4/B statüde personelin ilk defa işe girişi ve aynı statüde yeniden işe girmesi nasıl olur?

4/B'li sözleşmeli statüde personelin ilk defa işe girişi ve aynı statüde yeniden işe girmesi nasıl olmaktadır?

4/B statüde personelin ilk defa işe girişi ve aynı statüde yeniden işe girmesi nasıl olur?

Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B statüsünde sözleşmeli olarak görev yaparken sözleşmesi feshedilenlerin yeniden aynı statüde işe girmeleri, bazı hallerde ilk defa işe giriş usulüne göre olurken, bazı hallerde ise bu usul aranmadan mümkün olabilmektedir.

4/B statüde personelin ilk defa işe girişi

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli personel istihdamında farklı usuller uygulanmaktadır.

4/B sözleşmeli personel istihdamında, adayların KPSS’ye girmiş olması zorunluluğu bulunan hallerin yanı sıra KPSS şartı aranmayan ve hatta hiçbir sınav şartı aranmayan durumlar da söz konusudur.

*KPSS sonucuna göre 4/B sözleşmeli personel alımı: ÖSYM tarafından Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) (B) grubu puan sıralaması esas alınmak suretiyle kamu kurum ve kuruluşlarına doğrudan yapılan merkezi yerleştirme yoluyla; KPSS (B) grubu puan sıralaması esas alınmak suretiyle, yazılı ve/veya sözlü sınav yapılmaksızın, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak yerleştirme yoluyla; bazı unvanlara ilişkin sözleşmeli personel pozisyonlarına KPSS (B) grubu puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir unvan için boş bulunan sözleşmeli personel pozisyonunun on katına kadar aday arasından ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınav başarısı sırasına göre yapılacak yerleştirme yoluyla 4/B personel alımı yapılabilmektedir.

*KPSS şartı aranmadan 4/B sözleşmeli personel alımı: kamu kurum ve kuruluşlarından bazılarının 4/B sözleşmeli personel istihdamı özel düzenlemeye tabi tutulmuş olup, kendileri tarafından mesleki uygulamalı sınav ya da yazılı ve/veya sözlü sınav yapılmak suretiyle ya da sınav şartı aranmadan 4/B personel istihdamı mümkün olabilmektedir.

4/B personelin aynı statüde yeniden işe girmesi

   **İlk defa işe giriş usulünün uygulanmadığı haller

Hizmet sözleşmesi “doğum” veya “askerlik” sebebiyle feshedilen sözleşmeli personelin pozisyonu saklı tutulur ve istekleri halinde bu personel ayrıldığı kurumunda yeniden hizmete alınır.

Ancak bu şekilde yeniden sözleşmelim personel olarak işe girebilmek için;

   -sözleşmesinin feshi sebebiyle iş sonu tazminatı almamış olması,

   -doğum sebebiyle hizmet sözleşmesini feshedenlerin, doğum izninin bitiminden itibaren en geç bir yıl içinde yeniden istihdam edilmek üzere ayrıldığı kuruma yazılı talepte bulunması,

   -askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilenlerin ise terhis tarihinden itibaren en geç otuz gün içinde yeniden istihdam edilmek üzere ayrıldığı kurumaa yazılı talepte bulunması               

gerekir.

Kurumlar, yazılı taleplerinden itibaren en geç 30 gün içinde ilgilileri istihdam ederler. Bu şekilde yeniden istihdam edilenlerle yapılacak sözleşmeler eski sözleşmelerinin devamı niteliğinde olur.

   **İlk defa işe giriş usulünün uygulandığı haller

   -Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesi feshedilmiş olanlar ile sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmiş olanların sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilebilmesi, sözleşmenin fesih tarihinden itibaren en az 1 yıl geçmiş olması şartıyla ve ilk defa 4/B statüde işe giriş usulüyle mümkün olabilir.

   -Kısmi zamanlı veya proje süresi ile sınırlı çalışmakta iken sözleşmesini tek taraflı feshetmiş olanların sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilebilmesi, ilk defa 4/B statüde işe giriş usulüne göre (sözleşmenin fesih tarihinden itibaren en az 1 yıl geçmiş olması şartı aranmadan) mümkün olabilir.

   -Unvan değişikliği yapmak amacıyla sözleşmesini tek taraflı feshetmiş olanların sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilebilmesi, ilk defa 4/B statüde işe giriş usulüne göre (sözleşmenin fesih tarihinden itibaren en az 1 yıl geçmiş olması şartı aranmadan) mümkün olabilir.

   -Eş veya sağlık durumu nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunmakla beraber; geçiş yapacağı hizmet biriminin bulunmaması veya birim bulunmakla beraber o birimde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunmaması ya da en az bir yıllık fiili çalışma şartını taşımaması nedenlerinden herhangi birine bağlı olarak kurum içi yer değişikliği talebi karşılanamadığı için sözleşmesini tek taraflı feshetmiş olanların sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilebilmesi, ilk defa 4/B statüde işe giriş usulüne göre (sözleşmenin fesih tarihinden itibaren en az 1 yıl geçmiş olması şartı aranmadan) mümkün olabilir.

memurunyeri

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.