Çıraklık ve stajyer mağdurları, emeklilikte yaşa takılanlar ve tüm memurlara 3600 ek gösterge TBMM'de dile getirildi

Emeklilikte yaşa takılanlar mağdurdur, bir an önce çözüm getirilmelidir. Emeklilikte intibak yasası çıkarılmalıdır. 3600 ek gösterge tüm memurlara verilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu öncesi doğum borçlanması kadınlar için çıkarılmalıdır. Çırak ve stajyerlerin işe başladığı tarihte yaşlılık sigortası başlatılmalıdır. Milletvekillerinin EYT, Çırak ve stajyerlerin sigorta başlangıcı ve tüm memurlara 3600 ek gösterge talebine ilişkin bugünkü TBMM konuşmasının tam metni haberimizde..

Çıraklık ve stajyer mağdurları, emeklilikte yaşa takılanlar ve tüm memurlara 3600 ek gösterge TBMM'de dile getirildi

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) – Yerel seçim öncesi, AKP iktidarı, dar gelirli ve işsizlere yönelik oy avcılığı yapmak üzere düzenlemelere girişmiştir. İŞKUR eliyle kampanya işçisi alımı yapılmakta ancak binlerce iş başvurusuna karşın çok sınırlı alım sağlanmaktadır. İşsizliğin boyutları vahim duruma gelmiştir. Geçici değil kalıcı önlemler alınmalıdır. Kamuda çalışan tüm taşeron işçilere kadro verilmelidir. Geçici ve mevsimlik işçiler kadroya alınmalıdır. KİT, kamu, bakanlık çalışanlarının tümü eşit işe eşit ücret ve kadro hak etmişlerdir, verilmelidir. Emeklilikte yaşa takılanlar mağdurdur, bir an önce çözüm getirilmelidir. Emeklilikte intibak yasası çıkarılmalıdır. 3600 ek gösterge tüm memurlara verilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu öncesi doğum borçlanması kadınlar için çıkarılmalıdır. Çırak ve stajyerlerin işe başladığı tarihte yaşlılık sigortası başlatılmalıdır. Ayrıca, cezaevlerinde bugüne kadar suçlu oldukları yönünde herhangi bir işleme uğramayanlar için de bir an önce düzenlemeler yapılmalı ve bu mağduriyetler de giderilmelidir.

AYHAN EREL (Aksaray) – Üç dört günlük tatilde gittiğimiz seçim yörelerinde vatandaşın bizden en çok talep ettiği taleplerin başında “emeklilikte yaşa takılanlar” diye bildiğimiz, işe başlarken emekli olacağı yaşı ve tarihi hesaplayan ve hesabını da buna göre yapan vatandaşlarımızın talepleri var. Şimdi bu vatandaşlarımızın bu talepleri karşısında siyasi iradenin gerekçesi, mazereti “Devletin bütçesi buna müsait değil.” deniyor. Sayın Cumhurbaşkanımız dün yapmış olduğu açıklamada Suriyelilere bugüne kadar 37 milyar dolar harcandığını söylüyor. Oysa emeklilikte yaşa takılanlara verilecek para sanırım bu miktarın beşte 1’i civarındadır.

Yine milletimizin istediği ve arzu ettiği kanunların başında, tüm kamu çalışanlarının hasretle beklemiş olduğu 3600 ek gösterge talepleri vardır. Yine siyasi irade, bu kadar çok kamu çalışanına verecek kaynak olmadığını beyan etmektedir.

NECATİ TIĞLI (Giresun) - 24 Hazirandan önce meydanlarda “Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözeceğiz.” dediğiniz hâlde hiçbir girişimde bulunmadınız, bulunacak yiğitliği de gösterecek gibi değilsiniz. Siz sarayda, Mecliste, kamuda yapılan her türlü israfa göz yumdunuz ama iş emeklilikte yaşa takılanlara gelince, yok “Hazineye şu kadar maliyeti olur.” yok “Ülkeye bu kadar maliyeti olur.” diyerek bu kanunun çıkmasına engel oldunuz. Gelin, sözünüzü tutun ve emeklilikte yaşa takılanların hakkını verin

FERİDUN BAHŞİ (Antalya) – Biliyoruz ki EYT konusunun gündeme gelmesinden çok rahatsızsınız. İstiyorsunuz ki yaşanan mağduriyetler, çaresizlikler hiç gündeme gelmesin ve siz rahatça yaşamaya, mağduriyetler de yaşanmaya devam etsin ancak biz sizi başta EYT olmak üzere toplumumuzun sıkıntı yaşadığı her konuda rahatsız edeceğiz ve rahatsız etmeye de devam edeceğiz. Ne zamana kadar? Sorunlar kökten çözüme kavuşturulana kadar.

