60 bin kişilik kadrosuz usta öğreticilere kadro teklifi

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde kısmi zamanlı olarak çalışan, yaklaşık 60.000 kişi olan Kadrosuz Usta Öğreticiler, Devlet Memurları Kanununda belirtilen bütün sorumlulukları yerine getirdikleri halde Devlet Memurlarına verilen hiçbir haktan faydalanamamaktadırlar. Kadrosuz Usta Öğreticilerin haftalık ders saatleri Halk Eğitim Merkezi tarafından belirlendiği için ücretleri çok düşük olmakla beraber SGK primleri de eksik yatmaktadır. Aynı zamanda sigorta primlerinden işsizlik sigortası kesilmediği için de işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı alamamaktadırlar.

60 bin kişilik kadrosuz usta öğreticilere kadro teklifi

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde kısmi zamanlı olarak çalışan 60.000 kişilik Kadrosuz Usta Öğreticilerin kadroya geçirilmesine ilişkin kanun teklifi verildi. Teklif ile, kadrosuz çalışan usta öğreticilerin, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Halk Eğitim Merkezlerindeki memur kadrolarına kurumlarınca atanarak, mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanmıştır.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA
Devlet Memurları Kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifim ilişikte gönderilmiştir.
Gereğini saygılarımla arz ederim.
Ayhan BARUT / Adana Milletvekili

GEREKÇE: Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde kısmi zamanlı olarak çalışan, yaklaşık 60.000 kişi olan Kadrosuz Usta Öğreticiler, Devlet Memurları Kanununda belirtilen bütün sorumlulukları yerine getirdikleri halde Devlet Memurlarına verilen hiçbir haktan faydalanamamaktadırlar. Kadrosuz Usta Öğreticilerin haftalık ders saatleri Halk Eğitim Merkezi tarafından belirlendiği için ücretleri çok düşük olmakla beraber SGK primleri de eksik yatmaktadır. Aynı zamanda sigorta primlerinden işsizlik sigortası kesilmediği için de işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı alamamaktadırlar.

Kadrosuz Usta Öğreticiler, Kadrolu Öğretmenlerin ve Kadrolu Usta öğreticilerin yararlandığı özlük haklarından yararlanmalıdır. SGK priminin yatırılması, Kadrosuz Usta Öğreticilerin de işsizlik sigorta primine dâhil edilerek işsiz kaldıklarında işsizlik maaşı ve kıdem tazminatından yararlanmaları, aynı işi yapan aynı şartlarda çalışan Kadrosuz Usta Öğreticilerimizin mağduriyetini gidermek adına atılacak önemli bir adım olacaktır.

Kadrosuz Usta Öğreticilerimizin mağduriyetlerini gidermek için verdiğimiz bu kanun teklifiyle, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde, Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığınca müştereken belirlenen memur kadrolarına, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altmış gün içinde kurumlarınca atanmaları amaçlanmiştır.

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇICI MADDE 46- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde calisan usta öğreticiler Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığınca müştereken belirlenen memur kadrolarına, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altmış gün içinde kurumlarınca atanırlar.
Bu madde kapsamında usta öğreticilerin atanacağı memur kadroları sinif, unvan ve derecelerine uygun olmak şartıyla, başka bir işleme gerek kalmaksizin atama işleminin yapıldığı tarih itibarıyla ihdas edilerek Milli Eğitim Bakanlığına ait kadro cetvellerinin ilgili bölümlerine eklenmiş sayılır. İhdas edilen kadrolar; unvanı, sinifi, adedi, derecesi, teşkilatı ve birimi belirtilmek suretiyle birinci fıkrada belirtilen altmış günlük sürenin bitiminden itibaren iki ay
içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.

Bu maddenin uygulamasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı yetkilidir."
MADDE 2 - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 - Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun Teklifi İçin TIKLAYINIZ

Kamubiz.com ÖZEL /ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatoş 7 ay önce

Halk eğitim de tanıdık vs ile kurs açacaklar kadro alacak hemde ilköğretim ve lise mezunu usta öğreticilerde buna dahil...sonra kurs açmayan yada lisans mezunu olup hiç halk eğitim de çalışma fırsatı olmamış garibin sucu ne.kesinlikle olmamalı.eğer bakanlık onaylasın ilk işim yetkili sendikadan istifa edeceğim ve asla
asla şimdiki hükümete oy moy yokkk

Avatar
Livza 7 ay önce

Anlayamıyorum neden Halk Eğitimlerle çalışan bu kadar usta ogreticilerin üzerine girildiğini ben bir usta ogreticiyim 2 üniversite bitirdim.gerek Milli Eğitimde gerekse Halk Eğitiminde görev yaptimama hep 3.5.6 ay dilimi içinde çalıştım geri kalan günler hep boş eve istediğini alamamak istediğini giyememek ne demek ben bunu çok iyi biliyorum ayrıca bizim sorunlarımızı dile getiren milletvekillerinden Allah ebeden razı olsun ayrıca yeni bakanımıza da çok güveniyorum sana kadar gelmiş en ideal bir bakan eğitimin emeğin vicdanen merhameti sayının sevginin güvenin yanında olan bir bakanımız Allah ondan razı olsun Allah yolunu hep böyle güzel isler için açık eylesin şahsen ben bu sorunun cozuleceginden eminim Allah ne bir öğretmeni nede bir usta ogreticiyim ne de bir emekciyi mağdur etmesin Hepimizin yolu açık olsun şimdiden hayırlı olsun. Sevgi ve saygilarimla

Avatar
cumali 7 ay önce

yıllardır verilmeyen kadro için bir çok hükumet geldi geçti 9 ilk okulu mezunu dahi olmayan okuma yazması az olan fahri imalara kadro tahsisi yapılırken üniversiteli olup olmadığına bakılmadı usta öğreticiler en az lise mezunu üniversite mezunu çoğunlukta şimdi o konuşan vatandaşlar o zaman neredeydiniz şimdi sesiniz çıkıyor Usta öğreticileri taşeronda mağdur edilmesine ne demeli önce sizler varsınız sonra yoksunuz pardon demeleri çok trajik oldu

Avatar
A.yazıcı 7 ay önce

....ortaokuldan sonra hem lerde tanıdıkları sayesinde iş imkanı bulmuş insanlara kadro verin..çocuklarımızi üniversiteler de boşa okutuyoruz....

Avatar
Ücretli öğretmen 7 ay önce

Ücretli olsun, halk eğitimde olsun, devletine milletine üç kuruşa hizmetini esirgemeyen formasyon almış M.E.B. 'de 540 gün ssk sı yatmış ne kadar atanamayan öğretmen varsa, taşeronlara verilen hakkı haketmişlerdir. Sayın devlet büyüklerim lütfen hassasiyetinizi bekliyoruz.

Avatar
özel ögretim 6 ay önce

faal çalışan usta ögreticilerde ögretiyorlar neden ögretmenlerin faydalandıgı ulaşımda vs yerlerde indirimli ulaşım hakları saglanmıyor sayın yetkililer

Avatar
Gülsen yakacak 7 ay önce

10yıldır kodrosuz Hendek çalışıyorum sayın bakanımızın bir an önce bizimledir ilgilenmesini istiyorum

Avatar
Hasret Tural 7 ay önce

10 yıl ücretli okul öncesi öğretmenlik yaptım 57 puanla atana madım özelde çalışı orum 10 yıl öğretmenlik yapmış biri aslında kadrolu direk atanmalı diyoruz cumhurbaşkanımıza duyuruyoruz.