Hükümete çağrımız, 3600 ek gösterge sözünüze sahip çıkın!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Talip Geylan, Sakarya Şube Başkanlığı’nın düzenlediği istişare toplantısına katıldı. 3600 ek gösterge konusunun ikinci 100 günlük eylem planında yer aldığını, bu planın süresinin dolmasına az kaldığını belirten Geylan, 'Hükümete çağrımız; sözünüze sahip çıkın ve ek gösterge düzenlemesini bir an önce hayata geçirin.' diye konuştu.

Hükümete çağrımız, 3600 ek gösterge sözünüze sahip çıkın!

Öğretmenlerin 657 sayılı DMK’dan kaynaklanan birtakım kazanımlarının gasp edilmesine müsaade etmeyeceğiz.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili açıklama yapan Geylan; öğretmenlik mesleğinin statüsünü sağlam bir zemine kavuşturan bir kanun çıkarılmasını desteklediklerini, ancak kanun çıkarılırken, öğretmenlerin 657 sayılı DMK’dan kaynaklanan birtakım kazanımlarının gasp edilmesine de müsaade etmeyeceklerini bildirdi.

Meslek kanununda kariyer basamaklarının hizmet yılı esas alınarak belirlenmesini talep ettiklerini söyleyen Geylan, “10 yılını dolduran öğretmenler uzman, 20 yılını dolduran öğretmenler baş öğretmen olmalıdır. Öğretmenlik tecrübe ve bildiğini aktarma mesleğidir” diye konuştu.

Meslek kanununda eğitim çalışanlarına yönelik şiddete ilişkin tedbir alınmasının da yer alması gerektiğini belirten Geylan, “Öğretmenler adeta şamar oğlanı haline geldi. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek için caydırıcı tedbir alınması gerekmektedir. Fail hakkında şikâyete bağlı kalmaksızın kamu davası yürütülmesini de talep ediyoruz” dedi.

Hükümete çağrımız şudur: Sözünüze sahip çıkın.

3600 ek gösterge konusunun ikinci 100 günlük eylem planında yer aldığını, bu planın süresinin dolmasına az kaldığını belirten Geylan, 3600 ek gösterge sözünün en kısa sürede tutulmasını istedi.  Cumhurbaşkanı’nın ek gösterge ile ilgili taahhüdünün yerinde ama eksik olduğunu bildiren Geylan, “Bazı meslek gruplarının kapsam dışı bırakılması çalışma barışını bozar. Bu nedenle tüm meslek gruplarının ek göstergelerinin artırılması ve yardımcı hizmetler sınıfının ek göstergeden yararlanmasını talep ediyoruz. Konuyla ilgili Türkiye Kamu Sen bir yasa tasarısı hazırlayıp, Mustafa Kalaycı marifetiyle TBMM’ye gönderdi. Bu tasarı Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmek üzere gündeme alındı. Umuyorum ki, tasarı, tüm partilerin ittifakıyla yasalaşır. Hükümete çağrımız; sözünüze sahip çıkın ve ek gösterge düzenlemesini bir an önce hayata geçirin.” diye konuştu.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TAHİR BAHADIR 8 ay önce

Tüm Sendikalar tavırlarını seçim öncesi açık net olarak açıklamalıdırlar. İşverenlere, kopilere, gerekli vergi ve SGK primleri indirimler kolaylıklar sağlanıyor para bulunuyor da 3600 için mi para bulunamıyor. Zaten 2019 yılı yapılan maaş artışı ile gerçek enflasyon arasında % 15 daha en azından ilave zam yapılması gerekiyor. Kamu görevlileri de gerekeni ona göre yapacaklardır sanıyorum.

Avatar
Saadet 8 ay önce

Verdikleri sözü yerine getirmeyenlerin, hiç bir sözüne inanmam