Genel seçimlerde her partinin vaadi EYT konusunda çözümdü. Oylar alınıncaya kadar çaresizlik içindeki yaklaşık 700 bin kişi kandırılıp aldatıldı. Seçim sonrasında defalarca yasa teklifi verdik. Tekliflerimiz ya Genel Kurula indirilmedi ya da reddedildi. Burada, bazı parti grup sözcüleri, yasa teklifimizi beğenmediklerini ifade ettiler. Biz de dedik ki: “Buyurun, teklifi siz verin, biz sizin teklifinizi destekleyelim.”

Biz, buradan bu teklifimizi yineliyoruz: Buyurun, teklifi siz verin, biz sizin teklifinizi destekleyelim ve yüz binlerce insanın mağduriyetini birlikte çözelim.
 

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
orhan 8 ay önce

Hazırlanan torba yasaya girmek istiyoruz. Senelerdir mağdurların duyulmayan sesini duyduğunuzu biliyoruz 1.300.000 meslek liseli mağdurun STAJ SSK BAŞLANGICI OLSUN, borçlanalım,üzerimize düşeni yapalım mağduriyet sona ersin

Avatar
2013 GECESİ FETO VE ONUN EKİBİ İLK DARBEYİ VEKİL İ 8 ay önce

Mazlumun âhı adres şaşırmaz!..
Bu ülkeyi yönetenler ‘mazlumun âhı’ndan daha etkili ve daha büyük bir silah bulunmadıkça ondan korksunlar... Bugün elde ettikleri ‘geçici zafer’lerle başları dönenler farketmiyor olsalar da, adaletsizliği ‘adalet’ hâline getirenler, kendi akıbetlerinden mutlaka korkmalıdırlar... Döner o ‘adaletsizlik’ kendilerini de vurur!..
Mazlumun âhı adres şaşırmaz!.‪VEKİL İMAMLAR İÇİN VERDİĞİNİZ KANUN TEKLİFİ İÇİN 2018. YILIDA GEÇTİ 8 YIL OLDU SAYIN KALAYCI BAŞKANIM BAKIN 2018. KPSS VE YETERLİLİK BELGELERİMİZ PUAN HESABLANMAMİŞTİR DİYEREK DÜĞMEYE BASILDI PARALEL ÖSYM ÖRGÜT MAFYA FETO KIRİPTOCU DEVLET KURUMLARINDA Kİ HAİNLER MADUR EDİYOR BİZİ‬

Avatar
MEHMET 8 ay önce

STAJ SSK BAŞLANGICI SAYILSIN , BORÇLANMA HAKKI VERİLSİN VE MAĞDURİYETİMİZ SONA ERSİN. BU HAK BAZI MESLEK GRUPLARINA VERİLİYOR AMA BİZLERE VERİLMİYOR. BİZ HAKKIMIZI İSTİYORUZ. BU ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRIDIR

Avatar
Irfan Taştan 8 ay önce

Kamubiz ilginize alakanıza teşekkürler. #stajmagdurlari na müjde sizlerin desteği sayesinde gelecek.

Avatar
Vatan das 8 ay önce

Biz sadaka istemiyoruz sadece hakkımızı istiyoruz stj ssk baslangıcı sayılsın

Avatar
Murat 8 ay önce

Meslek liselerinde yapİran stajlar emeklilikte başlangıç tarihi sayılsın

Avatar
Ali 8 ay önce

Bu seçimde eyt biri olarak AKP ve MHP oy vermiyeceğim zaten seçim sonrası muhabbetlerde yalan olur seçime kadar oldu oldu yoksa buz gibi soğuk su içsin eyt.

Avatar
Nazan bala 8 ay önce

Yaşım oldu 50 artık çalışmada çalışamıyorum sadece istediğim stajin başlangıç olarak kabulü bunun para olarak da ödemesini yapalım buda kabulumuz fakat halimiz olan bu fırsatı bize niye çok görüyorlar bu ülkeye okadar emek verdik biz