4/C'li Personelin Ek Ödeme Kararına Danıştay'da Dava Açıldı

Memur Sen Konfederasyonundan yapılan açıklamaya göre, 4/C statüsünde çalışan personelin ek ödemelerine ilişkin alınan yargı kararlarının uygulanmasına ilişkin tavsiye kararını dikkate almayan Maliye Bakanlığının itirazına karşı dava açıldı.

4/C'li Personelin Ek Ödeme Kararına Danıştay'da Dava Açıldı

4/C statüsünde çalışan ve mahkeme kararı ile ek ödeme alan personel, toplu sözleşme sonrasında bu haktan mahrum kalmıştı. Bunun üzerine Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan başvuru sonrasında, mahkeme kararları gereğince dava açan personele ek ödeme verilmesi yönündeki tavsiye kararına Maliye Bakanlığı uymamıştı.

Memur Sen’den yapılan açıklamaya göre, Ombudsman kararının uygulanabilirliğini ortadan kaldıran Maliye Bakanlığı itirazının iptali istemiyle  Danıştay’a dava açıldı.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun 2017/106 Başvuru No.lu ve 5.4.2017 tarihli kararıyla “Lehlerine verilen yargı kararı sonucunda 375 sayılı KHK kapsamında ek ödemeden yararlanan 4/C kapsamındaki personelin, Maliye Bakanlığının toplu sözleşmedeki hükümden kaynaklanan görüşü doğrultusunda ek ödemelerin yapılmaması sebebiyle oluşan mağduriyetinin ilgili idarelerce giderilmesi ve ek ödemelerin ödemesine devam edilmesi, bu kişilerin hem yargı kararı kaynaklı ek ödemeden hem de toplu sözleşme kapsamındaki ek ödemeden yararlanacağını öngören genel bir uygulama yazısının Maliye Bakanlığı tarafından yazılması hususunda Maliye Bakanlığına tavsiyede bulunulmasına …” karar verilmiştir.

Maliye Bakanlığı tarafından verilen 11.5.2017 tarihli ve 4349 sayılı yazıda ise “…lehlerine verilen yargı kararı bulunan geçici personele, hem bu yargı kararları uyarınca hem de Toplu Sözleşme uyarınca ek ödeme yapılmasının, aynı statüde istihdam edilen geçici personelin önemli bir kısmına sadece Toplu Sözleşmeye göre ek ödeme yapılırken diğer kısmına ise buna ilave olarak aynı nitelikte mükerrer bir ödeme yapılması sonucunu doğuracağı ve bu durumun eşitlik, adalet, hakkaniyet ve hukukilik ölçütlerine uygun düşmediği değerlendirilmektedir. Bu nedenle 5/4/2017 tarihli ve 2017/1806 sayılı ‘Tavsiye Kararı’nda yer alan çözüm uygulanabilir nitelikte görülememektedir.” İfadeleri yer almıştı.

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TÜİK 4-c mahkumu 2 yıl önce

memursen yaptığı anlaşmanın neyini açıyor anlamış değilim 158 lira mahkum etti 550 lira yerine birde utanmadan dava açıyorlar...