Kadro bekleyen ve kadroya alınan taşeron işçiler hakkında soru önergesi TBMM'de

Kamu kurumlarında ve belediyelerde kadroya alınan taşeron işçilerin özlük haklarına ve kadro bekleyen taşeron işçi sayılarına ilişkin soru önergeleri TBMM Başkanlığına sunuldu.

Kadro bekleyen ve kadroya alınan taşeron işçiler hakkında soru önergesi TBMM'de

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 
Dr. M. Sezgin TANRIKULU /İstanbul Milletvekili 

1. Kamu kurumlarında taşeron olarak çalışan kaç vatandaşımız bulunmaktadır? 

2. Taşeron uygulamasında çalışan kaç kişi işine uygun olarak kadroya alınmıştır? 

3. Hangi belediyeler çalışanlarını kadroya almıştır? Belediye şirketlerine aktarılan çalışanlar var mıdır? 

4. Kaç çalışan kamu kurumlarında halen taşeron çalışarak kadroya girmeyi beklemektedir? 

Kadroya geçirilen taşeron işçilerin özlük haklarına ilişkin soru önergesi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın TBMM Başkanı Mustafa ŞENTOP tarafından yanıtlanması hususunda gereğini arz ederim. Saygılarımla, 
Murat BAKAN/ İzmir Milletvekili 

TBMM'de taşerondan kadroya geçirilmek suretiyle “sürekli işçi' pozisyonunda çalışmakta olan işçiler kadroya geçirildikten sonra maddi zarara uğramış ve mağdur olmuşlardır. 

Meclis çatısı altında, aynı işi yapan personeller arasında maaş ve özlük hakları konusunda adaletsizlik 
vardır. 

Taşerondan “sürekli işçi' statüsüne geçirilen meclis personellerinin maaşları ile meclis kadrosunda olan ve aynı işi yaptıkları arkadaşlarının maaşları arasında ciddi bir fark vardır. 

“Sürekli işçi’ kadrosuna geçilen işçiler ile kadrolu ve 4B’li personeller arasındaki maaş farkının yanısıra yol ve yemek ücretleri konusunda da benzer bir adaletsizlik söz konusudur. 
Zaten aynı işi yaptıkları mesai arkadaşlarından daha az maaş alan “sürekli işçi'lerden bir de aynı yemek için neredeyse yaklaşık iki katı kadar yemek ücreti kesilmektedir. 

Kadrolu ve 4B’li personellere eskiden toplu ulaşım için verilen EGO kartının bedeli artık nakit olarak verilirken; taşerondan kadroya geçirilen işçilere hiçbir şekilde bu konuda bir ödeme yapılmamaktadır. 

Ayrıca kıyafet ücreti kadrolu ve 4B’li personellere verilirken “sürekli işçi'lere verilmemektedir. 

Öte yandan bütün gün ayakta mesai yapmak suretiyle hem meclisin rutin işlerini hem de bizlerin tüm ricalarını güleryüzle yapan işçilerin iş kıyafetleri ve iş ayakkabılarının kalitesinin iyileştirilmesi de talep edilmektedir. 

“Taşeronu kaldırdık” müjdesi(!) işçi için zulme dönüşmüştür. Öyle ki işçiler kendilerine seçenek sunulsa taşeronda kalmayı tercih edecek duruma gelmiştir. Bu bağlamda; 

1 - Taşerondan meclis kadrosuna geçirilen personellerin maaşları ile aynı işi yaptıkları kadrolu ve 4B'li mesai arkadaşlarının maaşları arasındaki farkın ortadan kaldırılması için bir düzenleme yapılacak mıdır? 

2 - Taşerondan kadroya geçirilen personel, meclis kadrosunda olan personelden daha az maaş almasına rağmen daha fazla yemek ücreti ödemektedir. Tüm personelin yemek ücretinin eşit olmasının sağlanmasına yönelik bir çalışmanız olacak mıdır? 

3- Kadrolu ve 4B’li personellere verilen ama “sürekli işçi'lere verilmeyen kıyafet ve yol ücretinin eşitlik ve adalet gereği 'sürekli işçi'lere de verilmesi sağlanacak mıdır? 

4 - Bütün gün ayakta mesai yapmak suretiyle hem meclisin rutin işlerini hem de bizlerin tüm ricalarını güleryüzle yapan işçilerin iş kıyafetleri ile iş ayakkabılarının kalitesinin iyileştirilmesi gündeme alınacak mıdır?

Kamubiz.com ÖZEL /ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.