KHK ile kamu ve diğer çalışanlara ilişkin bazı düzenlemeler bekleniyor

24 Haziran erken seçimler öncesi emeklilere bayram ikramiyesi ve bazı kamu çalışanlarına yönelik 3600 ek gösterge müjdesi ile muhalefet karşısında atağa kalkan Hükümet, bu stratejisi ile geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Ancak kendileri için düzenleme bekleyen kesimler bu kadarla kısıtlı değil. Sitemize ulaşan ve mağduriyetini dile getiren binlerce vatandaşımız aşağıdaki düzenlemelerin seçim bildirgelerinde değil, yakında çıkacak yeni KHK'da yer almasını talep etmektedirler...

KHK ile kamu ve diğer çalışanlara ilişkin bazı düzenlemeler bekleniyor

24 Haziran erken seçimler öncesi emeklilere bayram ikramiyesi ve bazı kamu çalışanlarına yönelik 3600 ek gösterge müjdesi ile muhalefet karşısında atağa kalkan Hükümet, bu stratejisi ile geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Ancak kendileri için düzenleme bekleyen kesimler bu kadarla kısıtlı değil. Sitemize ulaşan ve mağduriyetini dile getiren binlerce vatandaşımız aşağıdaki düzenlemelerin seçim bildirgelerinde değil, yakında çıkacak yeni KHK'da yer almasını talep etmektedirler. İşte seçim öncesi çıkacak yeni KHK'da düzenlenmesi istenilen talepler:

SÖZLEŞMELİ MEMUR STATÜSÜNÜN KALDIRILMASI:

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B bendine göre atanan sözleşmeli memurların, kadrolu memurlar ile aynı şartlarda atanmalarına rağmen (KPSS, Sözlü Sınav, güvenlik soruşturması) özlük hakları açısından aralarında onlarca fark bulunmaktadır. Özellikle aile birliğindeki mağduriyet her platformda dile getirilmekte,  deyim yerindeyse çocuklar anne veya babalarından ayrı büyümektedirler.

DEĞERLENDİRME: Kamubiz.com olarak yakında çıkarılacak KHK'nın, seçim öncesi çıkacak olması avantajı kullanılarak 4/B sözleşmeli personele, aşamalı olarak (4+2, 2+2 , 2+1 vs..) kadro ve özellikle aile birliği konusunda mağduriyetlerin giderilmesine yönelik düzenleme getrilebilir. Ayrıca vatan savunmasında canı pahasına görev yapan, TSK personelinin (sözleşmeli er/erbaş, uzman çavuş) tümünün kadroya alınması ve özlük haklarının iyileştirilmesi vicdanları rahatlatacaktır.

FAHRİ VE GEÇİCİ STATÜDE ÇALIŞANLARA KADRO:

Kamu kurum ve kuruluşlarında (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Diyanet, PİCTES öğretmenleri vs..) vekil, sözleşmeli, fahri ve geçici statüde çalışanların kadroya alınma talebi gündemden düşmemektedir. İlk olarak sitemizin kamuoyu ile paylaştığı Konya Milletvekli Mustafa Kalaycı'nın 10.05.2018 tarihli TBMM  konuşmasında belirttiği, Hükümetin vekil imam, müezzinler ve fahri Kur'an kursa öğreticilerine yönelik çalışma KHK ile düzenlenebilir.

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI ÇALIŞANLARININ GENEL İDARİ HİZMETLERİ SINIFINA GEÇİRİLMESİ:

Kamu kurumlarında çeşitli unvanlarda (teknisyen yardımcısı, hizmetli, aşçı, kaloriferci, dağıtıcı, mübaşir, terzi, berber,  garson,  bahçıvan,  matbaacı vb.) görev yapan ve sayıları 111.000 olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli, bulundukları sınıftan kaynaklı olarak birçok maddi ve manevi mağduriyet yaşamaktadır.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YIPRANMA PAYI:

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan,son olarak sağlık çalışanlarının uzun süredir beklediği yıpranma payında karar verildiğini ve sağlık çalışanları için '1 yıllık çalışmaya 60 gün yıpranma verilmesi' şeklinde düzenleme yapılacağını açıklamıştı.

DEĞERLENDİRME: Hükümetinde gündeminde olan ve uzun zamandır üzerinde çalışılan bu konunun, yeni KHK ile hayata geçirilmesi mümkündür.

