Polislere 3600 ek gösterge verilmesi ve özlük hakları için iki önerge sunuldu

Polislerin 3600 ek gösterge, POLSAN, atama ve terfi gibi çalışma ve özlük haklarına yönelik İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM'ye iki soru önergesi birden verildi.

Polislere 3600 ek gösterge verilmesi ve özlük hakları için iki önerge sunuldu

Emniyet mensuplarının çalışma koşullarına ve özlük haklarına ilişkin soru önergesi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu arz ederim. 
Kadim DURMAZ /Tokat Milletvekili 

1- Polisin motivasyon eksikliği ve psikolojik sorunlarını gidermek için kurumsal olarak herhangi bir çalışma yapılıyor mu? 

2- Siyasi iktidarın da polise seçim vaatlerinin arasında söylediği 3600 ek gösterge sözü ne zaman gerçekleşecek? Bir sonraki seçimlere mi kaldı? 

3- Polislerimiz mevzuat anlamında jandarmayla aynı yasaya tabi oldukları hâlde özlük haklarına baktığımız zaman, polisin özlük hakları jandarmanın çok çok gerisinde olduğunu görmekteyiz, bunun için bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? 

4- Polislerin daha önce POLSAN'a kayıtlı olma zorunlulukları yoktu, sonradan yasayla zorunluluk getirildi. Peki POLSAN, OYAK gibi iyileştirilecek mi? OYAK'ta nasıl düşük faizle kredi veriliyorsa, polislerin de bundan yararlanması sağlanacak mı? 

5- 2. Sınıf Emniyet Müdürlüğünden 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfinin İçişleri Bakanının inisiyatifinde olması, Emniyet gibi bağımsız görünen bir teşkilattaki atama ve terfilerde, siyasileşmeyi doğurmaz mı? 

6- Emniyet Ateşesi olarak İçişleri Bakanlığı tarafından yurtdışına gönderilen personelde yabancı dil bilme şartı aranmiyor olması doğru mudur? Eğer doğru ise ne amaçlanmak istenmektedir? Bu görevlendirmeler Uluslararası konjonktürde Türkiye'nin itibarını düşürmez mi? 

7- Sayın Bakana yöneltilen Emniyetteki Menzil yapılanmasına ilişkin soruda “Emniyet içerisinde eğer 1 tane Menzil Tarikatına mensup çalışan varsa istifa ederim” demişti. Buna ilişkin bir araştırma yaptınız mı? Menzil denilen bir Tarikat yapılanması Emniyet içerisinde Var mıdır? Yok mudur? Eğer varsa istifa edecek misiniz? 

8- Emniyet Teşkilatı içerisinde FETÖ Terör Örgütüne üye olmak Suçlamasıyla, hapiste olan, açığa alınan veya meslekten atılan Emniyet mensuplarımızdan kaç tanesi geçmişte Takdir-Teşekkür ve Taltifle ödüllendirilmiştir? Sayısal olarak belirtir misiniz? 

9- Yine Emniyet Teşkilatı içerisinde yurtdışı kıyak göreve gönderilen polislerimizden kaçı görevde, kaçı açıkta, kaç tanesi ihraç, kaç tanesi hapiste olduğunu sayısal olarak belirtir misiniz? 

10- Yapılan akademik bir araştırmaya göre katılanların yüzde 83'ü, yaptıkları işin ekonomik karşılığını alamadıklarını, yüzde 10'u ise aldıklarını düşünürken, yüzde 64'ü polis olmak için uygulanan eğitim süresinin ve sisteminin yetersiz olduğunu ifade ediyor. Bu görüşe katılıyor musunuz? 

11- 2002-2014 tarihleri arasında görev yapan rütbeli personelden 1. Bölge ve 2. Bölge atama ve yer değiştirmelerde, görev süresini aşımına bakanlığınızca onay verilen personellerden kaç tanesi meslekten uzaklaştırılmıştır? Bu yasadışı duruma onay veren üst düzey yetkililer hakkında gerekli yasal soruşturma yapılmış mıdır?

Emniyet mensuplarının özlük haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine ilişkin soru önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için; Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim. ( 20.12.2019) 
Erkan AYDIN/ Bursa Milletvekili 

2019 yılında da güvenliğimizi teslim ettiğimiz emniyet teşkilatının özlük hakları konusunda da iyileştirme yapılmadı. Emniyet personelinin mevcut 2200 olan ek göstergesi, söz verildiği halde 3600'a yükseltilmedi. Ek gösterge sorunundan dolayı emekliliği gelen polisler emekli olmak istemiyor. Çünkü bu ek göstergeden dolayı, emekli maaşları yarı yarıya düştüğü gibi, ayrıca emekli olduklarında çok cüzi miktarda ikramiye alıyorlar. Çalışan polisle emekli polis arasında maaş yönünden büyük bir uçurum mevcut. Çünkü çalışan polislerin almakta olduğu maaşın önemli bir kısmı emniyet hizmetleri tazminatından oluşuyor. Bu tazminattan, çalışılan süre zarfından emeklilik kesintisi yapılmadığından, emekli olan polisin bu tazminatı da komple kesiliyor. Yani polis memuru üniversitede okuyan, evlenecek olan ya da iş kuracak olan çocuğuna destek olacağı bir zamanda, %60 oranında maaş kaybına uğruyor. 
Polis Memurlarının kanayan sorunlarından biri de çalışma saatlerindeki düzensizlik ve kuralsızlık. 657'ye tabii devlet memurları, normalde haftada 40 saat mesai yaparken 657'ye tabii olan polis memurları, haftada ortalama olarak 60 saat çalışmakta. Diğer memurlardan haftada 20 saat fazla çalışan polis memurları 20 saatin ücretini almazken, ayrıca bu çalışma saatlerine bir de ek görevler ekleniyor. 

