Sözleşmeli astsubaylara kadro teklifi TBMM'de

TSK bünyesinde vatanı ve milleti uğruna fedakârca hizmet eden sözleşmeli astsubaylarımızın 10 yıllık hizmetten sonra başvurmaları dahilinde muvazzaf astsubaylığa geçirilsin.

Sözleşmeli astsubaylara kadro teklifi TBMM'de

4678 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi 19 Haziran 2020 de Milli Savunma Komisyonuna havale edildi. Teklifin Özeti    Teklif ile, on yıllık hizmet süresini dolduran, belli bir sicil ortalamasını sağlayan ve haklarındaki güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanan sözleşmeli astsubayların, muvazzaf astsubaylığa geçişlerine olanak sağlanması amaçlanmaktadır.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

4678 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkındaki Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi ve gerekçesi ilişikte sunulmuştur. Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim. Mehmet Ali ÇELEBİ /İzmir Milletvekili 

GENEL GEREKÇE 

Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar, 13 Haziran 2001 yılında Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sözleşmeli Subay ve Astsubay Kanunu ile birlikte, 30 Ağustos 2003 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerinde göreve başlamışlardır. Bu kanunla başta Türk Silahlı Kuvvetlerinin profesyonelleşmesinin sağlanması ve aynı konuda aşırı derecede maliyetli olan personel yetiştirme masraflarını düşürmek ve çalışma performansı yüksek personel temin etmek amaçlanmıştır. Türkiye'nin iyi üniversitelerinden mezun olan, gerekli fiziksel ve yazılı sınavlarını başarıyla vererek seçilen ve uzun askeri ve mesleki eğitim alan, aynı zamanda en zor şartlarda görev yapan sözleşmeli subay/astsubaylar ilgili kanun uyarınca subaylarda yüzbaşılığa, astsubaylarda üstçavuşluğa kadar terfi edebilmektedir. 

Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan personel hakkında yapılan soruşturma ve kovuşturma sonucu çok sayıda subay astsubay meslekten ihraç edilmiş, görevden uzaklaştırılmış veya açığa alınmıştır. Mevcut durumda ortaya çıkabilecek subay/astsubay açığının kapatmak için çeşitli planlamalar yapılmakta olduğu bilinmektedir. 2003 yılından beri MSB bünyesinde görev yapan sözleşmeli subay ve astsubaylar hakkında gerekli araştırmaların yapılmasını müteakiben istekli olanların muvazzaflığa geçirilmeleri ortaya çıkabilecek subay/astsubay açığını bir nebze de olsa kapatacaktir. 2003 yılından itibaren alınan sözleşmeli subayların halihazırda büyük çoğunluğu yüzbaşı rütbesinde bölük komutanı, kısım amiri, şube müdürü, şube başkanı gibi temel ve kritik görevlerde bulunmaktadır. Kadroya geçirilmeleri devlet için maliyet-etkin olacaktır. 

Kanun teklifimizle, TSK bünyesinde vatanı ve milleti uğruna fedakârca hizmet eden sözleşmeli astsubaylarımızın 10 yıllık hizmetten sonra başvurmaları dahilinde muvazzaf astsubaylığa geçirilmeleri amaçlanmıştır. 

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1-4678 sayılı Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Kanununda yapılan değişiklikle, sözleşmeli astsubayların belirli şartlar dahilinde muvazzaf astsubaylığa geçirilmeleri amaçlanmaktadır.

MADDE 2- Yürürlük Maddesidir

MADDE 3- Yürütme Maddesidir 

4678 SAYILI TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDE İSTİHDAM EDİLECEK SÖZLEŞMELİ SUBAY VE ASTSUBAYLAR KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-13/06/2001 tarihli ve 4678 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanun'un 11'inci maddesinin birinci fikrası “Sözleşmeli astsubaylardan, 10 yıllık hizmet süresini dolduran, yüzde 85 sicil ortalamasını sağlayan ve haklarında yapılacak güvenlik soruşturmaları, olumlu sonuçlananlar, başvurmaları halinde, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki emsali muvazzaf astsubaylığa geçirilir. Bu şekilde muvazzaf astsubaylığa geçirilenler; astsubay nasbedildikleri tarihten başlamak üzere on beş yıl hizmet etmedikçe istifa edemezler.” şeklinde değiştirilmiştir. 

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kartal 2 hafta önce

Verilmesin kadro