İşte memur ve emeklilerin 2019 yılı toplu sözleşme talepleri

2019 yılı toplu sözleşme masasında hangi konular yer alacak? Temmuz ve ağustos aylarında yapılacak 2019 yılı toplu sözleşme görüşmelerinde memur ve emeklileri hangi mali ve sosyal haklar talep ediyor? Kamuda görev yapan 3 milyon memur ile 2 milyona yakın memur emekli toplu sözleşme görüşmelerinde hangi konuların görüşülmesini istiyor? Toplu sözleşme masasında sözleşmeli personelin mağduriyeti, enflasyon farkı, fazla çalışma, bayram ikramiyesi, ve ek gösterge konuları olacak mı? İşte memur ve emeklilerin 2019 yılı toplu sözleşme talepleri..

İşte memur ve emeklilerin 2019 yılı toplu sözleşme talepleri

Toplu sözleşme masasında sözleşmeli personelin mağduriyeti, enflasyon farkı, fazla çalışma, bayram ikramiyesi, ve ek gösterge konuları olacak mı? Kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının konuşulacağı bu görüşmelerde birçok yeni talep de gündeme gelecek. Bu taleplere ve 2019'daki yeniliklere, SABAH olarak ulaştık. İşte memurların 2019 yılı toplu sözleşmelerinde gündeme getirmeye hazırladıkları bazı talepler:

4 AYRI ZAM ORANI: Toplu sözleşmelerde öncelikle 2020 (Ocak-Temmuz) ve 2021 (Ocak- Temmuz) ayları olmak üzere memur ve memur emeklilerinin alacağı 4 ayrı zam oranı açıklanacak.

Böylece emekliler ve memurlar enflasyon farkı hariç alacakları zamları önceden bilecek.

EMEKLİYE AİLE PARASI: Memurların aldıkları aile yardımlarının emekli olduklarında da devam etmesi sağlanacak. Böylece, emekliye aile yardımı gündeme gelecek.

HER AY ENFLASYON FARKI: Memurlara ve emeklilere zam dönemlerinde ödenen 6 aylık enflasyon farkının aylık ya da 3 aylık olarak ödenmesi de masada olacak.

Bu gerçekleşirse memurların maaşları her ay enflasyon oranında artabilecek.

DERECE MAAŞA YANSIR: Memurlara 1 derece verilmesi konusu da toplu sözleşmede masa da olacak. Böylece maaşlar da yükselecek.

BAYRAM İKRAMİYESİ: Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere verilen ikramiyenin memurlar için de uygulanması talebi yine masada çözüm bekleyen talepler arasında olacak.

İZİNLERE İŞ GÜNÜ AYARI: Memurların yıllık izinlerinin iş günü olarak hesaplanması da karara bağlanacak. Buna göre artık hafta sonları yıllık izin süresinden sayılmayacak. Bu gerçekleşirse izin süresi hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (on yıl dahil) 20 iş günü, 10 yıldan fazla olanlar için 30 iş günü olacak.

İMAMLARA FAZLA ÇALIŞMA: Din görevlilerinin dini bayramlardaki çalışmalarının fazla çalışma sayılması da gündemde.

İŞÇİYE TAYİN VE 4B HAKKI

TAŞERON olarak çalışırken kamuda sürekli işçi kadrosuna geçenlerin eş durumu ve sağlık gibi mazeret ile il değişikliği yapma hakkıyla ilgili talepler de masada bulunuyor. 4D'li sürekli işçiler için özellikle üniversite mezunu olanların 4B'li olmaları konusundaki talepler de değerlendiriliyor.

MASADAKİ DİĞER TALEPLER

1- 3600 ek göstergede kapsam genişletilsin.
2- Emeklilik ikramiyesinin hesabında 1 tam yıldan eksik olan süreler hesaba dahil edilsin.
3- 4/B statüsünde çalışan sağlık çalışanlarına verilen kadro hakkı, diğer kamu kurumlarında çalışan sözleşmeli personele de verilsin.
4- Özel hizmet tazminatı emekli keseneğinin hesabına dahil edilsin.
5- Göreve giden personele ilave konaklama ücreti ödemesindeki 10 gün sınırlaması kaldırılsın.
6- KİT kurumlarının lojmanlarında kira bedelinden KDV kaldırılsın.

sabah

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Y.HİZMETLİ 4 ay önce

ALİ BEY DUYMUYOR Y.HİZMETLİLERİ BİRGÜN DUYARSA BİZDE MÜBAŞİRLER GİBİ MEMUR KADROSU İSTİYORUZ.

