4/C Personelinin Ek Ödeme Konusunda Danıştay'dan Falaş Karar

Danıştay 11. Dairesi,657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi kapsamında geçici personel olarak görev yapanlara, 375 sayılı KHK’nın Ek 9 uncu maddesi uyarınca kamu personelinden bazılarına yapılan ek ödemeden yararlanamayacağı yönünde Karar verdi. Karar bugün resmi gazetede yayımlandı.

4/C Personelinin Ek Ödeme Konusunda Danıştay'dan Falaş Karar

Açılan bir davada Malatya İdare Mahkemesi tarafından verilen bir iptal kararı ile, 375 sayılı KHK uyarınca Devlet memurlarına yapılan ek ödemeden 4/C personelin de yararlandırılmasına hükmedilmişti. Bu kararı itiraz aşamasında değerlendiren Malatya Bölge İdare Mahkemesi ise itirazı reddetmişti.

Bu kararın, Danıştay Başsavcılığı tarafından kanun yararına temyizen incelenmesinin istenmesi üzerine konuyu inceleyen Danıştay 11.Dairesi, 4/C personelin Devlet memurlarının yararlandığı ek ödemeden yararlanamayacağına hükmederek, Malatya Bölge İdare Mahkemesinin söz konusu Kararını bozdu.

Danıştay 11. Dairesinin 8/12/2016 tarihli ve E:2016/5726, K:2016/4572 sayılı kanun yararına bozma Kararı Resmi Gazete’de bugün (25 Nisan 2017) yayımlandı.

Danıştay Kararında özetle “aynı veya benzer kadro ve görevlerde bulunan Devlet memurları arasındaki ücret dengesini sağlamak amacıyla getirilen e ödemeden, farklı statüde bulunan geçici personelin yararlandırılmasında; mevzuat, adalet, eşitlik ve hakkaniyet prensiplerine aykırılık bulunmadı” yönünde değerlendirmede bulunuldu.

Söz konusu Karar için tıklayınız …

memurunyeri

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.