Engelli personelin öğrenim durumlarına uygun kadrolara atanabilmesi için kanun teklifi

“Engellilerin mezuniyetlerine göre istihdam edilmeleri, bu çerçevede unvan değişikliği sınavına katılmaksızın öğrenimleri ile ihraz etmiş oldukları kadrolara atanabilmelerine imkan verilmesi” görüşü önerilmiştir. Kanun teklifi bu görüş doğrultusunda engellilerin eğitim durumlarına göre hak ettikleri kadrolara atanabilmeleri amacıyla hazırlanmıştır.

Engelli personelin öğrenim durumlarına uygun kadrolara atanabilmesi için kanun teklifi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim ve gerekçesi ilişikte sunulmuştur. Gereğini arz ederim

Sevda Erdan Kılıç / İzmir Milletvekili

GEREKÇE: Ülkemizde halen 657 Sayılı Devlet Memurları kapsamında görev yapan birçok engelli vatandaşımız vardır. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucunda kamuda göreve başlayan bu engellilerimizin birçoğu eğitim durumları ve yetkin oldukları alan dışında, özellikle de Genel İdare Hizmetleri sınıfında istihdam edilmektedir. Bu durum kişinin özlük haklarında da kayıplara neden olmaktadır.
Oysa 21 – 23 Ekim 2016 tarihli Devlet Personel Başkanlığının düzenlemiş olduğu “Kamu Personeli Sisteminin Değerlendirilmesi Çalıştayı” kapsamında 6. Alt çalışma grubu Sosyal Nitelikli Atamalar Başlığının 13. Maddesinde “Engellilerin mezuniyetlerine göre istihdam edilmeleri, bu çerçevede unvan değişikliği sınavına katılmaksızın öğrenimleri ile ihraz etmiş oldukları kadrolara atanabilmelerine imkan verilmesi” görüşü önerilmiştir. Kanun teklifi bu görüş doğrultusunda engellilerin eğitim durumlarına göre hak ettikleri kadrolara atanabilmeleri amacıyla hazırlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ
MADDE 1- “Engellilerin Devlet memurluğuna yerleştirilmesinde, hizmet sınıfı ve kadro unvanı belirlemesinde engellinin öğrenim durumunun öncelikle gözetilmesi amaçlanmıştır.
MADDE 2-657 sayılı Kanuna eklenen geçici maddeyle bu kanunun yürürlüğe girmesinden sonra öğrenim durumu sebebiyle yapılacak kadro ve unvan değişikliklerinin başvuru ve sonuçlanmasına yönelik süreler düzenlenmiş, madde kapsamında talep edilecek değişikliklere ilişkin koşulların Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca müştereken hazırlanacak yönetmelikle belirlenmesi amaçlanmıştır.”

MADDE 3- Yürürlük maddesidir.
MADDE 4- Yürütme maddesidir.

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ
MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53 üncü maddesine ikinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fikra eklenmiştir.
“Engellilerin Devlet memurluğuna yerleştirilmesinde, hizmet sinifi ve kadro unvanı belirlemesinde engellinin öğrenim durumu öncelikle gözetilir.”
MADDE 2-657 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 46- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi izleyen üç ay içinde Devlet Personel Başkanlığına başvuran engelli personelin, bu Kanunun 53 üncü maddesinin üçüncü fıkrası kapsamında gerçekleştireceği öğrenim durumuna uygun hizmet sınıfı ve kadro unvanı değişikliği istemleri, başvuru tarihi izleyen iki ay içinde sonuçlandırılır. Başvurucunun aday memur olması durumunda, istemin işleme alınması için aday memurluk sürecinin tamamlanması beklenmez. Bu madde kapsamında yapılacak başvurularda aranacak koşullar ile istemlerin yerine getirilmesine ilişkin usul ve esaslar, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca müştereken hazırlanacak yönetmelikle belirlenir."
MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL / ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MersinliEngelliHizzzzmetli 7 ay önce

Bu kanun tekliflerini Ya MHP Ya CHP veriyor. Hiç Akp den bir vekilin teklif ettiğini görmedim. Ya ne kadar anlayışsızlar bunlar.

Avatar
Hibo 7 ay önce

Yahu saçma sapan tasarı hazırlamış engelli memurların büyük çoğunluğu yardımcı hizmetler kadrosunda bide genel idari hizmetler demiş hay Allahım ya varmı böyle saçmalık

Avatar
Emre 7 ay önce

Öğrenim durumuna göre ise elimde 2 pc 2 diksiyon 1sağlık 1 ingilizce sertifika belgelerim var bakanlıta masa başında memur olma hakkım var.

Avatar
Ali VELİ 7 ay önce

Engelliyi ata, dersane öğretmenini ata, ücretliyi ata, taşeronu ata, belediye sözleşmelilerini ata, ama bir yönetmelikle (31.08.2018) memurların alt tarafı %3'lük ufacık kontenjanını ellerinden al. Memur Öğretmenler tam 7 yıldır mağdur. Yetkililer lütfen mağduriyetimizi giderin.

Avatar
engelli y.hizmetli 7 ay önce

iktidar partisi hiç bir zaman engelli y.hizmetliler için bişey yapmadı çok bişey istemedik lise den mezun olanı memur yüksek okıul mezunlarını kendi kadrosuna atanması biz engelliler çok bişey istedik eğer engellilerin bu basit isteğine cevap veremiyorsanız ne diyeyim herkes bir gün engelli adayı unutmayın derim saygılar.

Avatar
CAFER 7 ay önce

Ìbik

Avatar
mahmut 7 ay önce

ah keşke akp de bunu desteklese ama nerde muhalefetten geldimi öcü kaka