Cemevlerinin ibadethane sayılması hakkında kanun teklifi

Kanun teklif ile, cemevlerinin ibadethane sayılması; yürürlükteki mevzuatta yer alan 'ibadethane', 'ibadet yeri' ve 'mabed' ifadelerinden cami, mescit, cemevi, kilise ve sinagogların anlaşılması; ibadethanelerin yasalarla sağlanan her türlü hizmet ve yardımdan eşit olarak faydalanması amaçlanmaktadır.

Cemevlerinin ibadethane sayılması hakkında kanun teklifi

İbadethane İbaresi Geçen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Cemevi'nin ibadethane statüsüne alınması amacıyla, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifim gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur. Gereğini arz ederim. 
Bayram Yılmazkaya/Gaziantep 
Mürsel ALBAN /Muğla Milletvekili 

GEREKÇE 

Anadolu kültürünü mayalayan; Anadolu'yu, İslam coğrafyası içesinde asırlardır ayrıcalıklı ve önemli kılan temel öğelerin başında Alevilik ve Bektaşilik gelir. Yüzünü daima aydınlığa, evrensel insan haklarına, barışa ve adalete dönmüş olan Alevilik-Bektaşilik inancı, kısaca ve öz itibariyle “İslam'ın, Anadolu yorumu "dur. 

Dini bir kavram olan Alevi-Bektaşi kelimesi; Allah'a inanan, Hz. Muhammed Mustafa’yı peygamber olarak tanıyan ve onun ehlibeytini sevenler demektir. Bir diğer tanımıyla Alevi-Bektaşilik; dini İslam, kitabı Kuran, Allah'a kul, Hz. Muhammed'e bağlı, Hz. Ali'nin yolunu süren, Hacı Bektaş-1 Veli'nin "eline, beline, diline sahip ol” düsturunu ilke edinen, iyi düşünen, iyi söz söyleyen ve iyi davranan, Allah sevgisini benimseyen, Kuran-1 Kerim'in özüne inen, akıl ve gönül ile ruhsal olgunlaşmaya varma yoludur. 
Alevi-Bektaşi inancının temelinde başta Allah, daha sonra Hz. Peygamber ve daha sonra Hz. Ali sevgisi gelmektedir. 
Anadolu'nun binlerce yıllık geçmiş kadim inanç ve kültürünün oluşturduğu geniş bir açıdan İslam'a bakıp yorumlayan Alevi-Bektaşi inancının ibadet şekilleri de zaman içinde kendine has bir şekil almıştır. 

Alevilikte ibadetin adına toplanma, bir araya getirme” anlamına gelen "cem" denir. Cem, Alevi-Bektaşilerin temel ibadet şeklidir. Cem'de Allah'a dua edilir, Hz. Peygamber ve onun ehlibeyti anılır, onlara olan bağlılık ve sevgi dile getirilir. 

Başta Hz. Fatima'ya duyulan saygının gereği Alevi-Bektaşilikte, kadın erkek ayrımı yoktur. Kadın-erkek ayrımı gözetilmeksizin birlikte yapılan cemler, aynı zamanda Alevi Bektaşi toplumunun din ve ahlak eğitimine yönelik önemli bir ibadettir. Cem ibadeti, insan-i kamil olma yolunda tek tek bireylerin manevi yönden arınarak ve eşitlenerek toplumun olgunlaşmasına katkı yapar. 

Cem ibadetinin yapıldığı mekanlara ise "Cemevi” denir. Cemevleri'nde Yüce Allah'ın ismi anılmakta, ona dua edilmektedir. Allah'ın anıldığı, toplu olarak ona dua edildiği yerler ibadethane ise Cemevleri de birer ibadethanedir. 
Laiklik ile inanç özgürlüğü, insana dilediği inancı seçme ve yaşama hakkı tanır. Alevi Bektaşi toplumu bu hakkı kullanarak, hiçbir kamu kurumundan icazet almadan, kendi istekleri ile cemevlerini ibadethane olarak seçmişlerdir. Anayasamızda, uluslararası hukukta ve vicdanlarda cemevi ibadethane olarak kabul edilmiştir. Eşit yurttaşlık ilkesinin gereği olarak Cemevleri ibadethanedir, bu ilkeyi uygulamak siyasal iktidarın yasal bir zorunluluğudur. 

Bu bakımdan Anadolu'nun her kesiminden, her yöresinden insanının bir arada olduğu ve temsil edildiği TBMM çatısı altında, toplumsal mutabakat içinde Cemevleri'ne hakkalan ibadethane statüsü verilmeli ve bu konu hukuki bir metne bağlanmalıdır. 

İBADETHANE İBARESİ GEÇEN BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDAKİ KANUN TEKLİFİ 

MADDE 1- 3194 sayılı İmar Kanununda yer alan “ibadet yeri” ibareleri “cami, cemevi, mescit, kilise, sinagog gibi ibadet yeri” olarak değiştirilmiştir. 
MADDE 2- 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun Geçici 6 ncı maddesinin 3'üncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. 
“Güvenlik amacıyla yapılan sınır aydınlatmalarına ait tüketim ve yatırım giderleri, İçişleri Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten, toplumun ibadetine açılmış ve ücretsiz girilen cami, cemevi, mescit, kilise, sinagog gibi ibadethanelere ilişkin aydınlatma giderleri ise Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanır." 
MADDE 3- 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu'nun 36 inci maddesinin 2'nci bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. 
"Dini hizmetlerin ifasına mahsus ve umuma açık bulunan cami, cemevi, mescit, kilise ve havra gibi ibadethanelerde" 
MADDE 4- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 
MADDE 5- Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.