AK Parti, CHP ve İYİ Parti'den ebe ve hemşirelere 3600 ek gösterge açıklaması

Ebe ve hemşirelere 3600 ek gösterge Meclis gündeminde! AK Parti, CHP ve İYİ Parti milletvekilleri TBMM Genel Kurulunda yaptıkları konuşmalarda ebe ve hemşirelerin özlük haklarına ve ek gösterge taleplerini değindi. Hemşire ve ebelere 3600 ek gösterge, Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde konuşuldu. Meclisin 15 ve 16 Mayıs 2019 tarihli genel kurul toplantısında milletvekilleri ebe ve hemşirelere 3600 ek gösterge hakkında gündem oluşturdu.

AK Parti, CHP ve İYİ Parti'den ebe ve hemşirelere 3600 ek gösterge açıklaması

TBMM Genel Kurulunda dün ve bugün yapılan konuşmalarda ebe ve hemşirelerin özlük hakları ve 3600 ek gösterge istekleri dile getirildi. AK Parti, CHP ve İYİ Parti milletvekillerinin hemşire ve ebelere 3600 ek gösterge hakkında yaptıkları konuşmalar şu şekilde:

İMAM HÜSEYİN FİLİZ (Gaziantep) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen Florance Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs Hemşireler Günü’nü ve 12-18 Mayıs arasındaki Hemşirelik Haftası’nı kutlayarak sözlerime başlıyorum. Yüce heyetinizi saygılarımla, sevgilerimle selamlıyorum.

Hemşirelik, gerçekten zor, meşakkatli ancak gönüllülük esasına dayanan, hep güler yüzlü olmayı gerektiren bir meslektir. Büyük fedakârlıklarla görevi ifa eden hemşirelerimizin sorunları vardır, bu sorunlardan bir kısmını dile getireceğim.

Hemşirelik açısından en büyük sorun, yetersiz istihdama bağlı ağır iş yüküdür. On iki yılda 3’e katlanan sağlık hizmeti karşısında hemşire istihdamı yeterince artırılamadığından, hemşireler nöbet yoğunluğu sebebiyle olağanüstü yorulmaktadırlar. Bunun için, öncelikli olarak etkin bir istihdam politikası izlenmeli, hemşireler görevleri  dışındaki işlerde çalıştırılmamalıdır. Özlük haklarıyla ilgili olarak, performansa dayalı ek ödemenin çalışanlar arasında adaletli dağıtımını istemektedirler. Uzman hemşireler uzman kadrosuyla istihdam edilmemektedir. Hasta bakım kalitesinin daha iyi olabilmesi ve toplum sağlığının korunması için uzman hemşirelerin alanında istihdamı oldukça önemlidir, bu konuda yasal düzenlemeler gerekmektedir.

Hemşireler de hekimlerin faydalandığı mesleki mali sorumluluk sigortasının kurum tarafından karşılanması uygulamasını talep etmektedirler.

Sağlık çalışanlarının, özellikle bayan sağlık çalışanlarının en önemli sorunu kreştir. Yirmi dört saat esasına göre çalışan kreşler mutlak suretle yaygınlaştırılmalı ve teşvik edilmelidir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı mevzuatına göre tehlikeli ve çok riskli hizmet sınıfında olan ve 7/24 hizmet veren sağlık çalışanlarına yıpranma payı talep edilmektedir.

Sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığı olan maaşlarının verilmesi sağlanmalı, lisans mezunu sağlık çalışanlarının ek göstergeleri 3600’e çıkartılmalı ve diğer ek göstergeler kademeli olarak artırılmalıdır.

Sayın milletvekilleri, bu sorunlara ilaveten çok önemli olarak gördüğüm bir sorunu daha dile getirmek istiyorum; bu da meslek lisesi mezunu hemşirelerin istihdamı sorunudur. Türkiye’de 341 adet sağlık meslek lisesi, 166 adet de özel sağlık meslek lisesi var. Devlete bağlı sağlık meslek liselerinde 81 bin, özel sağlık meslek liselerinde ise 15 bin öğrenci öğrenim görmekte. Sağlık meslek lisesi mezunu 120 bin hemşire işsiz durumdayken hemşire atamalarında lise mezunlarının payı da her geçen yıl düşmektedir. Geçtiğimiz yıl içerisinde 21.584 lisans hemşiresi atanırken sağlık meslek lisesi mezunu hemşirelerin sadece 2.608’i atanmıştır. Sorun büyük, nedenlerinin araştırılması gerekir eğer çözülemez ise meslek liselerinin hiçbir cazibesi kalmayacaktır ve her zaman vurguladığımız gibi, meslek eğitimi darbe yiyecektir.

