EGM sivil memurlara görevde yükselme talebi, yardımcı hizmetler sınıfı ve ek gösterge Meclis gündeminde

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan sivil memurlar için, on beş yıldır, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açılmamaktadır. Genel idari hizmetler sınavında uzmanlık, şeflik ve müdürlük kadroları tahsis edilmeyince de sivil personelin kariyer hakları elinden alınmaktadır. yine kamu kurumlarında çeşitli unvanlarda, teknisyen yardımcısı, mübaşir, hizmetli, aşçı, kaloriferci, dağıtıcı gibi unvanlarda görev yapan ve sayısı 111 bini bulan yardımcı hizmetler sınıfı personeli, bulundukları sınıftan kaynaklı olarak, maddi ve manevi birçok mağduriyet yaşamaktadır. Bu hizmet sınıfı mensuplarının da beklentisi, yardımcı hizmetler sınıfı kadrosunun kaldırılarak kendilerine daha yaşanabilir bir hayat kalitesi sağlayacak kadroların tahsisidir.

EGM sivil memurlara görevde yükselme talebi, yardımcı hizmetler sınıfı ve ek gösterge Meclis gündeminde

Antalya Milletvekili Feridun BAHŞİ'nin TBMM Genel Kurulunda 3600 ek gösterge, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan sivil memurlar ve yardımcı hizmetlerin özlük haklarına yönelik bugünkü (15.01.2018) açıklamaları;

– Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 37 sıra sayılı Kanun Teklifi’nin 31’inci maddesine verdiğimiz önerge üzerine söz aldım. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, Devlet Denetleme Kurulunun hazırladığı rapora göre, emniyet teşkilatındaki polislerin yüzde 27,7’si sivil personel eliyle yürütülmesi gereken büro işlerinde çalışmaktadır. Toplam 66 bin kişiden söz ediyorum. Emniyet teşkilatı bünyesindeki sosyal tesislerde, kantinlerde birçoğu da rütbeli polis memuru çalışmaktadır. Yine, emniyet teşkilatında yaklaşık 10 bin civarında da sivil memur vardır. Bunların birçoğu görevleri dışında angarya işlerde çalıştırılmakta, oda temizliği, çaycılık işlerinde görevlendirilmektedir. Oysa, yapılan değerlendirmelerde, büro işlerinde çalışan 66 bin polisin yerine, alanında uzman 35 bin sivil personel bu işleri rahatlıkla yerine getirebilecektir. Bu değişim gerçekleştirildiği takdirde de devlet bütçesine aylık 200 milyon lira katkı olacaktır.

Değerli milletvekilleri, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan sivil memurlar için, on beş yıldır, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açılmamaktadır. Genel idari hizmetler sınavında uzmanlık, şeflik ve müdürlük kadroları tahsis edilmeyince de sivil personelin kariyer hakları elinden alınmaktadır. Eğitimine uygun iş yapma imkânı verilmeyen personelin veriminin düşmesi ise kaçınılmazdır. Farklı hizmet sınıfındaki sivil personel doğusuyla, batısıyla ülkenin her yerinde, her birimde Emniyet görevlileriyle birlikte çalışmaktadır; her riske ortaktır, birlikte şehit düşmekte, birlikte gazi olmaktadır. Buna rağmen, emniyet hizmetleri tazminatından, terör tazminatından ve yıpranma payından yararlanmamaktadır. Emniyet sivil memurlarının bu mağduriyetlerini mutlaka gidermek gerekmektedir, beklenti de bu yöndedir.

Değerli milletvekilleri, yine kamu kurumlarında çeşitli unvanlarda, teknisyen yardımcısı, mübaşir, hizmetli, aşçı, kaloriferci, dağıtıcı gibi unvanlarda görev yapan ve sayısı 111 bini bulan yardımcı hizmetler sınıfı personeli, bulundukları sınıftan kaynaklı olarak, maddi ve manevi birçok mağduriyet yaşamaktadır. Bu hizmet sınıfı mensuplarının da beklentisi, yardımcı hizmetler sınıfı kadrosunun kaldırılarak kendilerine daha yaşanabilir bir hayat kalitesi sağlayacak kadroların tahsisidir.

