Selçuklu'da Başkanlık Sistemi Konuşuldu

Selçuklu Düşünce Kulübü son hafta toplantısında Başkanlık Sistemini ele aldı. “Başkanlık Sistemi (Bile Bile Lades)” kitabın Abullah Alagöz’le birlikte iki müellifinden biri olan Eğitimci-Yazar Halil KONUŞKAN konuk edildi. İzmit Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir, Akçakoca Kültür Platformu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu, Türk Eğitim Sen Başkan Vekili Feyzullah Divli, Kocaeli Aydınlar Ocağı eski Başkanı Ahsen Okyar ile SDK ve TES üyelerinin katıldığı toplantı Selçuklu Düşünce Kulübü Başkanı Süleyman Pekin’in takdimiyle başladı.

Selçuklu'da Başkanlık Sistemi Konuşuldu

Toplantıya yeni çıkan ve 236 sayfalık kitabını tanıtarak başlayan Yazar Halil Konuşkan sonrasında küreselleşme, algı, zihin kontrolü gibi kavramlar hakkında bilgi verdi. Pragmatizm ve Başkanlık Sisteminin Anglo-Sakson zihninin bir ürünü olduğunu öne süren Konuşkan, İngilizlerin kendi imparatorluklarından ayrılan ülkelerin çoğunluğuna emirlik ve krallık gibi tek adamlık yönetimleri miras bıraktığını ifade etti. Bir kişiyi idare etmenin alttakileri de idare etmek anlamına geldiğini söyleyen Konuşkan, petrolle ilgili olmayan ve çok dilli - çok kültürlü Hindistan gibi yerlere ise İngilizlerin Parlamenter Sistemi uygun gördüklerini belirtti.

            Dünya üzerinde 52 ülkede Başkanlıkla yönetildiğini aktaran Yazar; Güney Amerika ülkelerinden Bolivya, Kolombiya, Panama, Venezuella, Ekvador, Paraguay, Şili, Meksika, El Salvador, Honduras, Guatemala’daki Başkanlığı anlatırken bu ülkelerde sayısız darbenin yaşandığını da ekledi. Toplum katmanlarının kendini ifade edemediği durumlarda sosyal patlamaların ve beraberinde darbenin yaşandığını dile getiren Konuşkan, temsil kabiliyeti dumura uğradığında otomatikman çatlamaların yaşandığını beyan etti.

            Afrika’daki Başkanlıkla yönetilen Kenya, Uganda gibi ülkelerin ise azınlık kabileler tarafından yönetildiğini aktaran Yazar; bu sistemde yüzde 7-8’lik bir adayın bile ikinci turda seçilebilme ihtimalinden dolayı azınlık iktidarına her zaman yatkın olduğunu anlattı. Amerika’ın azatlı kölelerince kurulan Liberya’da çavuşların - onbaşıların bile darbe yapabildiğini ilave eden Halil Konuşkan, konferansının sonunda önerilerini de sıraladı.

            İstikrar için ilk olarak 2 aşamalı Parlamenter Seçim Sistemini öneren Yazar, temsil adaleti adına 100 Türkiye Milletvekili konmasını ve 2 turlu seçimle iki partinin 500 milletvekilliğin paylaşmasını özetledi. İlla bir Anayasa Değişikliği yapılacaksa da 1- Hukukun bağımsızlığının garanti altına alındığı, 2- Yasama bağımsızlığının garanti altına alındığı, 3- Medya bağımsızlığının garanti altına alındığı, 4- Seçim Sisteminin ve Partiler Kanununu değiştiren bir Anayasa değişikliğine ‘evet’ denilebileceğini bahse konu etti.

            TES Konferans Salonu’nda soru - cevap ve katkılarla devam eden toplantı, Yazar Halil Konuşkan’ın kendi kitaplarını konuklara imzalamasıyla sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.