Avatar
2351 VHKİ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ.HEP MİNNETLE ŞÜK 4 ay önce

ALİ BEYE SORMAK LAZIM GELMEZMİ ARKADAŞLAR.MÜBAŞİRLER DAHA 40 GÜN ÖNCE TOPLU SÖZLEŞMEYLEMİ SINIF ATLADI.İNSANLARIN AKLIYLA DALGA GEÇİYOR RESMEN.ŞU ANA KADAR YHS HİÇ AĞZINA ALMAYAN ALİ BAŞKAN GÜNÜ KURTARMA ADINA BİZ YHS PAZARLIK MASASINA GETİRMEYE HAZIRLANIYOR.ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİ VAR MÜBAŞİRLERE İTFAİYE ERLERİNE VE KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇEN İŞÇİMİ MEMURMU NE OLDUĞU BELLİ OLMAYAN ÇALIŞANLARA TANINAN HAK BİZEDE TANINMALI. Gizle

Avatar
2351 VHKİ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ.HEP MİNNETLE ŞÜK 4 ay önce

ALİ BEYE SORMAK LAZIM GELMEZMİ ARKADAŞLAR.MÜBAŞİRLER DAHA 40 GÜN ÖNCE TOPLU SÖZLEŞMEYLEMİ SINIF ATLADI.İNSANLARIN AKLIYLA DALGA GEÇİYOR RESMEN.ŞU ANA KADAR YHS HİÇ AĞZINA ALMAYAN ALİ BAŞKAN GÜNÜ KURTARMA ADINA BİZ YHS PAZARLIK MASASINA GETİRMEYE HAZIRLANIYOR.ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİ GEREĞİ MÜBAŞİRLERE NASIL GİH SINIFI VERİLDİYSE BİZDE AYNISINI İSTİYORUZ.SAYIN ADALET BAKANIMIZ BİZLER İÇİNDE GİRİŞİMDE BULUNSUN VE ADALET YERİNİ BULSUN.BİZLEREDE YAZIK GÜNAH SAĞLIKTA 7 YILDIR 2351 VHKİ SINAV KAZANDIĞI HALDE KADROSU VERİLMEDİ.BU ÜLKEDE KİŞİLERE ÖZEL UYGULAMA YAPILIYOR.ALİ BAŞKAN ÇIKSIN BUNU DİLE GETİRSİN.ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI UYGULAMALARIN KARŞISINDA DURSUN.YETKİLİ SENDİKA ADİL OLMALI,HAKSIZLIKLARI DİLE GETİRMELİ GÖNLÜ KIRIK YARALI İNSANLARIN YARASINI SARMALI BİR KARARNAMEYLE OLACAK İŞİ NEDEN FARKLI YÖNE ÇEKİYOR.BİZDE MÜBAŞİRLERE UYGULANAN MADDEYLE GİH SINIFINA GEÇMEK İSTİYORUZ .ZULÜM VAR ZULÜM VAR SAĞLIKTA 2351 VHKİYE 7 YILDIR ZULÜM VAR ALİ BEY.

Avatar
Levent 4 ay önce

YHS SINIFI LAV EDİLMELİ, EĞİTİM ÖĞRETİM ÖDENEĞİ TÜM MEB ÇALIŞANLARINA VERİLMELİ KIYAFET PARASI EN AZ BİN TL. OLMALI GÖREV TANIMI YAPILMALI, YHS SINIFINA HER SEKİZ SAAT İZİN YERİNE MESAİ PARASI ÖDENMELİ ÇÜNKÜ YILLIK İZNİMİZİ DOĞRU DÜZGÜN KULLANAMIYORUZ O YÜZDEN PARA ÖDENMELİ, İŞİMİZ AMİRİN İKİ DUDAĞININ ARASINDA OLMAMALI, AMİR KONUMUNDA OLANLARIN HİZMETLİYE HİTAP ŞEKLİ DÜZELTİLMELİ EFENDİ GEL ÇAY GETİR BUNU YAP OLMAMALI.

Avatar
Kravatlı HİZMETLİ 4 ay önce

MEMURMUYUZ İŞÇİMİ HİÇBİR ŞEY BELLİ DEĞİL YAP DERLER HERŞEYİ YAPARIZ MEMURUN İŞİ DEĞİL TAMİRAT TEMİZLİK BİZLER MEMUR KADROSU İSTİYORUX.

Avatar
emekli 4 ay önce

2019'da emekli bayram ikramiyelerine zam yapılmaması emeklilerin yüksek enflasyona yenik düşmesine neden olacaktır.