3600 Ek Gösterge Tüm Kamu Görevlilerine Verilmelidir

657 Devlet Memurları Kanunu’nun 7’nci maddesinin tarafsızlık ve devlete bağlılık ilkesi çerçevesinde; kanunlara uygun hareket eden ve aynı okullarda eğitim görüp farklı kurumlarda ve statülerde çalışan tüm kamu çalışanlarının 3600 ek gösterge kapsamına alınmaması, idarenin anayasayı eşitlik ilkesinin ihlalidir.

3600 Ek Gösterge Tüm Kamu Görevlilerine Verilmelidir

Bu doğrultuda lisans mezunu olan her kamu görevlisinin 3600 ek göstergeden faydalandırılması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Adı geçen Kanun’da; Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar” denilmektedir.

3600 EK GÖSTERGE ALAMAYACAK OLAN DİĞER KAMU GÖREVLİLERİNİN SUÇU NE…

Yıllarca yalnızca kamusal görevinin gereği olarak, herhangi bir siyasi parti ile mezhep ve meşreplerin oluşturduğu zümreler ile organik bağı bulunmayan ve yaşadığımız hain kalkışmada devletinin yanında olduğunu bir kez daha ispat eden kamu görevlilerinin, bir kısım kamu görevlilerine çıkacak olan 3600 ek göstergenin tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde genişletilmesinin tüm çalışanlar üzerinde olumlu moral ve motivasyon sağlayacağı aşikârdır. Ayrıca; kamunun en ağır işlerini yüklenen yardımcı hizmetler sınıfı içerisinde bulunan devlet memurlarının, ek göstergeden hiç faydalanmaz iken diğer bir başka sınıfa ayrıcalık yapılması, Yardımcı Hizmetler Sınıfı (YHS)’nda görevli devlet memurları arasında hayal kırıklığı ve üzüntü yaratacaktır. Sivil memurlar sendikası olarak hükümetimizin hazırlamış olduğu taslak tasarıyı tekrar değerlendirmesini ve memurlar arasındaki uçurumun derinleşmesinin önüne geçmesini talep etmekteyiz.

Ercan BÜYÜKKAYA / SİME-SEN Gnl. Bşk. Yrd.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Levent 6 ay önce

teşekkürler sime sen yhs nin yanında olmanız çok güzel

Avatar
Akıl 6 ay önce

Adalet ve kalkınma partisi,yhs adaletli davranacaktır,hiç bir zaman popolist yaklaşımda bulunmayan parti bu yhs konusunda çözecektir,işcimi memurmu belli olmayan bu sınıf kaldırılması lazım