Bakan'dan memur ve emekliye çifte zam müjdesi! En düşük memur maaşı 3050 lira olacak!

Enflasyon zammıyla en düşük memur ve emekli aylığı ne kadar olacak? Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyon farkı zammının da eklenmesi sonrasında memur ve emeklilerin yeni maaşlarını açıkladı. Ağbal, 'Enflasyon haziran sonu itibariyle de yüzde 6,39 seviyesinde kalırsa en düşük memur maaşı 2839 liradan 3050 liraya çıkacak' dedi.

Bakan'dan memur ve emekliye çifte zam müjdesi! En düşük memur maaşı 3050 lira olacak!

Enflasyon zammıyla en düşük memur ve emekli aylığı ne kadar olacak? Maliye Bakanı Naci Ağbal, Temmuz ayında memur ve memur emeklilerine normal yüzde 3.5'lik zammın yanı sıra enflasyon farkı zammı da yapılacağını söyledi. Ağbal, Haziran enflasyonunun sıfır çıkması durumunda dahi ek yüzde 2.39'luk zam yapılacağını ve bu durumda en düşük memur maaşının 2 bin 839 liradan 3 bin 50 liraya çıkacağını söyledi. En düşük memur emekli maaşı da 1978 liradan 2 bin 94 liraya çıkacak. En düşük SSK emekli aylığı 1570 liradan 1670 liraya çıkacak. En düşük Bağ-Kur emekli aylığı 1405 liradan 1495 liraya çıkacak.Haziran'da enflasyon ne kadar çıkarsa, bu rakamların üzerine eklenecek.

NTV'nin yayınında gündemi değerlendiren Ağbal, enflasyon farkı ile birlikte en düşük memur ve maaşlarının ne kadar olacağını açıkladı. 

"ENFLASYONDA YUKARI YÖNLÜ HAREKET OLURSA YANSITILACAK"

Enflasyon nedeniyle memur ve memur emeklisine ek zammın gündeme gelebileceğiyle ilgili soruyu yanıtlayan Ağbal, "Yılbaşında yüzde 4 zam yaptık. İkinci yarasında yüzde 3,5 zam yapacağız. Mayıs sonu itibariyle yüzde 6,39. Yüzde 4 olan zam oranının aşmış durumdayız. Haziran ayında ilave olarak enflasyonda yukarı yönlü bir gelişme olursa, 1 Temmuz itibarıyla 1 kuruş eksik olmaksızın maaşlara yansıyacak İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin zammında da ilk 6 ayki enflasyonu yansıtacağız. Kabaca memur maaşlarındaki her yüzde 1'lik artışın maliyeti 2,3 milyar lira. Enflasyon haziran sonu itibariyle de yüzde 6,39 seviyesinde kalırsa en düşük memur maaşı 2839 liradan 3050 liraya çıkacak. En düşük memur emekli maaşı 1978 liradan 2094 liraya çıkacak. En düşük SSK emekli aylığı 1570 liradan 1670 liraya çıkacak. En düşük Bağ-Kur emekli aylığı 1405 liradan 1495 liraya çıkacak. Bu ay içerisinde emeklilere vermiş olduğumuz bayram ikramiyesi de ilave olarak gelirlerine yansımış olacak."  diye konuştu.

"VERGİ İNDİRİMLERİ DAHİL TEDBİR ALACAĞIZ"

Enflasyon rakamlarını değerlendiren Ağbal, "Maliye politikası para politikası noktasında ciddi bir destek verecek. Hazırlıklarını yapıyoruz. Mayıs ayı verisi yüzde 12,15. Bu bizim arzu etmediğimiz seviye. Bununla ilgili gereken her türlü tedbiri alacağız. Döviz kuru gelişmeleri enflasyon dinamiklerini olumsuz yönde etkiliyor. Son dönemde TL'deki normalin üzerindeki değer kaybı enflasyonu yukarı çekiyor. 2016 sonundan itibaren maliyet enflasyonuyla karşı karşıya kalıyoruz. Bizim gibi petrol ithal eden ülke açısından petrol fiyatlarının artması enflasyonu yukarı çekiyor. Son bir yıldır metal fiyatlarında yaklaşık yüzde 25 artış var. Türkiye aramalı ithal eden ülke olarak fiyat artışlarından doğrudan etkileniyor. Enflasyonun önemli kısmı maliyet kaynaklı. Önümüzdeki aylarda artışın devam edeceğini görüyoruz ama yıl sonuna doğru azalış trendine girecek. Enflasyonun 2017 seviyelerinde kalmasını beklemek gerekir. Enflasyonun aşağı çekilmesinde maliyet enflasyonuna neden olan unsurları azaltacak şekilde vergi indirimleri de dahil olmak üzere tedbirler alacağız. Maliye politikası sıkılaşacak, kamu maliyesinde yeni bir dengelenme sürecine girmemiz lazım" dedi.  

