Büro-Memur-Sen Sivil Memurların Haklarını Arıyor

Büro Memur-Sen İstanbul 8 Nolu Şube Başkanı Hasan Çağlar, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde, 657 Devlet Memurları Kanunu’na tabi yaklaşık 12 bin kişinin sesi olarak bir BASIN açıklaması yaptı:

Büro-Memur-Sen Sivil Memurların Haklarını Arıyor

Büro-Memur-Sen olarak Sivil Memurların Haklarını Arıyoruz.

Büro Memur-Sen İstanbul 8 Nolu Şube Başkanı Hasan Çağlar, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde, 657 Devlet Memurları Kanunu’na tabi yaklaşık 12 bin kişinin sesi olarak bir BASIN açıklaması yaptı:

Bu açıklamamızı, unutulan, hakları verilmeyen, görev tanımı olmadığı için adeta ırgat gibi çalıştırılan, hakları iki dudak arasına sıkışıp kalmış olan Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan sivil memurlarımız için yapıyoruz.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak yaklaşık 12 bin kişi görev yapmaktadır. Bu kardeşlerimiz, Teknik Hizmetler, Yardımcı Hizmetler, Genel İdari Hizmetler, Sağlık Hizmetleri, Yardımcı Sağlık Hizmetleri, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri, Avukatlık Hizmetleri sınıflarında çalışmaktadır.

Emniyetteki sivil memur kardeşlerimiz, her ne kadar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabii olsalar da, sadece isim olarak devlet memurudur. Çünkü bu kardeşlerimiz, uygulamada devlet memuru olarak değil, işçi olarak görülmekte ve çalıştırılmaktadır. 657 Sayılı Kanun ile işe alınan sivil memurlar, devlet memurları kanununda yer almayan Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğüne göre polis gibi cezaya tabi tutuluyordu. Ancak yeni çıkarılan KHK ile cezalar daha da ağırlaştırıldı. Ücrette yardımcı hizmetli, cezaya gelince polis memurlarından da daha ağır cezalara çarptırılıyorlar. Bu yüzden sivil memurlar, amirlerinin iki dudağı arasına sıkışıp kalmaktadır.

Sivil memur kardeşlerimizin maalesef bir görev tanımı dahi bulunmamaktadır. Sivil memurlar, devlet memuru onuruna yakışır bir şekilde görevlendirilmediği gibi yıllardır hakları da verilmemektedir. Kadrosu teknisyen yardımcısı olan memura çay dağıttırılmakta, temizlik yaptırılmakta, yeri geldiğinde bahçe sulattırılıp badana boya yaptırılmaktadır. Bu yaşananların, ne Devlet Memurları Kanunu’nda, ne de Anayasa’nın eşitlik ilkesinde yeri vardır.

Emniyetteki sivil memurlar, ırgat değildir, amirinin iki dudağı arasına sıkışmış köle değildir. Sivil memurlar, devlet memurudur ve devlet memuru onuruna yakışır bir şekilde çalıştırılmalıdır.

Polislerle mesai arkadaşı olan, omuz omuza görev yapan sivil memurların can güvenliği maalesef yoktur. Terör örgütleri, sivil memur ve polis memuru ayrımı yapmamaktadır. Birçok sivil memur, görevi başında şehit olmuştur. Sivil memurlar, teşkilat içerisinde çalışmaları nedeniyle polislerin maruz kaldıkları psikolojik baskıya maalesef aynı şekilde maruz kalmakta ve psikolojik olarak yıpranmaktadırlar.  Ceza alırken polis gibi görülen ancak iş ödüle gelince yok sayılan sivil memurlara ne yıpranma payı ne de terör tazminatı verilmektedir. Terörle mücadele kapsamında geçici görevle doğu illerine gönderilen sivil memurlara da terör tazminatı verilmesini talep ediyoruz.

Öte yandan, bazı illerimizde sendika temsilcilerimize mobbing uygulanmaktadır. Yasal haklarını savunan arkadaşlarımız kendilerini bir gün içerisinde yemekhanede bulaşık yıkarken bulmaktadır. Bu, çifte standarttır. Bu, ben yaptım olduğu mantığıdır.

Kimse sendika temsilcilerimize hak etmediği uygulamayı yapamaz. Tüm haksızlıkların olduğu gibi sendika temsilcilerimize yapılan bu haksızlığın da karşısında duracağız ve gerekli platformlarda bu konunun takipçisi olacağız.

Büro Memur-Sen olarak, emniyetteki sivil memurların uğradığı haksızlıklara artık ‘DUR’ diyoruz. Artık ‘YETER’ diyoruz.

Büro Memur-Sen olarak,

Sivil memurların hakları ile ilgili yasal çalışmaların bir an önce yapılmasını istiyoruz.

Yaklaşık 13 yıldır açılmayan görevde yükselme sınavının en kısa zamanda açılmasını istiyoruz.

Sivil memur kardeşlerimizin acilen görev tanımının yapılmasını istiyoruz.

Memur-Sen olarak bütün yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara ek gösterge talebimiz olduğu gibi EGM'deki teknisyen yardımcılarına da ek gösterge talebimiz süre gelmektedir.

Kamu Denetçiliği’nin görev tanımı ile ilgili verdiği kararın bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz.

Sivil memurlara yıpranma payı istiyoruz.

Polislere ödenen terör tazminatının sivil memurlara da verilmesini istiyoruz.

Kısacası, sivil memurların devlet memuru onuruna yakışır bir şekilde çalışmasını istiyoruz.

Her zaman mağdurun ve mazlumun yanında olan İçişleri Bakanımız, Başbakanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımızın da sivil memurların sesine de kulak vereceğine yürekten inanıyoruz.

Bunlar bizim haklarımız. Haklarımızı, her yerde ve her platformda savunmaya, haklarımızı alana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Büro Memur-Sen olarak, sivil memurlarımızın haklarını bir olarak, iri olarak, diri olarak alacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Hasan Çağlar

Büro Memur-Sen İstanbul 8 No'lu Şube Başkanı

Kamubiz.com Özel Haber

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.