Laltif Selvi ve Ramazan Çakırcı'dan ek gösterge, sözleşmeli memur ve yardımcı hizmetler sınıfı açıklaması

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı ve Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, Rize, Bursa ve Eskişehirde katıldıkları programlarda 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetler sınıfı ve sözleşmeli memur hakkında konuştu. Rize 1 Nolu Şube’nin divan, 2 No’lu Şube’nin teşkilat eğitim ve istişare toplantısında konuşan Ramazan Çakırcı,Ek gösterge sisteminde yapılacak iyileştirme tüm kamu görevlilerini kapsaması gerektiğini söyledi. Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi ise geçici bir çözüm olan sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının kaldırılması gerektiğini belirtti.

Laltif Selvi ve Ramazan Çakırcı'dan ek gösterge, sözleşmeli memur ve yardımcı hizmetler sınıfı açıklaması

Rize 1 Nolu Şube’nin divan, 2 No’lu Şube’nin teşkilat eğitim ve istişare toplantısında konuşan Ramazan Çakırcı,Ek gösterge sisteminde yapılacak iyileştirme tüm kamu görevlilerini kapsaması gerektiğini söyledi.

Ek gösterge sistemine yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları da dâhil edilmelidir

Akademik ve idari personelin, yöneticinin, öğretmenin, hizmetlinin, memurun, şefin; bütün eğitim çalışanlarının bir bütün olduğunu vurgulayan Ramazan Çakırcı, “Eğitim, öğretim ve bilim hizmet kolu çalışanlarının sorunlarının farkındayız. Eğitimde de kamuda da sözleşmeliliğe son verilmesini istiyor ve bunun için çaba harcıyoruz. Yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları başta olmak üzere, tüm kamu görevlilerinin ek gösterge sistemine dâhil edilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Akademik ve idari personel ayrımcılığına son verilmelidir

Sorunun değil, çözümün parçası olma anlayışıyla çalışmalarını yürüttüklerini belirten Çakırcı, geliştirme ödeneğinde akademik ve idari personel ayrımının kaldırılması, öğretim görevlilerine ve idari kadrolarda çalışanlara da geliştirme ödeneği verilmesi, akademik personelin daha fazla bilimsel çalışma yapabilmesi için ücretlerinde artış yapılması, girmek zorunda oldukları ders yükünün ve ders saatinin azaltılması gerektiğini kaydetti.

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, Bursa 1 No’lu Şube’nin ‘kadın buluşması’ ve il divan, Eskişehir 1 No’lu Şube’nin genişletilmiş il divan toplantısına katılarak, sendikal çalışmalara ve eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bütün kamu görevlilerine 600 ilave ek gösterge istiyoruz

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun beklentileri karşılayacak şekilde çıkması için çaba harcadıklarını belirten Selvi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öğretmenlik mesleği bir kariyer mesleğidir, göstergesi de 3600’dür. Bütün kamu görevlilerine 600 ilave ek gösterge istiyoruz. Eğitimde en önemli şey öğretmen-öğrenci-eğitim ilişkisidir. Öğretmen yetiştiren fakülteden öğretmenliğe girişe, stajyerlik döneminden öğretmenlik dönemlerine ve özel okulları da kapsayan bir meslek kanunu talep ediyoruz.”  

Eğitimde tedricî yöntem esastır

Okul yöneticilerinin eğitim çalışanlarının içinden seçilmesi ve profesyonel olması gerektiğini vurgulayan Selvi, “Eğitimde tedricî yöntem esastır. Müdür yardımcılığı, eğitim kurumu yöneticiliği için ilk basamak olmalıdır. Müdür yardımcısı olmak için yazılı ve sözlü sınav şartı uygulaması devam etmelidir. Liyakat esasına göre seçilen eğitim kurumu yöneticilerinin, okulun ve öğrencinin başarısını yükselttiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, yönetici olarak sisteme katılmak isteyen adaylar için sınavı olmazsa olmaz bir şart olarak görüyoruz. Yazılı ve mülakat komisyonlarının yapacakları tüm değerlendirmelerde; liyakat, adalet, hakkaniyet, objektiflik, şeffaflık ve etik ilkeler esas alınmalıdır. Müdür yardımcılığı dönemi aynı zamanda yoğun mesleki gelişim programının uygulandığı bir süreç olarak değerlendirilmelidir. Bu arada, mevcut yöneticilerin müktesep hakları da korunmalıdır” diye konuştu.

Geçici bir çözüm olan sözleşmeli öğretmenlik kaldırılmalıdır

Sözleşmeli öğretmenliğin geçici bir çözüm olduğunu ifade eden Latif Selvi, “Kalkınmada öncelikli bölgelerin öğretmen açığı sorunu ancak teşvik yöntemiyle çözülebilir. Sözleşmeli, ücretli öğretmenlik gibi uygulamalar kalıcı çözüm getirmediği gibi, iş barışını ve huzurunu bozmakta, başta sözleşmeli öğretmenlerimiz olmak üzere, toplum vicdanını rahatsız etmekte, bazı dramların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, insan haklarına aykırı olan sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilmeli, atamalar kadrolu yapılmalıdır” dedi.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Recai KALELİ 8 ay önce

yardımcı hizmetler sınıfının sorunlarının biran önce çözüme kavuşması gerekiyor. GİH geçmek istiyoruz yhs nin miladı doldu artık memurdan hizmetli olmaz ya işçi olalım yada memur.

Avatar
Ahmet YILMAZER 8 ay önce

YHS olarak GİH İstiyoruz ayrıca herkesin görev tanımı olması lazım.

Avatar
Abdullah TAŞÇI 8 ay önce

Hizmetliler olarak haklarımız savunulsun YHS sınıfı kaldırılsın GİH geçirilsin.

Avatar
Levent 8 ay önce

YHS kaldırılsın

Avatar
Kadir 8 ay önce

YHS kaldırılsın

Avatar
Nazenin 8 ay önce

Hizmetliler olarak sorunlarımız çözülsün ek gösterge verilsin memur olarak atamamız yapılsın.

Avatar
FURKAN 8 ay önce

Yardımcı hizmetler sınıfın sorunlarını görün artık bizler sendikaların dolgu malzemesi değiliz sorunlarımıza çözüm istiyoruz. YHS kaldırılsın artık.

Avatar
Yıldız 8 ay önce

YHS sınıfı kaldırılsın hizmetliler memur olsun.