"VATANDAŞA DÖNÜK VERGİ ARTIŞI YAPMAMAKTA KARARLIYIZ" 

Ağbal, kamu maliyesinde alınacak tedbirlerde vatandaşa dönük bir vergi artışı yapmama noktasında kararlılıkları olduğunu belirtti. 

"SABİT POMPA FİYATINDA MALİYET 300 MİLYON LİRA"

Ağbal, akaryakıtta 18 Mayıs'ta başlayan sabit pompa fiyatı uygulamasının bütçeye maliyetinin 300 milyon lira civarında olduğunu kaydetti. 

"BORÇ YAPILANDIRMASI İÇİN 530 BİN BAŞVURU OLDU"

Borç yapılandırmasında bugün itibariyle 530 bin 86 başvuru aldıklarını, "Bu yıl 15-16 miyar liralık bir gelir bekliyoruz. Peşin ödeme halinde hesaplanan faizin yüzde 90'ını terkin ediyoruz. Vatandaşlarımızın yararlanmasını tavsiye ediyorum" diye konuştu. 

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
y.hizmetli 10 ay önce

ne müjdesi Alahını severseniz maaş artmıyor y.hizmetli bitik kadro yok ek gösterge yok ikramiye yok ne müjdesi bu bizim hakkımız bir de alamadıklarımız ne olacak kaç senedir memuru bitirdiniz memur sen gibi sendika varken daha bizim burnumuz ... ........ çıkmaz saygılar.

Avatar
gih ,yh sınıfı 10 ay önce

maaşlar arasında çok fark var örneğin bir tıbbi sekreter vhki ,veya hizmetli kadar iş yapmazkan cok fark alıyor sağlık teknikerlik işi falan yok sağlık bilgileri yok servisde kapıcı gibiler kullandıkları yazıcıların tonerini bile bilmiyorlaar

Avatar
YALAN DOLAN KELİME OYUNLARI 10 ay önce

öncelikle en düşük memur maaşı 2.839 lira değil 8/2 derece v.h.k.i maaşım 2.800 lira en düşük kadro ve derecedeki hizmetli maaşınıda siz hesap edin bilememekle beraber 2.500 falandır enflasyon artıp zam alacaksınız diye bir mantık komedi ötesi ya beyni olan adam enflasyon artışına sevinir mi en düşük maaş alan bile 8.ayda falan vergi dilimine girip o yükeldi dediğiniz maaş dan en az 50 tl kayıp olyo bırakın bu komedileri

Avatar
Kader 10 ay önce

Biz maaşa etkili değil tayin hakkımızı yani hakkımız olan kadromuzu istiyoruz

Avatar
Mağdur 10 ay önce

İnsanlar 4c den 4b ye geçtiniz daha ne istiyorsunuz diyor 4b nin sadece isminden yararlandık içerik 4c hala mujdeden bahsediyorsunuz

Avatar
Ekdersli 10 ay önce

Aile sosyal politikalar bakanlığı ekdersli öğretmen İzin hakkımız yok hasta hasta ise gidiyoruz 2018 yılının 6 ayına girdik daha iki kere 1800 tl gördük 1500-1640 maaş alıyoruz ev kirası sobalı ev 1000 lira 2 çocuk yeyet artık bizim hakkımızıda verin bütün işlerde köle gibi çalışıyoruz itiraz hakkımız yok neolur haklarımız olsun kadroyu en çok hakkedenlerdeniz bu konuda yardımmmmmm edinnnnnnn başımızdaki müdürler bilgisayar kullanamıyor bilmiyor bizden yardım alıyor ve bizi kullanıyor yetwr artık hakkımızı verinnnnnn...

Avatar
Ekdersli 10 ay önce

Aile sosyal politikalar bakanlığı ekdersli öğretmen İzin hakkımız yok hasta hasta ise gidiyoruz 2018 yılının 6 ayına girdik daha iki kere 1800 tl gördük 1500-1640 maaş alıyoruz ev kirası sobalı ev 1000 lira 2 çocuk yeyet artık bizim hakkımızıda verin bütün işlerde köle gibi çalışıyoruz itiraz hakkımız yok neolur haklarımız olsun kadroyu en çok hakkedenlerdeniz bu konuda yardımmmmmm edinnnnnnn başımızdaki müdürler bilgisayar kullanamıyor bilmiyor bizden yardım alıyor ve bizi kullanıyor yetwr artık hakkımızı verinnnnnn...

Avatar
DİPLOMAYA DAYALI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ 10 ay önce

lütfen öğretmenlere alan değişikliği de gündemde tutulsun yıllardır norma fazlası olmaktan,oradan oraya savrulmaktan yorulduk,yeter artık diplomaya dayalı alan değişikliği istiyoruz