MALİYE VE GELİR İDARESİ ÇALIŞANLARINA UZMANLIK SINAVI:

Maliye Bakanlığında daha önce  (ikisi 2010 yılında olmak üzere) toplam 5 defa kurum içi uzmanlık sınavı açılmış ve Gelir İdaresi Başkanlığı personeline yönelik olarak yapılan bu sınavlar neticesinde, Kurumda çeşitli unvanlarda görev yapan toplam 15.620 kişinin Gelir Uzmanı kadrolarına atanması sağlanmıştı.
Bakanlık bünyesinde çalışan yaklaşık 7000-7500 kişi kurumiçi gelir uzmanlık kadrosu beklemekte, yıllardır aynı masada  aynı işi yaptıkları sorumlulukları dahi aynı olan bu çalışanların mağduriyetinin giderilmesi beklenmektedir

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN MAĞDURİYETİ:

Bilindiği üzere 08 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup, prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini dolduran vatandaşlarımız, yaş şartı nedeniyle emekli olamamaktadırlar. Yıllardır mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda bir düzenleme bekleyen Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlarımızın iş bulma umut ve isteği azalmakta; işe girmek isteyenlere 'yaşlısın' denilmekte, emekli olalım dediklerinde 'Gençsin' denilmektedir. Bir çıkmazın içinde yaşam mücadelesi veren ve artık emekliliği hak eden YAŞ mağduru vatandaşlarımız bir çözüm beklemektedirler.

BEDELLİ ASKERLİK

İşçisi, memuru, esnafı, işvereni, doktoru, akademisyeni, mühendisi, öğretmeni olsun hiç fark etmiyor, toplumun her kesiminden Bedelli talebi var. Bakaya sayısı bir milyonu aşıyorken, Bedelli askerlik meselesi sadece ‘askerlikten kaçmak’ şeklinde algılanmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Editörün Notu: Talep ve önerilerinizi yorum olarak ekleyebilirsiniz

Kamubiz.com ÖZEL HABER / ANKARA

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
CENGİZ 11 ay önce

TEŞEKKÜRLER KAMU BİZ YARDIMCI HİZMETLİLER ADINA TEŞEKKÜRLER

Avatar
HİZMETLİ 11 ay önce

SAYI CUMHURBAŞKANIM .KHK DA BU DEFA BİZLERİ UNUTMAYALIM. Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EK GÖSTERGE VERİLMESİNİ VE ĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU müjdesini bekliyoruz. 

Avatar
Talisca 11 ay önce

Bayram ikramiyesi memurada verilmeli ikramiye almayan tek kesim memur kaldı

Avatar
MURAT _ KAYSERULIYIZ BIZ 11 ay önce

3.ooo. ooo MILYOON MEMUR NEFESINI TUTMUŞ BAYRAM IKRAMIYESIINI BEKLIYOORUUZZ. ÇIKACAK K..H..K.. DA ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLER DE ÇOK BÜYÜK BIR ÜMİTLE REISIN INGILTEREDEKI AÇIKLAMASINDAN SONRA. REIS SÖZÜNÜ TUTAR.

Avatar
Zeynep 11 ay önce

Sınav acmayacaksaniz eğer KHK ile de verebilirsiniz.bizim neyimiz eksik yeterince mağdur edilmedikmi

Avatar
Edip Sanli 11 ay önce

657 4b sozlesmeliyim.4+2 Sistemine tabi deilim. Egitim ayle ve tayin hakkim yokvb.bi suru naduriyet.. 657 4b de ki bu belirsizlik giderilmemi.. Ya kadro ki insAllahh. Yada bir duzenleme getirilmeli.. Omurboyu aylemden akrabalarimdan uzakta kalmak.. Hayatimi yollarda gecirmek istemiyorummm.adalet bekliyoruzz hak bekliyoruz..ayni sinav ayni iss ayni puanlara esit statu esit hak.adalet bunu gerektirir. Adaletle kalkinma boyle saglanirr...

Avatar
Mehmet ali 11 ay önce

Memurlar da ikramiye istiyor, diye ekleseniz çok memnun oluruz.

Ayrıca 5510 sayılı Kanuna tabi olanların yani 2008 yılından sonra memur olanların 3600 ek göstergeden yararlanmamaktadır. Buna bir çözüm olsun

Avatar
Ersan 46 11 ay önce

Hükümetimiz bu konularda inşAllah mağduriyeti giderecek adımları süratle atarak bizleri sevindirecekktir.