4/C'lilerin Kıdem Tazminatından Kesilen Gelir Vergisi İçin Mahkemeden Yeni Emsal Karar

Daha önce çalıştığı kurumlarında kadrolu kamu işçisinden, özelleştirme sonucu tüm haklarından mahrum olarak ne olduğu belli olmayan,ucube bir statüye atanan 4/C li personeller yaptıkları hukuk mücadelesinde bir bir haklı çıkıyorlar.

4/C'lilerin Kıdem Tazminatından Kesilen Gelir Vergisi İçin Mahkemeden Yeni Emsal Karar

Daha önce çalıştığı  kurumlarında kadrolu kamu işçisinden, özelleştirme sonucu tüm haklarından mahrum olarak ne olduğu belli olmayan,ucube bir statüye atanan 4/C li personeller yaptıkları hukuk mücadelesinde bir bir haklı çıkıyorlar.

Tüm Haklarını zorlu bir mücadeleyle almaya çalışan 4/C li personeller  Hukuk'a aykırı bir hakkini daha mahkeme yoluyla kazandılar.
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz 4/C Düşünce ve Eylem Platformu Yöneticilerinden Emin Daşdemir şu açıklamalerda bulundu:

“Maalesef 4/C'liler hiçbir statüde olmayan bir ayrımcılıkla karşı karşıya kalmakta ve haklarını yargı yoluyla aramak zorunda bırakılmaktadır. Hiçbir Statüde kıdem tazminatından Damga vergisi haricinde bir kesinti olmazken 4/C lilerden Damga Vergisi nin yanı sıra Vergi Matrahına göre %15 bazen de %20 Gelir Vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Samsun.Vergi Mahkemesi 4/C li Personelin lehinde, yapılan bu Kesintinin yasal olmadığına karar vermiştir. Umarım bu sorun biran önce düzelir ve bu Adaletsizlik son bulur..
Gelir vergisi kesintisi yapılan 4/c'linin izleyeceği yol:

4/C statüsünde görev yapmakta iken, emekliye ayrılarak ya da istifa ederek görevinden ayrılmış olan ve kendisine ödenen işsonu tazminatından gelir vergisi kesintisi yapıldığı için yasal yollara başvurmak isteyenlerin şu şekilde bir yol izlemesi gerekmektedir:

Kesintinin yapıldığı tarihten itibaren otuz günlük dava açma süresi geçmemiş ise bu süre içinde doğrudan doğruya vergi mahkemesinde dava açma yoluna gidilmelidir. Dava açma süresi geçmiş ise öncelikle hatanın düzeltilmesi için dilekçe ile başvuru yapılarak, bu başvuruya olumsuz cevap gelmesi halinde Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına şikâyet dilekçesi ile başvuru yapılması ve oradan da olumsuz cevap geldiğinde, cevabın tebliğinden itibaren otuz gün içinde vergi mahkemesinde dava açılması gerekmektedir.
Samsun Vergi Mahkemesinin kararının bu durumdan mağdur olan tüm 4/C’li personel açısından emsal teşkil etmesini ümit ediyoruz..”

Emin DAŞDEMİR
4/C DÜŞÜNCE VE EYLEM PLATFORMU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.