Avukatlarının özlük haklarını (ek gösterge ve ücret) iyileştirilecek teklif

Avukatların özlük haklarını iyileştirmek için ek gösterge rakamlarının yükseltilmesi amacıyla Elazığ Milletvekili Gürsel EROL Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması İlişkin Kanun Teklifi verdi.

Avukatlarının özlük haklarını (ek gösterge ve ücret) iyileştirilecek teklif

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile gerekçesi ekte sunulmuştur.
Gereğini saygılarımla arz ederim.
Gürsel EROL / Elazığ Milletvekili

GENEL GEREKÇE
Teklif ile kamu avukatlarının özlük hakları iyileştirilecek olup, hak kayıpları telafi edilecektir. Devlet Memurları Kanununda yapılan değişiklik sonucu avukatlarımız hak ettiği ek göstergeye kavuşturulmuş olacak, özlük hakları ile emeklilik durumlarında ciddi bir iyileştirme yapılmış olacaktır.
Yargının üçayağından birini oluşturan kamu avukatlarının 3000 olan ek göstergelerinde yıllardır hiçbir artış yapılmamıştır.
Anayasanın “Ücrette Adalet Sağlanması" başlıklı 55 inci maddesi "ücret emeğin karşılığıdır” ve “Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır” hükümlerine yer vermektedir. Sosyal ve hukuk devleti ilkesinin gereği budur.
Gerek çalışırken gerekse emekli olduktan sonra avukatlarımızın saygın, itibarli ve güvenilir bir hayat sürdürebilmelerini temin amacıyla bu özlük hakları iyileştirmesi mutlaka yapılmalıdir.

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN
KANUN TEKLİFİ
MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurlari Kanununun eki (I) sayılı Ek Gösterge Cetvelinin “V. Avukatlık Hizmetleri Sınıfı” aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL /ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.