Kurumlar 4/B'li Personelin Sözleşmesini Hangi Hallerde Feshediyor?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli olarak istihdam edilen personelin hizmet sözleşmesinin kurumlarınca tek taraflı olarak feshedilmesi de mümkündür.

Kurumlar 4/B'li Personelin Sözleşmesini Hangi Hallerde Feshediyor?

4/B personel tarafından sözleşmenin tek taraflı olarak feshedilmesi ya da sözleşmenin kendiliğinden sona ermesi (sürekli tam iş göremezlik geliri, malûllük veya yaşlılık aylığı bağlanması, toptan ödeme yapılma veya ölüm hali)halleri dışında, 4/B sözleşmeli personelin sözleşmesinin çalıştıkları kurumlar tarafından tek taraflı olarak feshedilebildiği bazı haller de vardır.

4/B personelin sözleşmesinin hangi hallerde kurumlarınca tek taraflı olarak feshedilebileceği, “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar”da sayma yoluyla belirtmiştir.

Esaslarda yer alan hükümlere göre, aşağıdaki durumlardan herhangi birisinin varlığı halinde, ilgili kamu kurum ve kuruluşu tarafından personelin sözleşmesi tek taraflı olarak feshedilir.

Personelin;

-İşe alınması için gerekli niteliklerden herhangi birisini taşımadığının sonradan anlaşılması.

-İşe alınması için gerekli niteliklerden herhangi birisini sonradan kaybetmesi.

-Hizmetinin gerektirdiği pozisyona ihtiyaç kalmaması.

-Sözleşme dönemi içerisinde mazeretsiz ve kesintisiz şekilde 3 gün ya da toplam 10 gün süreyle görevine gelmemesi.

-Hizmet sözleşmesinde belirtilen koşullara uymaması nedeniyle bağlı olduğu yöneticileri tarafından yazılı olarak uyarılmasına rağmen söz konusu koşullara uymamaya devam etmesi.

-Bir proje kapsamında işe alınmış olması halinde, istihdam edildiği projenin tamamının veya proje bölümlerinin sözleşmede öngörülen süreden önce tamamlanması.

-Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olması, bu örgütlere yardım etmesi, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanması ya da kullandırması, bu örgütlerin propagandasını yapması.

memurunyeri

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.