Bu bağlamda 

1. Emniyet mensuplarının özlük haklarının iyileştirilmesi için 2020 yılında bir planlamanız ve çalışmanız var mı?

2. Polis memurlarının 2020 olan ek göstergesi;2020 yılında 3600'ye yükseltilecek mi?

3. Çalışan polis memuruyla emekli polis memuru arasındaki farkın kapatılması için bir 
çalışmanız bulunmakta midir?

4. Polis memurlarının yoğun çalışma saatlerini ve nöbetlerini yeniden düzenleyecek misiniz? Ya da fazla mesai ücreti ödemeyi planlıyor musunuz?

 

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Alexander del piero 7 ay önce

3600'u önce bir lisans mezunlarına verelim liyakat ve adalet olsun.Malum eğitim bu işte olcuttur.Osym sınav yapıp yerleştirme yapıyorsa,bu da adaletli olmalı.Okuyanlar hem para hemde uzun zaman harcadılar.Bunu unutmamalı.

Misafir Avatar
doğrucu 6 ay önce @Alexander del piero

senin gibi düşünen meslektaşlarımız oldukça bu teşkilattan hiç bir halt olmaz. Sen 4 yıllık bitirdin sen al, 2 yıllık bitirenler hava alsın öyle mi? yazıklar olsun sana. Bu teşkilatta senin gibi dar kafalılar yüzünden ayrımcılık ve huzursuzluk oluyor.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ayşen 7 ay önce

3600 hayal mi oldu?

Avatar
Hasan Ali 7 ay önce

Bu polislere 3000 ek göstergede verildi. Şımdı 3600 istiyorlar. Diğer tarafda üniversite mezunu 1.farece 4. Kademe belli bir unvanı var ek göstergesi 2200 . Bunun neresi adalet. Polia kardeşlerimiz bu yoruma kızmasın. Ek göstergede sınıf ayrımı yapılması çok yanlış. Her görevin bir ağırlığı var. İlk okul mezunu bir imam 3600 ek göstergede alacak diğeri 2200 de kalacak. Her şeyi oy hesabı ile yapar isek ışte ülkenin düştüğü durum meydanda.

Misafir Avatar
osman osman 6 ay önce @Hasan Ali

siz ne iş yapıyorsunuz polislerde de üniversite mezunu ve emekli oldukları dereceden maaş alamıyorlar

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ali 6 ay önce

Hasan Ali kardeşim sana kızmıyorum ama haftalık 20 saat minimum aylık 80 saat fazla mesai yapıyoruz buna diyecek bir sözün varmi acep.yilda ortalama 20 gün resmi tatil var tüm bu tatillerde bizler çalışıyoruz peki buna diyecek bir sözün varmi. Hatırlatayım tüm bu fazla çalışmalar maaşımı i etkilemez her ay standart maaş neyse onu alırız.bir kuruş fazlamız olmaz

Avatar
Hasan 6 ay önce

Hasan ali isimli arkadaş. 2200 ek gösterge ile 3000 arasında değişen 1 tl bile değil. Çünkü kat ayı aynı 3599 un kat sayısı bile aynı araştırıp öğrenelim sonra yorum yazalımki millete rezil olmayalım. Ben 15 yıllık memurum. Meslekten önce 1. Üniv bitirip yüksek lisansımı yaptım. Meslekten sonra 2. Üniversitemi bitirdim. 3600 için kendimi gayet haklı ve hazır hissediyorum.

Avatar
Sami ÇAYIR 6 ay önce

Aile yardımı emekli olunca neden kesintiye uğramakta bunu anlamış değilim ailemizide emekli olunca ayrılıyormuyuz. Böyle saçma bir uygulama OLMAZ. 3600 ek göstergeyi de artık oyuncak ettiler verilecekse verilsin bu kadarmi zor bir mesele aynı kategoriye alınan eşit değerde dahi çalışmayan diğer kurumları dahil ederek işi daha da müşkül duruma adeta düşürülmüştür.Ölmeden görürüz inşAllah ne diyelim.

Avatar
cengiz karaca 7 ay önce

HAZİNEDE PARA YOK
BAŞJA BAHARA YANİ GELECEK SEÇİME KADAR BEKLEYİN

Avatar
abdullah 7 ay önce

ğrencilerimizin mağdur olmaması için 65 ten emekliye sevkedileceklerin yıl sonuna ertelenmesini istiyoruz veliler olarak.selamlar yetkililere duyurursanız çok memnun oluruz tekrar selamlar.sizlere başarılar