Ali Yalçın'dan Sözleşmeli istihdam ve Yardımcı Hizmetler, sınıfı kaldırılmalı açıklaması

Sağlık-Sen Türkiye Buluşması, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Necdet Ünüvar, Sağlık-Sen Onursal Başkanı Mahmut Kaçar, Memur-Sen Yönetim Kurulu üyeleri, Memur-Sen'e bağlı sendikaların genel başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Sağlık-Sen İl Başkanları ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Ali Yalçın'dan Sözleşmeli istihdam ve Yardımcı Hizmetler, sınıfı kaldırılmalı açıklaması

Programda konuşan Genel Başkan Ali Yalçın, "Bizim sendikalarımız insana ve değerlere hizmet yükünü yüklenir. Bizim sendikacılığımız; adalete dayanır, erdemden beslenir. Bizim sendikal duruşumuz; mazlumun yanında olmak, zalime karşı durmak, insandan ve insanlıktan yana taraf olmaktır" dedi.

Yalçın Talepleri Sıraladı

Konuşmasında kamu görevlilerinin haklı taleplerini de dile getiren Yalçın, 4688 sayılı yasanın değişmesi gerektiğini belirterek, talepleri şu şekilde sıraladı; "Sendikacılığın değerini artıracak olan dayanışma aidatı getirilsin ve bu kapsamda toplu sözleşme ikramiyesi 2 kat artırılsın, örgütlenmedeki sınırlamalar kaldırılsın, toplu sözleşmeler haricindeki KİK ve KPDK toplantılarında da bağlayıcı kararlar alınabilsin, yıllardır süren ve kamu görevlileri sendikacılığının elini zayıflatan grev ve siyaset yasağı kaldırılsın" diye konuştu.

Sağlık Emekçilerinin Sorunları Çözülmeli

Yalçın, sağlık emekçilerinin sorunlarının ivedilikle çözülmesi gerektiğini bu noktada da Sağlık-Sen'in çözüm önerilerinin dikkate alınması gerektiğini belirterek şöyle devam etti: "Sağlık çalışanları sağlıkta dönüşümü başardılar. Türkiye'nin sağlıkla ilgili sorunlarını çözmenin ön şartı ve ilk adımı; sağlık emekçilerinin beklentilerini karşılamak, Sağlık-Sen'in tekliflerini kazanım çizgisine kavuşturmaktır" dedi.

Sözleşmeli İstihdam Kalkmalı, İş Güvencesi Teminat Altına Alınmalı

Sözleşmeli istihdama da değinen Yalçın, "İş güvencesi emeğin, çalışma hayatının insan onuru bağlamında başlangıç noktasıdır. İş güvencesi yoksa, mali, sosyal ve özlük haklarının varlığı da hissedilir ve güvenilir olmak imkanından yoksundur. Kamuda kadrolu istihdam tek model olmalıdır. Sözleşmelilik kaldırılıncaya kadar, sözleşmeli görev süresi kısalmalı, süre bitince kadroya geçiş kamu kurumlarında geçerli olmalı ve özre bağlı yer değiştirme hakkı verilmeli" şeklinde konuştu.

Yalçın şöyle devam etti: Yardımcı hizmetler, Genel İdari Hizmetler sınıfına geçirilmeli, sağlık çalışanlarının iş yükü insani sınırlara çekilmeli, nöbetten, icaba, acilden salgına, afetten felakete her an ve olayda sağlık emekçileri görevleri başında. Bu kapsamda sağlık çalışanlarının çalışma süresi fazla, personel sayısı ise az. Bu personellerin görevlerinin önemi de değeri de çok büyük ancak maaşları düşük. Sağlık alanında istihdam, personel sayısı, mali, sosyal ve özlük haklarının kapsamı artırılmalı. Döner sermaye çalışana dönmeli, ek ödeme oranları yükseltilmeli, global bütçeden pay almada öncelik emeğe verilmeli."

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ak 1 ay önce

yhs kalkmassa sendikalardan 100 bin yhs istifa edecek bakalım ondan sonra ne olacak sendikalar aç kalacak hayırlı işler

Avatar
YHS" 1 ay önce

Sayın başkan açıklamalarınız olumlu ancak bu konuda hükümet ne diyor bunu da açıklayın bilelim. saygılarımla

Avatar
rıdvan y.h.s 1 ay önce

başkan hep söylüyorsunuz icraat yokkk iktidar bir şeyin farkında değil seçimin sanki biz muhtacız tam tersi siz seçimde yanımıza geleceksiniz kadro varsa oy var kadro yoksa üzgünüz ????? Y.H.S. BEKLİYOR SABIRLA

Avatar
yardımcı hizmetli 1 ay önce

yıllardır yardımcı hizmetler sorunu
çözülemedi benim emeklılığim geldı ınsanlarla dalga geciyolar baska bir ış yaptıkları yok inanmıyorum konusmak yetmiyor icraata bakarım

Avatar
YHS 1 ay önce

Bugüne kadar YHS kaldırılsın demeyenler nedense 2019-2020 yılında kaldırılsın diyor sebebi ne acaba resmi talebi olmayanlar basında böyle açıklamalar yapıyorlar

Avatar
rıdvan y.h.s 1 ay önce

SAYIN BAŞKAN Y.H.S ZATEN KALKMIŞ
"MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin 'X- YARDIMCI HİZMETLER SINIFI' başlıklı bendi, başlığı ile birlikte yürürlükten kaldırılmıştır.
MADDE 2- 657 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
GEÇİCİ MADDE 46- Kamu kurum ve kuruluşlarına ait Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamında görev yapanlar, bu maddeyi ihdas eden Kanunun yürürlüğe girdiği tarihi izleyen aybaşından geçerli olmak üzere ve başka bir işleme gerek kalmaksızın, aynı dereceli Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil memur ünvanlı kadrolara geçirilir.
MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür
OKUYUN BEYLER AVUKATINIZ YOKMU VERİN MAHKEMEYE ZATEN ÇALIŞTIRILMALARI SUÇ

Misafir Avatar
Batuhan Çimen 3 hafta önce @rıdvan y.h.s

Abicim bununla ilgili birşey söyle

Beğenmedim! (5)
Misafir Avatar
Batuhan Çimen 3 hafta önce @rıdvan y.h.s

Biz senin dediğin bu maddeyi bulamıyoruz batu.imen@hotmail.com adresine mail atarsan inceleyebiliriz. Teşekkürler

Beğenmedim! (2)
Avatar
y.hizmetli 1 ay önce

eeee sonra andersen masallar şu olmalı bu olmalı da icraat nerde niye y.hizmetlileri şimdiye kadar bekletiyorsunuz neden yalan söylediniz şimdiye kadar masada konuşamadınız.

Avatar
SÖZLEŞMELİ LİSANSLI YHS 1 ay önce

BEN HEM SÖZLEŞMELİYİM HEM YHS LİYİM AMA BU KONULARDAN KIL KADAR ÜMİDİM VARSA ŞEREFSİZİM, KENDİ DEVLET BÜYÜKLERİMİZE KENDİ SESİMİZİ DUYURUP DERDİMİZİ ANLATAMIYORUZ