Kamuda yardımcı hizmetler sınıfı sancısı

Kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınmasının ardından yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar da eğitimlerine uygun memur kadrolarına atanmak için ümitlendi. Sayıları 110 bine ulaşan yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar, Devlet Memurları Kanunu’ndan yardımcı hizmetler sınıfı ile ilgili hükümlerin tümüyle kazınmasını istiyor. CHP, İYİ Parti ve MHP milletvekillerinin TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifleri, gözleri meclise çevirdi. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, yıllardır eğitimlerine uygun kadrolara geçmek isteyen yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların sorunlarını yazdı.

Kamuda yardımcı hizmetler sınıfı sancısı

Yardımcı hizmetler sınıfı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36. maddesinde düzenleniyor. Kanunda yardımcı hizmetler sınıfı şöyle tanımlanıyor:

“Yardımcı hizmetler sınıfı, kurumlarda her türlü yazı ve dosya dağıtmak ve toplamak, müracaat sahiplerini karşılamak ve yol göstermek; hizmet yerlerini temizleme, aydınlatma ve ısıtma işlerinde çalışmak veya basit iklim rasatlarını yapmak; ilaçlama yapmak veya yaptırmak veya tedavi kurumlarında hastaların ve hastanelerin temizliği ve basit bakımı ile ilgili hizmetleri yapmak veya kurumlarda koruma ve muhafaza hizmetleri gibi anahizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde her kurumun özel bünyesine göre ve yine bu mahiyette olmak üzere ihdasına lüzum gördüğü yardımcı hizmetleri ifa ile görevli bulunanlardan 4 üncü maddenin (D) bendinde tanımlananların dışında kalanları kapsar.”

Kanunun bu hükümleri en son 1975’te değiştirilmişti. Turgut Özal’ın Başbakanlığı döneminde, 1988 yılında yapılan bir eklemeyle, temizlik başta olmak üzere bazı hizmetlerin taşeron firmalara yaptırılmasına olanak sağlandı. O tarihte kamuda görev yapmaya başlayan taşerona bağlı işçiler de geçen yıl 4/D kadrosuna alındı. Taşeron işçilerin kadroya alınması, yardımcı hizmetler sınıfında çalışanları da umutlandırdı.

HİZMET TANIMI MUĞLAK

Kanunda yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların görev tanımı belirsiz olduğu için uygulamada büyük sıkıntı yaşanıyor. Habertürk’e mesaj gönderen çok sayıda okurumuz, amirlerinin, hatta amir olmayan memurların, görev tanımında yer almayan talepleriyle karşılaştıklarından yakınıyor. 

Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar geçmişte müstahdem, çaycı, odacı şeklinde adlandırılıyordu. Ancak, zamanla kamu personel seçme sınavı (KPSS) ile lise, üniversite mezunları da bu sınıfta işe girdiği gibi, devlete girdikten sonra eğitimini tamamlayarak üniversite bitirenler de bulunuyor.

“ÜÇ ÜNİVERSİTE BİTİRDİM, MEMUR OLAMIYORUM”

Yusuf Hüzün isimli okurumuz, biri mühendislik olmak üzere üç üniversite bitirdiğini, yüksek lisansın yanı sıra yeni bir lisans okuma gayretinde olduğunu, ancak hala memur olamadığını belirtti. Hüzün, kamuda görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları kurumdan kuruma farklılık gösterdiği için yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların çoğunlukla bu sınavlarda görmezden gelindiğine dikkat çekti. Hüzün, şöyle yakındı:

“İstediğimiz kadar lisans bitirelim, yüksek lisans yapalım görmezden geliniyoruz ve geçmişten gelen yanlış algılardan kurtulamıyoruz. Bakanlıkta çalışan bir kamu personeli olarak masa başında görev yapmama rağmen, devletime ve ülkeme daha faydalı olamamanın üzüntüsünü yaşamaktayım. Sınav açılmazsa, sesimiz duyulmazsa, görmezden gelinirsek bu sistemin kast sisteminden ne farkı kalır? Ölene kadar bu sınıfta olmak liyakat ve kariyer ilkelerine uygun mudur? Kendimizi geliştirmenin, donanımlarımızı artırmanın yanında, ülkemize ve devletimize daha faydalı olmak varken 2. sınıf insan muamelesi görmenin suçlusu biz yardımcı hizmetli kadrosunda çalışanlar mıdır?”


MAAŞ VE EMEKLİ AYLIKLARINA YANSIYOR

Yardımcı hizmetler sınıfında kamuda işe girenler, ömür boyu aynı sınıfta kalmanın bir kast sistemi anlamına geldiğini belirtirken, manevi kaybın yanı sıra maddi kayıp da yaşıyorlar. Devlet memurlarından sadece yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının ek göstergesi bulunmuyor. Bu hem maaşlarına, hem de emekli aylıklarına olumsuz yansıyor.

2005’TE SÖZ VERİLDİ

Sendikalar ile imzalanan 2005 yılı Toplu Görüşme Mutabakat Metni’nin 11. maddesinde, “Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre diğer hizmet sınıflarına bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması” öngörüldü. Aynı mutabakat metninde, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması ya da bu hizmet sınıfında görev yapmakta olan personele de ek gösterge verilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.
Aradan geçen 13 yıla rağmen bu konuda bir ilerleme sağlanamadı.


