İş Yerlerinde Yaşanan Sorunların Çözümü İçin Dikkat Çekici Öneriler

Eğitimci Yazar Mahmut Balcı Eğitim-Bir-Sen’nin 17-19 Mart 2017 tarihlerinde Ankara’da yaptığı 'Eğitim Çalışanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı' vesilesiyle sosyal medya hesabı Facebook’tan bir yazı kaleme aldı. Mahmut balcı EĞİTİM ‘Sendikacılığı Ve İşyerlerinde Yaşanan Sorunlara Çözüm Bulmak’ başlıklı yazısında önemli tespitlerde ve önerilerde bulundu. İşte o yazı ve öneriler:

İş Yerlerinde Yaşanan Sorunların Çözümü İçin Dikkat Çekici Öneriler

'Bu yazıyı üyesi olduğum Eğitim-Bir-Sen’nin Ankara’da 17-19 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlediği 'Eğitim Çalışanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı' vesilesiyle kaleme alıyorum. SENDİKA YÖNETİMİ ŞU KRİTERLERDEN-YAKLAŞIMLARDA UZAK DURMALIDIR: 

1 - Eski üyeleri ikinci plana atıp kariyer basamaklarını hızlı çıkmak isteyen, çıkar peşinde koşan bazı yeni üyelere daha fazla değer vermekten,
2-Liyakat yerine makamın önemine göre üyelere değer vermekten,
3-Hemşehrilik, etnik yakınlık, aynı okulda, aynı branşta olma, dönem arkadaşlığı, asker arkadaşlığı, aynı meşrepten olma tercihlerinden dolayı üyelere değer vermekten,
4-Göz boyamacılığı iyi yapan, gösterçi olanlara daha fazla değer vermekten,
 5-Kadim değerlere bağlı bir sendikacılık yerine konjektüre uygun, siyasi ve ideolojik tercihleri öne çıkaran, ihtilafları büyüten, istişareye önem vermeyen, çalıştığı kurumun huzurunu bozan, sendikacılık kartını kullanarak kurum amirine, kurumdaki personele kafa tutan, huzursuzluk çıkaran, tezgah kuran, sendikalı olma kartını kullanarak görevini yapmayanlara itibar etmek gibi tercihlerden, yaklaşımlardan uzak durmalıdır.

 

Nice yapılar geçmişte sayısal olarak büyüdüler ancak bugün unutuldular. 
 

Bir eğitim sendikası özellikle gücü değil hakkı, adaleti esas almalı. Elbette sayısal çoğunluğa ihtiyaç vardır. Bir çalışanın özlük haklarını, maaşını, hayat standardını iyileştirmeyi düşünmenin yanında insanın dünya ahiret hayatına yarayacak ulvi çalışmalar da yapmak gerekir. Önemli olan sayısal çoğunluğu kadim değerlerle dönüştürmektir. 
Bu vesileyle sizlerle eğitimci Cemal Bolat’ın 14 Mart 2017 tarihinde Esenler’de eğitimcilere verdiği 'Kurumların Huzuru İçin Nelere Dikkat Edilmeli?' konulu sohbetinden konuya dair önerilerini paylaşmak istiyorum.

 

Kurumda Huzuru Bozan Faktörler:
-Münakaşaya Düşmek
-Şahsiliğin Öne Çıkarılması
-Aykırı Görüşlere Tahammülsüzlük
-İstişareye Uymamak
-Gıybet, Dedikodu, İftira Atmak, Haset Etmek.

 

Nelere Dikkat Edilmeli?
-Gerçekleri Öne Çıkarmak
-Alınan Kararlara Uyulmalıdır.
-Dili Kalbe, Kalbi İmana Tasdik Ettirmek.
-Başarıları Kuruma Mal Etmek.
-Lideri Hak Yolda Olduğu Sürece Desteklemek. Çalıştayda bu konular da ele alınmalı ve hayata geçirilmeli.’

Daha önce 17.02.2017 tarihinde de sosyal medya hesabı Facebook’tan bir açıklama yapan Mahmut Balcı benzer konuda şunları yazmıştı:

‘Eğitimbirsen: Değer Merkezli Bir Sendikalcılık. Ülkemizin Hak, Adalet, Kardeşlik, Hakkaniyet, Liyakat, Samimiyet, Güven gibi temel değerlere sahip bir sendikacılığa öncülük yapması dileğiyle bir eğitimci olarak Eğitimbirsenin 25. Yıl kutlu yolculuğunu tebrik ediyorum. Yedi Güzel Adamdan biri olarak bilinen şair ve yazar Mehmet Akif İnanın önemsediği değerlere bağlı bir sendikacılık yaptıkları, hayırlı çalışmalara imza attıkları sürece Eğitimbirsenin tüm eğitim emekçilerine desteğimiz devam edecektir.’ 

Mahmut Balcı

Eğitimci-Yazar

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.