Değerli milletvekilleri, üzerinde hassasiyetle durduğumuz diğer bir konu ise uzun dönem askerlik yapan insanlarımızın askerlik sürelerinin borçlanma yapmaksızın emeklilik sürelerine sayılmasıdır. Bugünün şartlarında askerliğini bedelli yapanlar 15 bin lira ödeyerek tamamlamakta ve sigortasını yatırarak iş yerinde çalışmaya devam etmektedir. Askerliğini fiilî olarak bu dönemde yapanlar ise on iki ay, daha önceki yıllarda on sekiz, yirmi dört ay gibi sürelerle yapmışlardır. Bu kişiler, askerlik nedeniyle sosyal güvenlik hakkından mahrum kalınan süreyi borçlanma yoluyla kazanmaktadır. Dolayısıyla, askerliğini fiilen yapanlar, bir nevi, cezalandırılmaktadır. Askerlik hizmetini fiilen yapanlar için de borçlanma uygulamasının kaldırılarak askerlik sürelerinin emekliliğe sayılması gerekmektedir.

Yine 3600 ek göstergeyle ilgili, her parti genel seçimlerden önce vaatte bulundu ama bugüne kadar hiçbir ses yok. Öğretmenlerimiz, polislerimiz, hemşirelerimiz ve diğer kamu görevlilerimiz ek göstergeyi beklemektedir. Kamu çalışanlarının sıkıntılarını neden görmezden geliyorsunuz? Gelin, kamu çalışanlarımıza 3600 ek göstergeyi verelim ve çalışırken insanca yaşatamadığımız bu insanların hayatlarını bari emeklilik süresinde biraz kolaylaştıralım.

Buna ilişkin yasa teklifimizin bir an önce Genel Kurula getirilerek yasalaşmasını bekliyoruz. Verdiğimiz tüm yasa tekliflerine her partiden destek bekliyoruz. Kendilerinin veremedikleri teklife “evet” demiyorlarsa buyursunlar kendileri teklif versinler, biz onların tekliflerine destek olalım.

Kamubiz.com ÖZEL / ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HİZ 7 ay önce

AKP HARİÇ TÜM PARTİLER HİZMETLİLERİ GÜNDEME GETİRDİ BU NASIL ADALET

Avatar
Lisans Mezunu Hizmetli 7 ay önce

Dilerim YHS için bir çözüm bulunur. Dün ayın 15 idi ve aynı odada karşılıklı ve aynı işi yaptığım arkadaşımla aramda 650 TL maaş farkı vardı. Sadece ünvanım farklı diye, ADALET bu olmamalı.

Avatar
Doğruya doğru 7 ay önce

Yardımcı hizmetlerin sorununu bir Ak parti milletvekilleri dile getirmedi

Misafir Avatar
MARAŞLI 5 ay önce @Doğruya doğru

GETİRİEMEZ

Beğenmedim! (0)
Avatar
DK 7 ay önce

YHS sınıfı bir an önce kaldırılsın bitirmiş olduğu okul bölümlerine göre kadrolar verilsin maddi ve manevi kayıplarımız giderilsin bir an önce

Avatar
Marasli 7 ay önce

İlşAllah yasalaşır yardımcıhizmetler.mhp sözverdi

Avatar
Y.HİZMETLİ 7 ay önce

NE OLDU SONUÇ NE ANLAMADIM BİZİM Y.HİZMETLİ İŞNDEN BİŞEY ÇIKMAZ BİZ YİNE HAVA ALIRIZ Y.HİZMETLİLERİ ÇALIŞAN OLARAK GÖRMEYEN BİR İKTİDAR VAR BİLESİNİZ HAKKIM HELAL DEYİL.

Avatar
Ramazan ozdamar 7 ay önce

3600 un çıkmasını beklemekten inanın yorulduk söz verileri kaç ay oldu

Avatar
Staj Mağduru 7 ay önce

Staj mağdurları neden hiç gündeme getirilmiyor Muhasebe stajı yaomak üzere çalıştığım ofiste cam silmek, paspas yapmak ve hafta sonunda temizlik yapmak gibi birçok mesleğimiz dışında iş yaptırıldı bizlere lütfen Meclisteki Millet Vekillerimizden ricam bu duruma da çözüm bulunsun. Saygılar