Mesleklerini büyük bir fedakârlıkla yerine getiren ülkemizdeki ve dünyadaki tüm hemşirelerin Hemşireler Günü’nü ve Hemşireler Haftası’nı kutlar, mesleklerinde üstün başarılar, özel hayatlarında mutluluklar dilerim.

ÇETİN ARIK (Kayseri) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Ülkemizde sezaryen oranı yüzde 60’lara ulaşmıştır. Oranın bu kadar yüksek olmasının en önemli nedenlerinden biri de ebelere hak ettiği değerin ve önemin verilmemesidir. Ülkemizde bir yılda doğan canlı bebek sayısı 1 milyon 290 bin, ebe sayısı ise sadece 54 bindir, bunların da sadece 2 bini doğumla ilgili bölümlerde çalışmaktadır. Oysaki ebe demek doğum demektir. Ebelerin kadro beklentisi karşılanmamıştır. Görev dışı çalıştırma had safhadadır. 3600 ek göstergede ebenin adı bile geçmemektedir. 3600 ek gösterge ebelerin analarının ak sütü gibi helaldir. Yurdun en ücra köşelerinde kuşların bile terk ettiği diyarlarda gece gündüz yirmi dört saat fedakârca çalışan onlardır. 3600 ek göstergeyi ebelere derhâl verelim. Hak yerini bulsun, hak yerini bulunca her şey çok güzel olacak.

ALİ CUMHUR TAŞKIN (Mersin) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Sağlık hizmetinin vazgeçilmez parçasını oluşturan, hastanelerimizde hastalarımıza şefkat eliyle dokunan, tedavilerini uygulayıp aralıksız takip eden hemşirelerimiz, anne adaylarımıza ve yeni doğan bebeklerimize hizmet veren ebelerimiz, sağlık kurumlarının bütün ağır yükünü sırtlarında taşımaktadırlar. Hemşire ve ebelerin sağlık hizmetlerindeki önemli rolünü gören ve bu konuda bilinci artırmak isteyen Dünya Sağlık Örgütü de 2020 yılını Hemşireler ve Ebeler Yılı olarak ilan etmiştir. Ülkemizin her köşesinde sonsuz sabır, özveri, gayret ve sevgiyle mesleğini icra etmeye çalışan değerli hemşirelerimizin Hemşireler Haftası’nı kutlar, meslek hayatlarında başarı diler, Genel Kurulu saygıyla selamlarım.

ARSLAN KABUKCUOĞLU (Eskişehir) – Teşekkür ederim Sayın Başkanım.

12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası’dır. Hemşirelik insan sevgisiyle dolu, şefkatle, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslektir. Bu vesileyle, birlikte görev yaptığım hemşireler başta olmak üzere tüm hemşirelerimizin Hemşerilik Haftası’nı kutluyorum.

Yıllardır yeterince hemşire istihdam edilmemesine, birçok ek görev yüklenmelerine rağmen gece gündüz demeden her türlü riski göze alarak canla başla çalışan yeri doldurulamaz ve ihmal edilemez bir konuma sahip olan fedakâr hemşirelerimizin hak ettikleri 3600 ek gösterge söz verildiği gibi gecikmeksizin verilmelidir. Hemşirelik eğitimini tamamlandığı hâlde atama bekleyen tüm hemşire adaylarımızın da bir an önce mesleklerine dönmeleri için, mesleklerini yapmaları için Bakanlığı göreve çağırıyorum. Bir yandan hemşire açığı diğer yandan da atanamayan hemşirelerin olması vatandaşlarımızın kaliteli sağlık hizmeti almasına engel olmaktadır. Saygılar sunuyorum.

