Bulunduğu Hizmet Sınıfı Nedeniyle Kime İlave Derece/Kademe Verilir?

Devlet memuriyetine giriş seviyesi bakımından ilave derece ve/veya kademe sağlayan eğitimlerin yanı sıra, hizmet sınıflarından dolayı bazı memurlara ilave derece/kademe verilmektedir.

Bulunduğu Hizmet Sınıfı Nedeniyle Kime İlave Derece/Kademe Verilir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, bazı hizmet sınıflarında ve bazı mesleklerde görev alanların, öğrenimlerine göre tespit edilen memuriyete giriş seviyelerine ilave kademe ve/veya derece eklenmek suretiyle bulunacak derece ve kademelerden memuriyete alınmalarına hükmetmiştir.

Bu çerçevede, görmüş oldukları eğitimler aynı olmakla birlikte, bazı hizmet sınıflarında veya bazı mesleklerde olmalarından dolayı, emsallerine göre memuriyete daha ileri seviyelerden memurlar da vardır.   

Hizmet sınıfı veya görev unvanından dolayı memuriyete önde başlayanlar 

Eğitimlerinin nitelik ve seviyesi aynı düzeyde olan, ancak görev aldıkları sınıf ya da meslek farklı olduğu için emsallerine göre memuriyete daha ileriden başlayan memurlardan bazıları şunlar: 

1- Aşağıda sayılanlar, Teknik Hizmetler Sınıfında görev alırlarsa, memuriyete emsallerine 1 derece ileriden başlar.

   -Jeolog, jeofizikçi, hidrojeolog, hidrolog, jeomorflog, kimyager, fizikçi, matematikçi, istatikçi, yöneylemci, matematiksel iktisatçı

   -Erkek Teknik Öğretmen Okulu mezunları

   -Fen memurları, teknikerler ve yüksek teknikerler, tütün ve müskirat eksperleri, tarım alet ve makineleri uzmanlık yüksek okulu mezunları ile benzeri fen bilimleri ve teknik bilimler lisansiyerleri

   -Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi veya bölümlerinden mezun olan şehir plancısı, yüksek şehir plancısı, yüksek bölge plancısı

   -Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Teknoloji Bölümü İş ve Teknik Anabilim Dalı mezunları

   -Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ev Ekonomisi Yüksek Okulu mezunları

   -Üniversitelerin arkeoloji ve sanat tarihi bölümlerinin prehistorya, protohistorya ve önasya arkeolojisi, klasik arkeoloji anabilim dallarından mezun olanlar 

2- Aşağıda sayılanlar, Emniyet Hizmetler Sınıfında görev alırlarsa, memuriyete emsallerine göre daha ileriden başlar.

   -İlkokul, ortaokul ve dengi okulları bitirenler 2 derece ileriden başlar.

   -Lise ve dengi okulları bitirenler (lise mezununun giriş derece ve kademesi esas alınarak) 1 derece ve 1 kademe ileriden başlar.

   -Yükseköğrenimi bitirenler 1 derece ve 1 kademe ileriden başlar. 

3- Genel İdare Hizmetleri Sınıfında Orman Muhafaza Memuru, Orman Muhafaza Başmemuru, Gümrük Muhafaza Memur ve Gümrük Muhafaza Amiri kadrolarında görev alanlardan yükseköğrenim mezunu olmayanlar, memuriyete emsallerine göre 1 derece ileriden başlar. 

4- Hafız oldukları Diyanet İşleri Başkanlığınca tespit edilen Diyanet İşleri Başkanlığı personeli, memuriyete emsallerine göre 1 derece ileriden başlar. 

memurunyeri

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.