“ Aklı Sahiplenmek Ülkeyi Sahiplenmektir ”

Selçuklu Düşünce Kulübü’nün Mart ayı konuğu Sadettin TANTAN ve toplantı konusu da “Türkiye Nereye Gidiyor?” oldu.

“ Aklı Sahiplenmek Ülkeyi Sahiplenmektir ”

Türk Eğitim Sen Konferans Salonu’ndaki toplantıya oldukça yoğun ilgi vardı. KMKB ve İzmit Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir, Türk Eğitim Sen Başkan Vekili Feyzullah Divli, Türk Kültür Sanat Sen Marmara Şube Başkanı Ayhan Zeren, DSP PM Üyesi ve eski İl Başkanı Yakup Kalmuk, Kocaeli Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı İsmail Çevikel, Türk Yerel Hizmet Sen Kocaeli Temsilcisi Ülfet Alnıaçık, Türk Emekli Sen Başkanı Ekrem Ertürk, ÇEKÜL Vakfı Kocaeli Temsilcisi Numan Gülşah, TEGA Kocaeli Temsilcisi Murat Pala, Bahçecik Belediyesi eski Başkanı İbrahim Gençer, Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli eski Başkanı Bozkurt Uslu, TES Gölcük İlçe Başkanı Yaşar Tokay, Kocaeli Aydınlar Ocağı Denetleme Kurulu Başkanı Av. Naci Kara, MHP eski İl Başkan Yardımcısı Cemil Uslu, Kocaeli Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Harun Demirkaya, Yrd. Doç. Tekin Yeken Stratejist Hasan Yılman ile TES Şube Yöneticileri ve SDK üyelerinin katıldığı toplantı salonun dışına taşmasına rağmen pür dikkat takip edildi.

            Selçuklu Düşünce Kulübü Başkanı Tarihçi-Yazar Süleyman PEKİN, takdim konuşmasında Sadettin Tantan’ın emniyet müdürlüğü, güreş federasyon başkanlığı, belediye başkalığı, içişleri bakanlığı ve hâl-i hazırda Yurt Partisi Genel Başkanlığı görevlerinin yanısıra işletme ve idare alanındaki hususi eğitimiyle, yolsuzlukla mücadelesiyle, yarım asırlık devlet tecrübesiyle master ve doktora tezlerine konu olması gereken kişiliklerden biri olduğunu ifade etti. Polislikten gelen birinin devletlerarası ilişkiler ve ekonomik stratejiler gibi konulardaki derin bilgisine ve yüksek analiz yeteneğine dikkat çekmeyi de ihmal etmedi.

            Sonrasında Sadettin TANTAN “Aklını sahiplenmek ülkeyi sahiplenmektir” diye başladığı konferansında enformasyon, ekonomi ve enerji alanlarında emperyal güçler arasında yapılan savaşların hukuk alanındaki savaşlara geliş sürecini anlattı. Anayasa değişikliği gibi konuların bunun bir yansıması olduğunu savunan Tantan, Türk siyasetinin esaret altında olduğunu fakat buna mukabil bir kimlik ve onur savaşı verildiğini dile getirdi. BOP’u ordunun, ekonominin ve halkın teslim alınması olarak tarif eden Tantan; cemaat mantığıyla siyasetin kirletilmesinin, istihbaratların emrindeki entelektüellerle yapılan dezenformasyonun, sorgulatılmayan yetkilerin tek elde toplatılmasının bu minvalde değerlendirilmesi gerektiğinden bahsetti.

            “İşçi sendikaları kullanılarak sanayileşmenin engellenmesi” gibi çok farklı analizde bulunan Tantan, NATO İstihbaratının oluşturduğu “Güvenlik Mimarlığı” konsepti nedeniyle Kandile’e girilemediği ve PKK’nın mal varlığına el konulamadığını iddia etti. Fırat’ın doğusunun PKK’ya bırakıldığını ve Karadeniz’in bazı agresif ailelerinin çocuklarının Yunanistan’da yüksek öğrenim adı altında gelecek için binlerce özel eleman gibi yetiştirildiklerini açıklayan Tantan, Süleyman Şah Türbesi ile Ege Adalarının onlarcasının da terk edildiğinin altını çizdi. 

            Tüm bunlara karşı Türk Milletinin yine oyunu bozabileceğini, bunun için de sivil örgütlenmelere ve hukuk zeminindeki sosyal mücadelelere gereksinim olduğunu ifadelendirdi. Türkiye’de hiçbir zaman derin devlet gibi yapılanmaların olmadığını tespit eden Tantan, bilinçli halk topluluklarının dosyası olmayan kişiler öncülüğünde yapacağı mücadelenin gidişatı geri döndürebileceğine inandığını belirtti. Din ve değerlerin ticarîleşmesinin engellenmesi noktasında herkese görev düştüğünü aktaran Sadettin TANTAN,  16 Nisan sonrasında parti kimliklerinin atılarak millî kimlikte buluşulmasını önerdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.