Lise ve ön lisans mezunu devlet memurları hangi derecede ne kadar ek göstergeden yararlanıyor?

Yardımcı Hizmetler Sınıfı, Genel İdare Hizmetleri Sınıfı, Din Hizmetleri Sınıfı, Emniyet Hizmetleri Sınıfı, Sağlık Hizmetleri Sınıfı ve Teknik Hizmetler Sınıfında görevli Devlet memurları ön lisans veya lise mezunu olduklarında hangi derecede ne kadar ek göstergeden faydalanmaktadırlar?

Lise ve ön lisans mezunu devlet memurları hangi derecede ne kadar ek göstergeden yararlanıyor?

ÖNLİSANS VE LİSANS MEZUNLARININ EK GÖSTERGEHANGİ DERECEDE NE KADAR? Devlet memurlarının hizmet sınıfları, unvanları, eğitim durumları ve aylık dereceleri esas alınarak belirlenmiş olan ek göstergeler, memurların aylık ücretlerinin yanı sıra özellikle de emeklilik haklarını etkiliyor.

Ayıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre alanların maaş miktarının bir unsuru olan ek gösterge, memurların emekli olmaları halinde alacakları emekli maaşı ve emekli ikramiyesinin miktarının hesabında da dikkate alınmaktadır.

Ancak hizmet sınıfları, unvanları, eğitim durumları ve aylık dereceleri itibariyle her memur ek göstergeden yararlanamamaktadır. Örneğin;  önlisans ve lise mezunu memurlar (yardımcı hizmetler sınıfında olanlar hariç) sadece aylık seviyeleri ilk dört derecede olduğunda ek göstergeden yararlanabiliyor.

Lise ve dengi okul mezunlarının ek göstergesi

Lise veya dengi (mesleki/teknik) okul mezunu olarak çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurları (yardımcı hizmetler sınıfında olanlar hariç), aylık seviyelerinin 4, 3 ve 2 nci derecede olması durumunda ek göstergeden yararlanabiliyorlar.

Öte yandan, eğitim durumları itibariyle en çok 3 üncü dereceye kadar yükselebilen lise mezunu Devlet memurları, öğrenim durumu itibariyle azami yükselinebilecek derecenin dördüncü kademesinden aylık almaya hak kazananların bir üst dereceye yükselmesi kuralı kapsamında 2 nci dereceye yükselebilmekte ve bu derece için belirlenmiş olan ek göstergeden yararlanabilmektedirler.

Lise ve dengi okul mezunu memurun hizmet sınıfı

Kadro/aylık derecesi

4

3

2

Yardımcı Hizmetler Sınıfı

0

0

0

Genel İdare Hizmetleri Sınıfı

650

800

1100

Din Hizmetleri Sınıfı

650

800

1100

Emniyet Hizmetleri Sınıfı

650

800

1100

Sağlık Hizmetleri Sınıfı

650

800

1100

Teknik Hizmetler Sınıfı

650

800

1100

Önlisans (2 yıl süreli yükseköğrenim) mezunlarının ek göstergesi

Önlisans mezunu olarak çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurları, aylık seviyesi bakımından 1 inci dereceye kadar yükselebilmektedirler. Önlisans mezunu memurlar (yardımcı hizmetler sınıfında olanlar hariç), aylık seviyelerinin ilk dört derecede olması durumunda ek göstergeden yararlanabilmektedirler.

Önlisans mezunu memurun hizmet sınıfı

Kadro/aylık   derecesi

4

3

2

1

Yardımcı Hizmetler Sınıfı

0

0

0

0

Genel İdare Hizmetleri Sınıfı

800

1100

1600

2200

Din Hizmetleri Sınıfı

800

1100

1600

2200

Emniyet Hizmetleri Sınıfı

800

1100

1600

2200

Sağlık Hizmetleri Sınıfı

800

1100

1600

2200

Teknik Hizmetler Sınıfı

1100

1500

1600

2200

memurunyeri.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Y.HİZMETLİ 5 ay önce

Allah sorsun biz y.hizmetlilere engel olup memur olmamızı istemeyenlerden. bizlerin hakkını yiyenelere söylüyorum hakkım haram olsun.

Avatar
alacalı 5 ay önce

KADROYA GÖRE ÜNVAN DEĞİL EĞİTİM DURUMUNA GÖRE ÜNVAN İSTİYORUZ.... yazık onca diplamalı insana.... sadece duvar süslüyor o kadar... hani ADALET...

Avatar
Yhs 4 ay önce

Yardımcı hizmetler sınıfı 000 ek gösterge yazarken ilgili kişilerin hiç mi içi sızlamıyor..çok acı verici yazık oysaki belli bir kısım dışında çoğunluğu mesleki-teknik görevleri icra eden yhs sınıfı memurların vasısız olarak görülüyor.

Avatar
Hasan 5 ay önce

yani şu tabloya bakınca insan üzülüyor, müslüman adil olur bir hizmet sınıfı hariç tüm hizmet sınıfların ek göstergesi var

Avatar
Enver çam 4 ay önce

Yardimci hizmetler bu ulkenin memuru degil,mozambik cumhuriyeti memuru.

Avatar
Sevilay 4 ay önce

yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları başka devletin vatandaşımı.