Kamubiz.com ÖZEL / ANKARA

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsT 100BİN SEÇMEN VEKİL İMAM VEKİL EBE VE HEMŞİREL 1 yıl önce

KAMUDA KADROLU YERİNE 4 CLİ 657 TABİ LARTLARINDA GÖREVE GETİRİLEN VEKİL EBE VEKİL İMAM VEKİL HEMŞİRELER HEMDE DİYANETTE HAKKKN HUKUKUN BAHSEDEN MAZLUMLARIN AHI YERDE KALMADIN 2013 GECESİ KADROMUZ ELİMİZDEN ALINMIŞTIR SON DK BU KİŞİLER KAZANILMIŞ HAKLARI ELİNDEN ALINALI 8 YILDIR GÖZ YAŞİ İŞSİZ ÇARESİZ GÖREV BİTTİGİNDE SOKAĞA ATILARAK ÇOLUK ÇOCUĞUYLA EVSİZ İŞSZ MASŞSIZ İNTİHARA SÜRÜKLENİYOR EY AKP MHP SEÇİM VAADİNİZ MHP KANUN TEKLİFLERİ KOMİSYONDA SEÇİM ÖNCESİ MECLİSE GETİRİLMEDİ HALEN İÇERDE BEKLETİLŞYOR 3 SEÇİM GERİDE KALDI ŞİMDİ BU KİŞİLERİN 100 BİNİ İST İL İLÇELERDE KÖY KASSBA SAGLIK OCAK HASTANELER DOĞUM HANELER ACİL SERVİSLERDE ÇALIŞANLAR VAR BUNU 23 HAZİRAN ÖNCESİ 15 BİNİ VEKİL İMAM Kİ BUNLAR HALKIN MERKEZİNDE İÇİNDE AKTİF VAKIF DERNEK CEMASTLERİN ETRAFINDA ÖNDER KİŞİLER UYARIYORUM 81İL İLÇE KÖY KASABALARDA AKTİF BU KİŞİLERİN GÖZ YAŞİ AKAMAYA DEVAM EDİYOR ÇOLUK ÇOCUKLARININ BEDDUASI KARŞILIKSIZ KALMAZ ŞU MÜBAREK RAMAZAN AYINDA

Avatar
İST GÖREVLİ 100 BİN VEKİL İMAM VEKİL EBE VE HEMŞİRE GÖREV YAPIYOR 1 yıl önce

İş GÜVENCESİZ KADROLU GELİNCE SOKAĞA TAZMİNATSIZ KAR KIŞ İŞSZLİK MAAŞ HAKKI BİLE YOK 7 SEKİZ YIL ORDA BURDA GÖREV BİTTİ BEKLE 6 SY BİR YIL BU ŞEKİL 8 YIL MÜCADELE ETMİŞ DİYANETTE VEKİL İMAMLAR HAKKINI HELAL ETMİYORUZ YUVALAR DAĞILMIŞ PARAM PARÇA OLMUŞ HEM AKP YE HEM DİYANETE HEM MEMUR-SEN ALİ YSLÇIN BAŞKAN ŞU MÜBAREK RAMAZAN AYINDA YAPILAN AH GÖZ YAŞ MADUR ETTTIHIMZ BU ASİL GÖREVLİLER AHI. YERDE KALMAZ KALMADI KSLMIYACAK

İST GÖREVLİ 100 BİN VEKİL İMAM VEKİL EBE VE HEMŞİRE GÖREV YAPIYOR

Avatar
VEKİL İMAM KADROMUZ ELMZDEN ALINDI 2013GECESİ EY A 1 yıl önce

2018 yılında 4/Cli geçici personelin 4/Bli sözleşmeli statüye, taşeron çalışanlarının KHK SINDA 4C KALMIYACAK DİYE K

Avatar
Misafir 1 yıl önce

Bütün partilerin vaadi gelin görün ki teklif verenler destek göremiyor red ediliyor hayretler içindeyim vaad eden sizler red edenler Gine sizler bunun bir orta yolu bulunup insanları fazla bekletmeyin herkese genede tesekkurler en azından böyle sorun dile getirildi 1.derecedeki 2200-3000 göstergeli memurların tamamina bu hak verilsin