4. Dönem toplu sözleşmede imzalar atıldı! Bakan ve Memur-Sen açıklamaları

2018-2019 yıllarında kamu çalışanları ve memur emeklileri için geçerli olacak 4. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde heyetler arasında imzalar atıldı. İmzalanan toplu sözleşme ile Memur ve emekliler, 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olarak %4, 1 Temmuz 2018 tarihinden geçerli olarak %3,5, 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olarak %4, 1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olarak %5 zam ve enflasyon farkı alacaklar.

4. Dönem toplu sözleşmede imzalar atıldı! Bakan ve Memur-Sen açıklamaları

2018-2019 yıllarında kamu çalışanları ve memur emeklileri  için geçerli olacak 4. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde heyetler arasında imzalar atıldı. İmzalanan toplu sözleşme ile Memur ve emekliler, 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olarak %4, 1 Temmuz 2018 tarihinden geçerli olarak %3,5, 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olarak %4, 1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olarak %5 zam ve enflasyon farkı alacaklar.

Yetkili konfederasyon Memur-Sen ile Kamu İşveren Heyeti arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanırken imzalar atıldı.

İmzalanan toplu sözleşme ile kamu çalışanları ve memur emeklileri 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olarak %4, 1 Temmuz 2018 tarihinden geçerli olarak %3,5, 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olarak %4, 1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olarak %5 zam ve enflasyon farkı alacaklar.

İmza töreninde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu şu açıklamaları yaptı:

Müzakerelerimizi sürdürdük. En son teklifimizi dün verdik. Kamu iş veren heyeti olarak bir teklifimiz oldu. Gece geç saatlere kadar müzakerelerimiz devam etti. Böylece 4. Dönem Toplu Sözleşmelerimizi gerçekleştirdik. 2018'in ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ayı için yüzde 3.5; 2019'un ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ay içinse yüzde 5 olarak zam konusunda mutabakata varmış durumdayız.

Zam konusunda mutabakata vardık. En düşük memur maaşı aile yardımı dahil 2018'in ikinci yarısında 2 bin 929 liraya yükselecek. 2019'un ikinci yarısında 3 bin 198 liraya yükselecek. Emeklilerle ilgili de artışlar söz konusu. Kümülatif zam 2018 7.6 2019 9.2 artış gerçekleşti. Kümülatif toplam artık yüzde 17.54 zam yapmış durumdayız. En düşük memur emeklisi 2018'in ilk yarısında bin 945 liraya yükselecek. Maaş artışları kamu mali dengesini gözetmeyi temel alan bir anlayışla gerçekleştirildi.

En düşük 2019 memur emeklisi maaşı 2093 liraya yükselmiş durumda. İnşallah gerekli şekilde kamu çalışanları için daha olumlu adımlar atarız.

Birçok parametreyi göz önünde bulundurduk, ekonomik dengemiz ve istikrarımız bizim için önemliydi. Hükümetimiz mali imkanlarını sonuna kadar kullanarak artış oranını güçlü bir şekilde gerçekleştirmiştir. Bu durum piyasalara da olumlu yansımıştır. Kamu çalışanlarımızın ve emeklilerimizin isteklerini göz ardı etmedik. Birçok iyileşmeyi barındırıyor. Arka planda çok ciddi bir mutfak var 776 maddeden oluşan bir teklif maddesiyle karşı karşıyaydık. 440'ı ile müzakerelerimizi gerçekleştirdik. 258 tanesi ile uzlaştık. Bu bugüne kadar ki en büyük uzlaşma rakamıdır.

Öğretim yılına hazırlıkta verilen ödeneklerde ciddi artış gerçekleştirdik, yeni kurulan üniversitelere, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünde çalışanlara ilave tazminat ekledik, 4C ve geçici personellere yapılan ek ödemelere ilaveler gerçekleştirdik. Engelli kardeşlerimize de destekler verdik. Kamu konutlarında engelli kamu görevlilerinin yararlanması gibi. Engelli çocuğu bulunan kamu çalışanlarımızın engelli çocuk yardımına önemli bir artış oldu.

Kreş imkanlarının geliştirmeye çalıştık. Arazide çalışan kamu görevlilerine yönelik, vergi daireleri gibi yoğunlukta çalışan vatandaşlarımıza önemli düzenlemeler hazırladık. Bayram ve özel günlerde mesai yapan memurlarımızın mesailerini artırdık. Bunun gibi birçok kamu kuruluşlarında görev yapan kardeşlerimiz için önemli düzenlemeler söz konusu. Helal Gıda Sertifikalı ürünlerimizi ilk defa kamu kuruluşu yemekhanelerimizde özendirilmesi, kullanılması söz konusu.

Hac göreviyle ilgili olarak önemli bir yüküm koyduk. İzni kalmayan izinlerini kullanmış olan kamuda çalışan hac adaylarına ek olarak 20 gün ücretsiz izin verdik. 21 gündür yürüttüğümüz müzakerelerimiz bütün 80 milyon vatandaşımıza dokunacaktır.

Memur kesimini temsilen sözleşmeyi imzalayan Memur-SEN Genel Başkanı Ali Yalçın ise şöyle konuştu:

“Uzlaşıyla sonuçlanmıştır. Geç saatlere kadar süren ve geç saatlerde gelen bir çözüm. 730 gün yürürlükte kalacak bir toplu sözleşme. Her 2 taraf açısından da zorluklar söz konusuydu. Yoğun mesai ile uykusuz kalarak nihayetinde çözüm bulduğumuz durum. Mutabakatlara aktarılmış durumda. Sayın Bakana teşekkür ediyorum. Bizim işimizi masada kolaylaştırmıştır. Bakanımız sendika kökenli olmasaydı belki de sorun çıkabilirdi. Kabiliyeti ve birikimi derinlik ve zenginlik katmıştır.

Ciddi bir oransal artış ikinci teklifte gerçekleştirilmişti. En düşük maaş 2405 TL'ydi, bu rakam 2822 TL'ye yükseltildi. Sosyal hayata ilişkin tekliflerimiz de söz konusuydu.  Kamu yemekhaneleri ve toplu yemek alanlarında helal gıda şartımız vardı. Bu konudaki teklifimiz kazanıma dönüşmüştür. Çocuk yardımının engelliler için artırımı da yerini almıştır.

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakan k 2 yıl önce

Ali Yalçın sallıyordu ne oldu sonra , ne olacak zaten hikayeydi onunki , memur onun umurunda değilki.