Hangi Personele Fazla Çalışma Ücreti 5 Kat Olarak Ödeniyor?

Mesai saatleri dışında çalıştırıldıkları için her saat başı fazla çalışmaları karşılığında kendilerine ücret ödenen kamu çalışanlarından bazıları, saat başı fazla çalışma ücretini 5 kat artırımlı almaktadırlar.

Hangi Personele Fazla Çalışma Ücreti 5 Kat Olarak Ödeniyor?

Fazla çalışma yaptırılan kamu görevlilerine; fazla çalışma karşılığında ücret ödenmesinin zorunlu olduğu hallerin yanı sıra, bütçe kanunlarına veya Bakanlar Kurulu kararlarına ya da toplu sözleşmelere konulan hükümlere istinaden de fazla çalışma ücreti ödenebiliyor.

Kamu çalışanlarına ödenecek fazla çalışma ücretinin saatlik tutarının ne kadar olacağı Bütçe Kanunlarında belirlenmektedir.

Öte yandan, toplu sözleşmelerle ve Bakanlar Kuru kararlarıyla da fazla çalışmaya ilişkin düzenlemeler yapılabilmektedir. Bu düzenlemelerde, fazla çalışma ücreti ödeneceğine hükmedilen personele, ilgili mali yıl bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin belli katları şeklinde ödeme yapılması da kararlaştırılabilmektedir.

Bu çerçevede, fazla çalışma ücreti ödemelerine ilişkin düzenlemelere bakıldığında, 2017 yılında bazı personele yapılacak saat başı ödemenin, Bütçe Kanununda belirlenen tutarın 5 katı olduğu görülmektedir. Aynı zamanda bu tutar, fazla çalışma karşılığında ödenen (2017 yılında) saat başı ücretin en yüksek olduğu tutardır.

2017 yılında fazla çalışma ücreti

2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda yer alan belirlemeye göre, kamu görevlilerinin 2017 yılındaki fazla çalışmaları karşılığında ödenecek saat başı ücret 1,83 TL’dir.

Buna göre, fazla çalışma ücretinin 5 kat olarak uygulandığı hallerde, saat başı fazla çalışma ücreti 9,15 TL olmaktadır.

Fazla çalışma ücretinin 5 kat olarak ödendiği haller

Fazla çalışma yapmaları karşılığında 2017 yılında kendilerine ücreti ödenebilecek olan personelden, her 1 saatlik fazla çalışma karşılığında 5 kat artırımlı (9,15 TL olarak) fazla çalışma ücreti ödeneceklere ilişkin belirlemeler şöyle:

      **Toplu Sözleşme ile yapılan belirleme

İlgili personel

Fazla çalışma ücretinin miktarı

Orman Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatında, normal çalışma saatleri dışında orman yangınlarına doğrudan bilfiil müdahale edenler ile yangın nöbeti tutan memur ve sözleşmeli personel

Mayıs ayı başından Kasım ayı sonuna kadar ayda 80 saati geçmemek üzere, bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 5 katı tutarında fazla çalışma ücreti (9,15 TL) ödenecek. Aynı Genel Müdürlüğün merkez teşkilatında sayıları 40’ı geçmemek üzere yangın nöbeti tutanlara da aynı şekilde ödeme yapılacak.

Kültür ve Sanat hizmet kolu kapsamındaki sanat kumrularında çalışan sözleşmeli sanatçılar

Saat 24:00’ten sonra yaptırılan fiili fazla çalışmalar karşılığında, ayda 50 saati geçmemek üzere, bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 5 katı tutarında fazla çalışma ücreti (9,15 TL) ödeniyor.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatında istihdam edilen memurlar ve sözleşmeli personel

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile milletvekili ve mahalli idareler genel seçimleri dönemlerinde fazla çalışma yapmaları halinde, her bir seçim döneminde toplam 50 saati geçmemek üzere, bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 5 katı tutarında fazla çalışma ücreti (9,15 TL) ödenecek.

    **Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan belirleme

İlgili personel

Fazla çalışma ücretinin miktarı

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatında istihdam edilen memurlar

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ile pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerine ilişkin iş ve işlemlerin zamanında sonuçlandırılması için mesai saatleri dışında yapılan çalışmalar karşılığında, ayda 50 saati geçmemek üzere ve 6 ay süreyle, bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 5 katı tutarında fazla çalışma ücreti (9,15 TL) ödeniyor.

memurunyeri

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.