Bakanlar Kurulu kararı ile KİT'lerde çalışan taşerona da kadro geldi!

Kamu İktisadi Teşebbüslerinde (KİT) çalışanlar ne zama kadroya geçecekler sorusu yanıt buldu. Bakanlar Kurulunun, bugün (30.06.2018) yayımlanan 2018/11991 sayılı Kararı ile yaklaşık 85 bin KİT için kadro süreci başlıyor. Bu karar ile taşerona kadrodan yararlanamayan KİT, yani Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak adlandırılan KİT taşeron çalışanları da işçi statüsüne geçirilmiş oldu.

Bakanlar Kurulu kararı ile KİT'lerde çalışan taşerona da kadro geldi!

Kamu İktisadi Teşebbüslerinde (KİT) çalışanlar ne zama kadroya geçecekler sorusu yanıt buldu. Bakanlar Kurulunun, bugün (30.06.2018) yayımlanan 2018/11991 sayılı Kararı ile yaklaşık 85 bin KİT için kadro süreci başlıyor. Bu karar ile taşerona kadrodan yararlanamayan KİT, yani Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak adlandırılan KİT taşeron çalışanları da işçi statüsüne geçirilmiş oldu.

21/6/2018 TARİHLİ VE 2018/11991 SAYILI KARARNAMENİN EKİ

KARAR

MADDE 1- Kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarının 2018 yılına ait Genel Yatırım ve Finansman Programının tespitine ilişkin 11/10/2017 tarihli ve 2017/10925 sayılı Kararnamenin eki Kararın 7 nci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.

“MADDE 7/A- (1) Kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılmakta olanlardan, 4/12/2017 tarihi itibarıyla en az iki yıl kesintisiz (yıllık izin, doğum izni, askerlik ve toplamda 30 günü geçmeyen kesintiler hariç olmak üzere) olarak ilgili teşebbüs ve bağlı ortaklıklarda çalışmış ve halen çalışmaya devam edenler, aşağıda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak sınavda başarı göstermeleri halinde halihazırda görev yaptıktan teşebbüs ve bağlı ortaklıklarında işçi statüsünde istihdam edilebilirler.

(2)Bu maddenin uygulanmasında, kişilerde aranacak şartların tespiti ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinin kapsamının belirlenmesi açısından, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23 üncü maddesine ilişkin hükümleri esas alınır.

(3)Bu madde uyarınca yapılacak atamalar, 4 üncü maddenin birinci fıkrası ile 5 inci maddenin birinci fıkrası kapsamında doğan kontenjandan karşılanır ve kuruluşların talepleri doğrultusunda her bir kamu iktisadi teşebbüsü ve bağlı ortaklığı için Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenecek sayıyı aşamaz. Bu şekilde yapılacak atamalarda 7 nci maddenin birinci fıkrasında belirtilen usul uygulanmaz.

(4)Teşebbüs ve bağlı ortaklıklar bu maddenin yayımından itibaren yılı içerisinde yazılı ve/veya sözlü ya da uygulamalı sınav yaparlar. Bu kapsamda yapılacak sınava ilişkin usul ve esaslar ile gerekli nitelikleri tespit etmeye yönetim kurulları yetkilidir.

(5)Bu madde kapsamında yapılacak işlemler sebebiyle oluşacak şartlara uyum sağlanması amacıyla hizmet alım sözleşmelerinde değişiklik yapmaya 5/1/2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ile 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri çerçevesinde yönetim kurulları yetkilidir.

(6)Bu madde kapsamında oluşacak tereddütleri gidermeye Hazine Müsteşarlığı yetkilidir.

(7)Bu madde kapsamında yapılan yerleştirmeler, hizmet türü, unvanı, sayısı vb. bilgileri içerecek şekilde 15 gün içerisinde Hazine Müsteşarlığına bildirilir. Bu kapsamdaki yerleştirmeler kaynaklı hizmet alımı tutarlarında eksilme oluşması halinde bu tutar, yılı Genel Yatırım ve Finansman Programı Hakkında Karar uyarınca belirlenen ihale yoluyla hizmet alım tavanından düşülür.”

MADDE 2- Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Karar hükümlerini Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.

Karara Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ

Kamubiz.com ÖZEL HABER

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ercü 8 ay önce

hala anlayamıyorum neden tarih belirtiyorlar o tarihten sonra işe girenler ne olucak?

Avatar
iŞÇİ 8 ay önce

04.12.2017 DEN SONRA GİRENLER NE OLACAK? RIZKINDAN MI OLACAK? LÜTFEN SORAR MISINIZ?

Avatar
Erdin 8 ay önce

O tarihte 2 yılini doldurmadiusa ne olacak. İşindenmi olacak

Avatar
Bahadır 8 ay önce

Şeker fabrikaları satıldı çorum şeker fabrikasında çalışıyorum yazılan tarihlerde çalışıyordum halende çalışıyorum ama devletten çıktı nasıl olucak şimdi bizim kadro işi

Avatar
Erturk 8 ay önce

5 ay oldu basladim simdi işsizmi olacaz sayin bakan 2 cocuk var taseron niye tumunu kapsamadiz hastahaneleri kapsadiz

Avatar
Erturk 8 ay önce

Sayin julide hnm 5 ay oldu ise basladim taseron olarak 2 cocugum var benim gibi bir cok arkadas var yasa bizi kapsamiyo ne olacak simdi işsiz mi olacaz sizi Allaha havale ediyorum

Avatar
Fatih 8 ay önce

3)Bu madde uyarınca yapılacak atamalar, 4 üncü maddenin birinci fıkrası ile 5 inci maddenin birinci fıkrası kapsamında doğan kontenjandan karşılanır ve kuruluşların talepleri doğrultusunda her bir kamu iktisadi teşebbüsü ve bağlı ortaklığı için Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenecek sayıyı aşamaz. Bu şekilde yapılacak atamalarda 7 nci maddenin birinci fıkrasında belirtilen usul uygulanmaz.

Avatar
Iprahim 8 ay önce

Benim kitlerde iki buçuk senem var yannis verilen tarihten geriye dönük 18 ayın var ne olacak kadro beklerken elimizdeki istemi olacahiz ilk katro beklerken hayel kırıklığına uradik ikinci defa yine yazık deyilmi bize yani devlet bumu 4 çocuk var yaşım 35 ben veya benimgibiler bu kanundan yararlanamassa bu aileler yilmazmi