Eş ve Çocuk Yardımının Miktarını Bakanlar Kurulu Artırabilir

Devlet memurlarına eş ve çocuklarından dolayı ödenen aile yardımının aylık miktarı, gerek görülmesi durumunda Bakanlar Kurulu tarafından artırılabilir.

Eş ve Çocuk Yardımının Miktarını Bakanlar Kurulu Artırabilir

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurlara ve çoklarından dolayı aile yardımı ödenmesine hükmederken, bu yardımın miktarının belirlenmesinde esas alınan gösterge rakamlarını belli sınırlar içinde artırma yetkisini de Bakanlar Kuruluna bırakmıştır.
Bakanlar Kuruluna bırakılan bu yetki kullanılmak suretiyle, zaten maaşları düşük belirlenmiş olan memurlara az da olsa maaş artışı getirilmesi mümkün olabilir.

Aile yardımının hesaplanması
Eş ve çocuklarından dolayı memurlara ödenecek aile yardımının miktarı, 657 sayılı Kanun ile getirilmiş olan sınırlar içinde kalmak kaydıyla,  Bakanlar Kurulunca belirlenen gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı suretiyle belirlenmektedir.
657 sayılı Kanundaki belirlemeye göre;
*Eş için ödenecek aile yardımı gösterge rakamı 1.500’dür. Bu rakamın, Bakanlar Kurulu tarafından 4500’e kadar yükseltilmesi mümkün olduğundan, bu çerçevede alınan Bakanlar Kurulu Kararına istinaden 1.500 gösterge rakamı 1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren 2.134 olarak uygulanmaktadır.
*Çocuk için ödenecek aile yardımı gösterge rakamı 250’dir ve 72 ayını dolduruncaya kadar çocuk için ödenecek yardım miktarı bir kat artırımlı olmaktadır. Bu rakamın, Bakanlar Kurulu tarafından 750’ye kadar yükseltilmesi mümkündür.

Aile yardımının miktarı ne kadar artırılabilir?
Eş için halen 2.134 gösterge rakamına göre, çocuk için ise 250 gösterge (72 ay ve daha küçük olanlar için 500 gösterge) rakamına göre hesaplanan aile yardımının miktarı, bu gösterge rakamlarının Bakanlar Kurulu tarafından üst sınırlara çekilmesi durumunda artacaktır.

Aile yardımı                                                             Aile yardımının net miktarı*

                                                                   Mevcut durum         Olabilecek en çok tutar
Eş için aile yardımı                                         204,99 TL                      432,26 TL
Çocuk için aile yardımı (73 aydan küçük)         24,01 TL                         72,04 TL
Çocuk için aile yardımı (72 aydan büyük)          48,02 TL                       144,08 TL

*2017 yılının ilk altı ayında geçerli olan aylık katsayısına göre hesaplanmıştır. 

memurunyeri

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.