AK Parti'den taşeron yanıtı

Taşeron düzenlemesine yönelik Cumhuriyet Halk Partisi tarafından verilen  soru önergesini cevaplayan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, 'Taşeron işçi kardeşlerimizin yaşadığı sorunlara hükûmetlerimiz hiçbir zaman kayıtsız kalmamış, bu uygulamanın, çalışanlarımızın sömürülmesine dönüşmesine müsaade etmeyecek önlemleri geçmişte aldığı gibi bu yakın zamanda yapacağı düzenlemelerle de bundan sonra da hiçbir zaman emek sömürüsüne izin vermeyeceğini buradan ifade etmek istiyorum.' dedi.

AK Parti'den taşeron yanıtı

Taşeron düzenlemesine yönelik Cumhuriyet Halk Partisi tarafından verilen soru önergesini cevaplayan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, 'Taşeron işçi kardeşlerimizin yaşadığı sorunlara hükûmetlerimiz hiçbir zaman kayıtsız kalmamış, bu uygulamanın, çalışanlarımızın sömürülmesine dönüşmesine müsaade etmeyecek önlemleri geçmişte aldığı gibi bu yakın zamanda yapacağı düzenlemelerle de bundan sonra da hiçbir zaman emek sömürüsüne izin vermeyeceğini buradan ifade etmek istiyorum.' dedi.

AK Parti adına Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı.

Sayın Başkan, çok değerli milletvekilleri; Cumhuriyet Halk Partisi önergesi hakkında söz almış bulunuyorum. Bu vesileyle yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

Sözlerime  başlamadan önce, dün Irak ve İran’da meydana gelen depremde vefat eden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum; yaralılara da Cenab-ı Hakk’tan acil şifalar diliyorum.

Tabii, taşeron konusu, değerli arkadaşlar 1936 yılında başlayan bir uygulama ve 1936 yılından AK PARTİ iktidarına kadar taşeronlarla ilgili, gerek çalışma koşulları gerek özlük haklarıyla ilgili hiçbir yasal düzenleme yapılmamışken ilk kez AK PARTİ iktidarında 2014 yılında yapılan bir düzenlemeyle taşeron işçilerin gerek ücretleriyle ilgili gerek yıllık izinleri, kıdem tazminatına ilişkin ve toplu sözleşme haklarından faydalanmaları ve sendikalara üye olmalarıyla ilgili 2014 yılında çok önemli bir yasal düzenleme yapıldı. Daha sonra, 1 Kasım seçimleri öncesi bizim, AK PARTİ olarak seçim taahhütnamemizde de ifade ettiğimiz gibi kamuya alınmalarıyla ilgili bir taahhütte bulunmuş ve bununla ilgili de bu geçen zaman zarfı içerisinde çalışmalar son şeklini almış, çok yakın tarihte Sayın Başbakanımızın ve dün itibarıyla da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın yaptığı açıklamalar da merkeze alındığında bu yıl sonu itibarıyla taşeronların kamuya alınmasıyla ilgili yasal sürecin tamamlanacağı net olarak ifade edilmiştir.
Önce şunu net olarak ifade edeyim: Bu konu, Hükûmetimizin büyük bir sorumluluk içerisinde konuya yaklaştığını, bu konuda atılan adımların hem Hükûmet sorumluluğu içerisinde hem de vatandaşlarımıza, çalışanlarımıza taahhütlerimiz çerçevesinde gelişeceğini özellikle kamunun bilmesinde büyük bir fayda mülahaza ediyorum.

Taşeron işçi kardeşlerimizin yaşadığı sorunlara hükûmetlerimiz hiçbir zaman kayıtsız kalmamış, bu uygulamanın, çalışanlarımızın sömürülmesine dönüşmesine müsaade etmeyecek önlemleri geçmişte aldığı gibi bu yakın zamanda yapacağı düzenlemelerle de bundan sonra da hiçbir zaman emek sömürüsüne izin vermeyeceğini buradan ifade etmek istiyorum. Bunu neye göre söylüyorum? Bugüne kadar AK PARTİ iktidarı gerek çalışma hayatıyla ilgili gerekse bütün toplumsal konularda bütün alanlarda vermiş olduğu bütün sözleri yerine getiren ve bunun neticesinde de milletimizden takdir gören siyasi bir harekettir. Bunu değerli arkadaşlarımız da çok iyi bilirler ki, çalışma hayatıyla ilgili, kamu çalışanlarına toplu sözleşme hakkının verilmesi, yine darbe ürünü olan 2821 ve 2822 sayılı yasaların değiştirilerek demokratikleştirilmesi, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili müstakil yasalar çıkarılması gibi çalışma hayatının demokratikleşmesiyle ilgili bütün yapılan düzenlemeler AK PARTİ iktidarı döneminde yapılmıştır. İnşallah, yıl sonuna kadar çıkarılacak olan yasayla birlikte de artık taşeron kardeşlerimizin de bu sorunları çözülecek ve kamuda istihdamlarına başlanacağını ifade ediyor, yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum. 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron düzenlemesine yönelik ,bu konuda yapılacak yasal düzenlemenin yılbaşından önce çıkması noktasında Hükûmet olarak bir irademiz var. Bu konuda da yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor, dedi.

Sayın Başkanım, teşekkür ediyorum.

Öncelikle Sayın Gürer kamuda çalışan taşeron işçilerle ilgili olarak şu anda bu konuyla ilgili ilgili bakanlıklar çalışmalarını belli bir noktaya getirdiler. Ekonomi Koordinasyon Kurulunda bu konuyla ilgili toplantılar yapıldı. Birçok konu bu toplantılarda gündeme geldi. Kapsam da dâhil olmak üzere statü, ileriye dönük haklar, sağlanacak imkânlar gibi çok sayıda başlık var. Biraz önce sizin ifade ettiğiniz kapsamla ilgili Millî Eğitim Bakanlığı özelinde söylediğiniz hususla ilgili verilmiş herhangi bir karar yok, böyle bir konu gündeme de gelmedi. Dolayısıyla, bunu en azından özel olarak belirtmiş olayım. Bu çalışmaları süratle tamamlayıp Bakanlar Kuruluna getireceğiz. Bakanlar Kurulunda da sizin ifade ettiğiniz bütün hususlarla ilgili bu konularda Hükûmet olarak kararımızı verdikten sonra -en kısa zamanda olacağını tahmin ediyorum- bu kanun tasarısını Meclise getirmek istiyoruz. Sayın Başbakanımız da daha önce ifade etmişlerdi. Bu konuda yapılacak yasal düzenlemenin yılbaşından önce çıkması noktasında Hükûmet olarak bir irademiz var. Bu konuda da yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor.

Kamubiz.com Özel Haber / ANKARA

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.