AYM'den Uzman Erbaşları sevindirecek karar çıkabilir!

Anayasa Mahkemesi, 13 Aralık 2017 tarihinde yapacağı toplantının gündemine Uzman Erbaşların memuriyete geçişinde aranan hizmet süresi şartının 2 yıldan 7 yıla çıkarılmasına ilişkin düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini de aldı.

AYM'den Uzman Erbaşları sevindirecek karar çıkabilir!

Anayasa Mahkemesi, 13 Aralık 2017 tarihinde yapacağı toplantının gündemine Uzman Erbaşların memuriyete geçişinde aranan hizmet süresi şartının 2 yıldan 7 yıla çıkarılmasına ilişkin düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini de aldı.

10 Şubat 2016 tarihinde yayımlanan 6663 sayılı “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un  bazı hükümlerinin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle CHP Milletvekilleri tarafından Anayasa Mahkemesine başvurulmuştu. 6663 sayılı Kanunun iptali istenen hükümleri arasında, uzman erbaşların memuriyete geçiş ini zorlaştıran düzenleme de yer almıştı.

İptal talebine ilişkin ilk incelemesini 5 Mayıs 2016 tarihinde yapan Anayasa Mahkemesi, esas kararını 13 Aralık 2017 tarihinde verecek.

İptali istenen düzenleme ne getirmişti?

6663 sayılı Kanunun 14. Maddesiyle,3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5. maddesine bir fıkra eklenmişti.

Uzman erbaşların Devlet memuriyetine ait kadrolara geçişinde, hizmet süresi yönüyle 657 sayılı Kanunun 92 nci maddesi kapsamında 2 yıl hizmet süresinin bulunması yeterli iken, yapılan düzenlemeyle bu hizmet süresi şartı 7 yıla çıkarılmıştı.  

Bu düzenleme Devlet memuriyetine girme umudu taşıyan Uzman Erbaşlarda hayal kırıklığı yaratmıştı.

Düzenlemenin iptal edilmesi durumunda, uzman erbaşların Devlet memuriyetine geçişinde aranan hizmet süresi şartı, diğer kamu görevlileri için aranan şartla ayını şekilde 2 yıl olacak.

İptali istenen hüküm

3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5. maddesinin dördüncü fıkrası;

“Uzman erbaşların 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir.”

memurunyeri

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.