ÜÇ PARTİDEN YASA TEKLİFİ

Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndan yardımcı hizmetler sınıfının tamamen kazınmasını, bu hizmetlerde çalışmakta olan 110 bin kişinin eğitimlerine uygun memur veya diğer unvanlı kadrolara atanmalarını istiyorlar.

Bu konuda sadece 2018 yılında altı adet yasa teklifi verildi. CHP’li Sibel Özdemir, Ömer Fethi Gürer, Mehmet Ali Çelebi, Mahmut Tanal, MHP’li İsmail Faruk Aksu yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması; İYİ Parti’li İsmail Ok da bu sınıfta çalışanlara eğitim durumlarına göre ek gösterge verilmesi yönünde yasa teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığına sundu.

habertürk

Anahtar Kelimeler:
Yardımcı HizmetlerSINIFI
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan 6 ay önce

zaten bu sınıfta olanların yüzde 90 ı görevlendirme olarak masa başı işleri yapıyor

Avatar
2323 6 ay önce

işşAllah birşeyler olur yoksa seçimde 110 bin yardımcı hizmetlide ona göre adımını atar 110x 3= onlar düşünsün

Avatar
Sivaslı 6 ay önce

Yard. Hiz. Sunıfı kalkmadığı sürece hiç bir hizmetli kardeşim a k p ye oy vermesinler.

Avatar
Ak.AKK 6 ay önce

25 Yıldır kamuda görev yapıyorum Sosyoloji mezunuyum şimdi yüksek lisans yapıyorum hakkımızın verilmesini istiyoruz

Avatar
YHS 6 ay önce

HEM SÖZLEŞMELİYİM HEM HEM LİSANS MEZUNUYUM HEM DE YHS DAYIM. KORKU FİLMİ GİBİ ;)

Avatar
Baba 36 6 ay önce

Bu konuda memursen bir tek açıklama yaptımı ali yalcın bey üzerine vazife olmayan her şey hakkında konuşup fikir bildirir memurun sorununa gelince ağzını bıcak acmaz ali bey seni oraya kimse atamadı secildiniz bunu unutmayın kimseden babaların hayrına birşeyler versin demiyoruz hakkımız olanı istiyoruz

Avatar
emektar 6 ay önce

YAPARSA AK PARTİ YAPAR

Avatar
Leyla soyupak ENGELLİ ANNESİ 6 ay önce

MEB VE DİĞER BİRİMLERDE ENGELLİ HİZMETLİ MEMURLAR ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞIYORLAR KENDİ SORUNLARI KENDİLERİNE YETİYOR GAZİ VE SEHIT YAKİNLARİNA GÖREVDE YÜKSELME SİNAVİ OLMADAN MEMUR KADROSU VERİLDİ ENGELLİ HİZMETLİ MEMURLAR A DA BU HAK TANINSIN HELE MEB ÇALIŞAN ÉNGÉLLİ HİZMETLİ MEMURLAR ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞIYORLAR ORTOPEDİK ENGELLİ GÖRME ENGELLİ ZİHİNSEL ENGELLİ KRONİK RAHATSIZLIĞI OLAN ENGELLİLER İŞİTME ENGELLİLERİ MEBDE HİZMETLİ MEMUR OLARAK GÖREV YAPIYORLAR HER TÜRLÜ İŞLERİ ENGELLİ HİZMETLİ MEMURLAR A YAPTİRİLİYOR BAHÇE TEMİZLİĞİ TUVALET TEMİZLİĞİ VE ÇÖP KUTULARI MERDİVEN TEMİZLİĞİ KORİDOR VE SINIF TEMIZLIGI GETİR GORUR İŞLERİ ÇAY SERVİSİ YEMEK SERVİSİNİ ENGELLİ HİZMETLİ MEMURLAR YAPIYOR SEHİT VE GAZİ YAKINLARINA HİZMETLİ OLARAK ÇALIŞANLARA GÖREVDE YÜKSELME SİNAVİ OLMADAN MEMUR KADROSU VERİLDİ LİSE YÜKSEKOKUL ÜNİVERSİTE MEZUNU OLAN ÉNGÉLLİ HİZMETLİ MEMURLARA DA BU HAKLARDAN YARARLANMASI Nİ İSTİYORUZ HEPİMİZ BİLİYORUZ Kİ ÉNGÉLLİ HİZMETLİ MEMURLAR ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞIYORLAR DUYUN ARTIK SESİMİZİ DUYUN LÜTFEN ENGELLİ HİZMETLİ MEMURLAR ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYORLAR MECLİSTEN ONCA TORBA YASALAR GEÇİYOR ENGELLİ HİZMETLİ MEMURLAR İÇİNDE BİR TORBA YASA MECLİSE SUNULSUN ARTIK ENGELLİ LER ÖZEL GÜNLERDE MİLLET VEKİLLERİMİZ GELDİGİ ZAMAN EN ON SIRAYA KOYULUR HEYE TAMAM DENİLİYOR SONRA UNUTULUR GİDER NE OLACAK ENGELLİ HİZMETLİ MEMURLAR İN HALI