Ali Yalçın'dan sözleşmeli personel, ek gösterge ve yardımcı hizmetler sınıfı açıklaması

Eğitim-Bir-Sen Balıkesir 1 No’lu Şube tarafından düzenlenen Teşkilat Buluşması’nda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sözleşmeli personel, ek gösterge, gelir vergisi ve yardımcı hizmetler sınıfını ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Ali Yalçın'dan sözleşmeli personel, ek gösterge ve yardımcı hizmetler sınıfı açıklaması

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verileceğini ilan ettiği ve ‘ikinci 100 günlük eylem planı’nda da yer verilen ‘Öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi’ konusunda hâlâ bir adım atılmadığını ifade ederek, “Defalarca dile getirdik, buradan bir kez daha ifade ediyorum. Verilen sözün gereği bir an önce yapılmalıdır. Zamana yayılan, sürüncemede bırakılan vaatler, yapılmayan her iş umutsuzluğa neden olmakta, motivasyonu düşürmekte, başarıya ket vurmaktadır. Verilen bir sözün, alınan bir kararın hayata geçirilmesi bu kadar zor olmamalıdır. Eğitim çalışanlarını mutlu edecek, emeklerini değerli hâle getirecek çalışmalar başka bahara kalmamalıdır” dedi.

Eğitim çalışanlarını mutlu edecek, alın ve akıl terini değerli hâle getirecek çalışmalar bir an evvel hayata geçirilmelidir

Eğitim gündemine ve çalışma hayatına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Yalçın, başarının yolunun, öğretmen odalarının, eğitim çalışanlarının mutlu ve huzurlu olmasından geçtiğini belirterek, şunları söyledi: “Bu anlamda karşılanması gereken beklentiler, atılması gereken adımlar, yapılması gereken işler, çözüme kavuşturulması gereken sorunlar var. Eğitim çalışanları; hizmetliden memura, mühendisten avukata, şeften şube müdürüne bir bütündür ve eğitim sisteminin özneleridir. Bu nedenle, haklarda eşitlik, sorumlulukta paydaşlık ilişkisi kurulmalıdır. Ek gösterge konusunda ivedilikle adım atılmalı, 1 Ocak 2019’dan geçerli olmak üzere, bütün kamu görevlilerine 3600 ek gösterge verilmeli ve maaşlara yansıtılmalıdır. Bunun dışındaki herhangi bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değildir. Yeni bir tartışma zaman israfı, bu işin daha fazla uzaması motivasyon kaybı olur. Yetkililere bir defa daha çağrıda bulunuyorum: Gelin, eğitim çalışanlarını mutlu edelim, alın ve akıl terlerini değerli hâle getirelim. Ancak bu şekilde geleceğe güvenle yürüyebiliriz.”

İnsan haklarına aykırı sözleşmeli personel uygulaması kaldırılmalıdır

Test edilmiş ve sorun olduğu konusunda tarihe kayıt düşülmüş konuların gündemden çıkarılması, yeni sorun alanlarının oluşmaması için emek harcadıklarını ifade eden Yalçın, kamu hizmetlerinin memurlar eliyle yürütülmesini ve kamu personel sisteminde temel istihdam modelinin kadrolu memur statüsü olarak kabul edilmesini talep ettiklerini vurgulayarak, “Bu talep ve kararımızdan vazgeçmeyeceğiz. Hukuk devleti, aynı işi yapanlara, aynı meslek adıyla, aynı unvanla kamu hizmeti sunanlara, farklı maaş ödemez, farklı haklar vermez, farklı sorumluluklar yüklemez. Aynı işi farklı sıfatlarla, farklı istihdam şekliyle, farklı maaş ve ücret ödeyerek yaptırmak aklen, hukuken, ahlaken anlatılabilir ve kabul edilebilir değildir. Sözleşmeli personel statüsünde istihdam edilen arkadaşlarımızın göreve başlama noktasında imzaladıkları sözleşme aslında birçok görünmeyen hüküm içermektedir. O sözleşmeyi imzalayanlar, sadece kamu görevlisi sıfatı kazanmıyor, çocuklarını özlememe yeterliliği, hukuken evli olsa da fiilen bekâr ya da boşanmış gibi davranma yeteneği de kazanıyor. Ek gösterge gibi bir talebin sahibi, derece ve kademe yükselmesi gibi bir işlemin öznesi olamaz sözleşmeli personel kardeşlerimiz. Onlarca çocuğa ders veren öğretmen, kendi çocuğundan mahrum kalmaktadır. Öğretmen bir tarafa, çocuklar babasından ya da annesinden belki de her ikisinden mahrum. İşi ile eşi arasında tercih yapmaya, kadrolu arkadaşından daha yüksek vergi ödemeye, sosyal güvenlik hakları noktasında belirsizliğe mahkûm bir kamu görevlisi portresini makul, makbul ve adil göremeyiz, görmüyoruz, görmeyeceğiz. Temel insan haklarına aykırı sözleşmelilikte 4+2’ye de 3+1’e de karşıyız. Atamaların kadrolu yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Gelir vergisinde düzenleme yapılmalıdır

