Hükümetten anneye 2 bin 420 TL, yaşlıya 601 TL, işsize 2 bin 31 TL, gençlere 2 bin 210 TL destek

Hükümet yaşlılara, annelere, yoksullara, işsizlere, ev almak isteyenlere, evlenenlere devlet desteği sağlamaya devam ediyor. Kimine toplu para kimine de aylık destek var. İşte 2019 yılı tutarları..

Hükümetten anneye 2 bin 420 TL, yaşlıya 601 TL, işsize 2 bin 31 TL, gençlere 2 bin 210 TL destek

Anneye 2 bin 420 TL! Annelere yapılan ödemeden kimler faydalanabilir? İşbaşı Eğitim Programları’na katılan ve 2-5 yaş arası çocuğu olan kadınlara, hem günlük 77,70 lira cep harçlığı hem de aylık 400 lira bakım desteği ödeniyor.

Çocuk sahibi olan kadınların iş hayatında yer alması için pek çok destek sağlanıyor. İŞKUR tarafından sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen İşbaşı Eğitim Programları'na katılan anneler, 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 lira bakım desteğinden yararlanıyor. İş öğrenen annelere ödeme de yapılıyor. Programlara katılanlara günlük 77,70 lira veriliyor. Böylece anneler iş tecrübesi kazanırken, aylık olarak da (26 gün üzerinden) 2 bin 420 lira ödemeden yararlanabiliyor..

Yaşlıya 601, yaşlıya bakana bin 305 TL: Devlet, yaşlılara 601,57 lira maaş bağlarken, bakıma muhtaç olanların ailelerine de ayda bin 305 lira evde bakım parası ödüyor.

Yaşlılara devlet pek çok destek sağlıyor. Bu desteklerin başında da iki ayrı maaş imkanı dikkat çekiyor. Devlet maddi durumu iyi olmayan, 65 yaş ve üzerinde olanlara maaş ödüyor. Bu maaşın tutarı 601,57 lira. 65 yaşını dolduran, hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan ve gelir şartına uyan kişiler, bu aylıktan yararlanabiliyor. 65 yaş aylığı almaya hak kazanan kişilere sağlık da ücretsiz. Kişinin kendisinin ve eşinin gelirine bakılıyor.

İşsize 8 büyük destek.: Hükümet çalışanlar kadar işsizleri de düşünüyor. İşsizlik maaşını almak kolaylaştırılıp miktar 2 bin 10 liraya kadar çıkartılırken yeni iş imkânları ve kurslar açılıp günlük ödeme de yapılıyor. Peki, bu imkanlardan nasıl yararlanıyor? İş imkanları ve kursları neler? Detaylar haberimizde.

Hükümet çalışanlar kadar işsizleri de düşünüyor. İşsizlik maaşını almak kolaylaştırılıp miktar 2 bin 10 liraya kadar çıkartılırken yeni iş imkânları ve kurslar açılıp günlük ödeme de yapılıyor

Hükümet, işsizlikle mücadelede başarılar elde ederken istihdamın önünü açacak birçok teşvik ve uygulamayı da hayata sokuyor. Yeni işçi alımlarında tüm vergi ve primler ödenirken işverenlere de asgari ücret desteği başlatıldı.

İşsizler için de çok önemli destekler devreye alınarak onların bir an önce istihdama katılımları sağlanıyor. Yeni iş bulana kadar geçen sürede hem hayatlarını devam ettirmeleri kolaylaştırılıyor, hem de yeni bir meslek edinmeleri sağlanıyor. İşte işsizlere sağlanan 8 ayrı destek...

ON AYA KADAR 2.031 LİRA MAAŞ: İşsizler belli prim şartlarını tamamladıklarında çalışma sürelerine göre 10 ay süreyle damga vergisi kesildikten sonra 2 bin 31 lira maaş alabiliyor.

İŞBAŞI EĞİTİM: İŞKUR'a kayıt yaptıran işsizler işbaşı eğitim programlarına da katılabiliyor. Tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabiliyor.

AYDA 1.010 LİRA HARÇLIK: İşbaşı eğitim programları haftada 45 saat, ayda 26 gün olarak uygulanıyor. Günlük 77.70 TL ödenirken bu rakam öğrenciler için 58.27, işsizlik ödeneği alanlar için 38.85 TL olarak uygulanıyor. Hem işsizlik maaşı alıp hem de programa katılan bir kişi ayda bin 10 lira da harçlık alabiliyor. Böylece işsizlik ödeneği ile geliri 3 bin 41 lirayı buluyor.

DANIŞMANLIK HİZMETİ: İşsizlere İŞKUR danışmanlık hizmeti de veriyor. İş ve meslek danışmanları işsizlerin istihdamı için destek sağlıyor. Bunun için ilave bir ücret de alınmıyor.

ANNELERE 400 LİRA KREŞ DESTEĞİ: Sanayi mesleklerinde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına ve kurslara katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL ödeme yapılıyor.

SAĞLIK PRİMLERİ ÖDENİYOR: İşsizlik ödeneği alan ya da işbaşı eğitim programlarına katılan işsizlerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile Genel Sağlık Sigortası prim giderleri karşılanıyor. Böylece bu süre içinde işsizin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları sağlık hizmetlerinden diğer sigortalılar gibi ücretsiz yararlanabiliyor.

MESLEK EĞİTİM KURSU: Kuruma kayıtlı işsiz olanlar, 15 yaşını tamamlamak, yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak, işverenin aradığı özel şartları taşımak şartlarıyla açılacak kurslara katılıp yeni bir meslek ediniyor.

KURSİYERE HARÇLIK: Kurslar, günlük en az 5 en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmemek üzere en az 30 en fazla 40 saat olabiliyor. Kursiyer zaruri gideri günlük 30 TL ila 50 TL arasında değişiyor.

Gençlere ayda 2 bin 210 TL

Türkiye İş Kurumu, geleceğin 25 mesleğine yönelik İşbaşı Eğitim Programları'na katılan gençlere günlük ödeme miktarını 85 liraya çıkardı. 25 meslekte eğitim gören gençlere aylık 2 bin 210 lira ödeme yapılacak. Program süresi boyunca katılımcıların genel sağlık sigortası prim giderleri karşılanırken, ayrıca iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primleri ödenecek. İŞKUR, bu kapsamda desteklenecek 25 mesleği dün açıkladı. Listede, animasyon programcısı, Ar-Ge elemanı, bilgi güvenlik uzmanı, bilgisayar oyunları programcısı gibi meslekler var..
 

sabah/takvim

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kamu Per. 6 ay önce

daha önce işi başı eğitimine katıldım 6 ay çalıştım 1 gün sigorta bile yatırmadılar.

Avatar
Hüseyin türkmen 6 ay önce

Şuan bu parayı alanlar var mı?