Astsubaylar hakkında kanun teklifi (Mart 2020)

Astsubayların eğitim süreleri Meslek Yükseokulu mezunu oldukları için 2 yıl ve Önlisans, subayların ise Harp Okulu mezunu oldukları için 4 yıl ve lisans düzeyidir, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin subay ve astsubay yetiştirme süreşi ve birinin önlisans, diğerinin lisans düzeyinde olması ve bu eğitim için harcanan bedelin de farklı olması ancak eğitim süreleri farklı olan astsubay ve subayların aynı sürede mecburi hizmete tabi tutulmaları Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olup, toplum vicdanını da zedelemektedir. Bu nedenle astsubaylar ile subaylar arasında mecburi hizmet yükümlüğü süresinin farklılaştırılması amacıyla bu kanun teklifi hazırlanmıştır.

Astsubaylar hakkında kanun teklifi (Mart 2020)

926 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetler Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi 16 Mart 2020'de TBMM Milli Savunma Komisyonuna havale edildi. Teklif ile, eğitim süreleri farklı olan astsubay ve subayların farklı mecburi hizmet yükümlülüğü sürelerine tabi tutulmaları ve muvazzaf subayların subaylığa nasbedildikleri tarihten itibaren on beş yıl, muvazzaf astsubayların astsubaylığa nasbedildikleri tarihten itibaren fiilen on yıl hizmet etmedikçe istifa edememelerinin sağlanması amaçlanmaktadır.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifim ve gerekçesi ilişikte sunulmuştur. Gereğini arz ederim, Saygılarımla
Murat BAKAN İzmir Milletvekili 

GEREKÇE 

Astsubayların eğitim süreleri Meslek Yükseokulu mezunu oldukları için 2 yıl ve Önlisans, subayların ise Harp Okulu mezunu oldukları için 4 yıl ve lisans düzeyidir, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin subay ve astsubay yetiştirme süreşi ve birinin önlisans, diğerinin lisans düzeyinde olması ve bu eğitim için harcanan bedelin de farklı olması ancak eğitim süreleri farklı olan astsubay ve subayların aynı sürede mecburi hizmete tabi tutulmaları Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olup, toplum vicdanını da zedelemektedir. 

Bu nedenle astsubaylar ile subaylar arasında mecburi hizmet yükümlüğü süresinin farklılaştırılması amacıyla bu kanun teklifi hazırlanmıştır. 

MADDE GEREKÇELERİ 

MADDE 1-926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda, 681 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Milli Savunma ile ilgili Bazı Düzenlemeler Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin 29. Maddesi fle değişiklik yapılarak 926 sayılı Kanunun 112. Maddesinin 1. Fıkrasında yer alan "Mavazza subay ve astsubaylar subay ve astsubay mushedildikleri tarihten itibaren fiilen ondes yr hizmet etmedikçe istif edemezler." cümlesi "Muvazzaf subaylar subaylığa nasbedildikleri tarihten itibaren on beş yıl, muvazzaf Astsubaylar astsubayuga nasbedildikleri tarihten itibaren fiilen on yol hizmet etmedikçe istifa edemezler." şeklinde değiştirilerek; astsubay ve subayların eğitim süreleri arasındaki farktan kaynaklanan eşitsizlik giderilmeye çalışılmaktadır. Astsubayların eğitim süreleri 2 yıl subayların ise 4 yıldır, bu eğitim için harcanan bedel de farklıdır. Dolayısıyla eğitim süreleri farklı olan astsubay ve subaylaon ayrı sürede mecburi hizmete tabi tutulmalan Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olup, toplum vicdanını da zedelemektedir. 
MADDE 2- Yürürlük maddesidir. 
MADDE 3- Yürütme maddesidir, 

926 SAYLI TÜRK SİLAHLI KUVVETLER PERSONEL KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ 

MADDE 1- 27.7.1967 tarihli 926 sayılı Kanunun 112. Maddesinin 1. Fikrasında yer alan "Mavazzaf subay ve astsubaylar subay ve astsubay maybedildikleri tarihten itibaren fiilen onbeş yıl hizmet ermedikçe istifa edemezler," cümlesi "Mavazzar subaylar subaylığı nasbedildikleri turlhten itibaren fiilen on beş yıl, muvazzaf astsubaylar astsubaylığa nasbedildikleri tarihten itibaren fiilen on yıl hizmet etmedikçe istifa 
edemezler." şeklinde değiştirilmiştir. 
MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 
MADDE 3- Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sabrı ÇEVİK 3 ay önce

Esas Maddi konularımız varken bu teklif ne işe yarar.Zaten laf ola beri gelede kalır.

Avatar
Adil Cihan akkuş 3 ay önce

Toplum vicdanını yaralayan başka konularda var subay emeklisinin maaşı tazminatlar la doldurulurken astsb emeklileri açlık sınırının altında yaşıyorlar. Çalışma şartlarında sb. Ların makam arabaları lojmanları nokta tayinleri varken astsb. Lar kiralık ev bulabilmek için çocuklarının süt ekmek parasını maaşlarının 4 te üçünü verip ev kiralamaya barınabilmeye çalışıyorlardı. Ceza disiplin takdir bunlar hiçmi toplum vicdanını acıtmıyor masal anlamasınlar insanlar ekmek bulduğuna şükrediyor ölümü bir dilim ekmek için kabul ediyorlar mecburi hizmet masalına kim inanır bundan önce toplum vicdanını rahatsız eden daha önemli konular var.

Avatar
Mehmet ÇELEBİ 3 ay önce

Çok yerinde bir teklif olmuş. Bana hiç bir hak vermezken alanımla ilgili doktora yapmama rağmen hiç bir yükselme vermiyorsan 4 yıllık adamı bu senin üstün diyorsan benden bu sistem için birşey bekleme bırak gideyim sistemine faydam dokunmaz TSK! Bu olursa hak yerini bulur.

Avatar
Fatih özkan 3 ay önce

Önemli bir adım inş sonuç alınır..

Avatar
cengiz karaca 3 ay önce

TAzMİMAT NE OLDU VEKİL BEY
ONDAN HABER VER HÜKÜMET SÖZ VERMİŞTİ

Avatar
Fatih özkan 3 ay önce

Önemli bir adım inş sonuç alınır..