Ali Yalçın, gelir vergisi konusuna da değinerek, kamu görevlilerinden alınan gelir vergisinde oranın yüzde 15’te sabitlenmesi, vergide oranın değil, matrahın yükseltilmesi gerektiğini dile vurguladı.

Gelir vergisinin kamu görevlileri açısından hem maaş ve ücretlerinin hem de maaş ve ücretlerindeki kayıpların kaynağı olmak gibi bir konuma sahip olduğuna dikkat çeken Yalçın, şöyle konuştu: “Son 15 yıllık süreçte, kamu görevlilerinin gelir vergisi üzerinden yaşadığı kayıpların arka planında, gelir vergisi dilimlerine esas matrahlarda enflasyon oranı ile yeniden değerleme oranının altında artış yapılması yatmaktadır. Kamu görevlileri, mükellef sıfatıyla gelir vergisi öderken, önemli oranda eksilmeyle karşı karşıya bırakılmaktadır. 2019 yılında uygulanacak gelir vergisinde yer alacak matrahların, bütün bu olumsuzlukları giderecek şekilde daha yüksek tutarda belirlenmesi, kamu görevlileri dâhil olmak üzere, dar ve sabit gelirli kapsamında olan maaş ve ücret geliri elde eden kesim için gelir vergisi uygulamasının yüzde 15 sabit oran üzerinden gerçekleştirilmesi çağrımızı buradan bir defa daha tekrarlıyorum. Bu teklifimiz doğrultusunda düzenleme yapılması adaletin gereğidir.”

Yardımcı hizmetler kadrosu genel idare hizmetlerine sınıfına geçirilmelidir

Yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının sorunlarının çözümü için çaba harcanması gerektiğini belirten Yalçın, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılmasını, bu hizmet sınıfındaki personelin genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesini ve ek gösterge sistemine dâhil edilmesini istediklerini kaydetti.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HİZMETLİ 4 ay önce

SAYIN BAKAN SÖZLERİNİZİ UNUTMA . MUBAŞİRLERİN G.İ.H KADROSUNA GEÇİŞLERİ SAĞLANDIĞI GİBİ . TÜM YHS PERSONELLERİNE EĞİTİM ÜNVANLARINA UYGUN GİH KADROLARINA GEÇİŞİ SAĞLANIP, YILLARIN MAĞDURİYETİ GİDERİLEREK BU SORUNUN ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ .

Avatar
Abdullah TARAKÇI 4 ay önce

YHS GİH OLMALI ek gösterge sorunuda kalmaz o zaman.

Avatar
Veli İŞLER 4 ay önce

YHS GİH Olmalı ek gösterge herkese verilmelidir.

Avatar
mutlu kaygısız 4 ay önce

HİZMETLİLER GİH DAHİL OLSUN.

Avatar
ALPER ALYILDIZ 4 ay önce

Sayın Başkan umarım bu talepleri kamu personel kurulunda ve toplu sözleşmede dile getirirsiniz. Bizler sözde icraat istemiyoruz artık. günümüz koşullarında birçok hizmetliler olarak LİSE VE ÜNİVERSİTE MEZUNUYUZ ama sorunumuzu dile getiren yok. umutla bekliyorum.

Avatar
Şule Aymaz 4 ay önce

yhs gih istiyor hakkımı savunun sendikalar.

Avatar
Hasan 4 ay önce

Seni sallayan yok başkan

Avatar
Umutsuz 4 ay önce

Boş