Malî Hizmetler Uzmanlarının Toplu Sözleşme Talepleri! Ücret ve Özlük Hakları Sorunları

Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin malî hizmetler birimlerinde istihdam edilen malî hizmetler uzmanları, 4.Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde birtakım mali ve sosyal haklarında iyileştirme beklemektedirler. Mali Hizmetler Uzmanlarının ücret ve özlük haklarına ilişkin sorunları ve aylık net maaşları tablo olarak sunulmuştur.

Malî Hizmetler Uzmanlarının Toplu Sözleşme Talepleri! Ücret ve Özlük Hakları Sorunları

Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin malî hizmetler birimlerinde istihdam edilen malî hizmetler uzmanları, 4.Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde birtakım mali ve sosyal haklarında iyileştirme beklemektedirler. Mali Hizmetler Uzmanlarının ücret ve özlük haklarına ilişkin sorunları ve  aylık net maaşları tablo olarak sunulmuştur. Görüşmeleri devam etmekte olan 4.Dönem Toplu Sözleşmede mali ve sosyal haklarına ilişkin iyileştirme bekleyenler arasında Mali Hizmetler Uzmanları da yer alıyor.

Mali Hizmetler Uzmanlarının; merkez teşkilatı personeli sayılıp sayılmama ayrımına son verilmesi, merkez teşkilatı personeli sayılan diğer kariyer uzmanlarla aralarındaki ücret ve ek gösterge farklılığının giderilmesi, başka kurumların aynı unvanlı kadrolarına naklen geçişlerinde aranan hizmet süresi şartının bazı mazeret hallerinde uygulanmaması ve mali hizmetler uzmanı kadrolarına atanmada aranan yabancı dil şartının seviyesinin düşürülmesi yönünde talepleri var.

Mali Hizmetler Uzmanlığı

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile kurumlarda Strateji Geliştirme Birimi kurulmasını, bu birimlerde “Mali Hizmetler Uzmanı” çalıştırılmasını ve bu unvanın 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A/11 maddesi kapsamında kariyer meslekler arasında sayılmasını hükme bağlamıştır.

Eşit işe Eşit Ücret sloganıyla yayımlanan 666 KHK'nin, diğer Merkez Uzmanlarıyla aynı işi yapan, giriş ve yükselmelerinde aynı şartlar aranan (C düzeyinde yabancı dil, tez hazırlama, yeterlik sınavı) ve Maliye Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığınca Merkez Uzmanı olarak kabul edilen Mali Hizmetler Uzman ve Yardımcılarının da diğer Merkez Uzmanlarıyla eşit ücret almasını talep etmekteyiz.

Farklı kurumlarda çalışan benzer unvanlardaki kamu personelinin ücret ve özlük hakları arasında eşitlik sağlamak amacını da taşıyan 666 sayılı KHK (02.11.2011 tarihinde yayımlanmıştır), merkez teşkilatı personeli sayılan kariyer meslekler için eşit ücret sistemi getirirken Mali Hizmetler Uzmanlarını hem ayrı tutmuş ve hem de merkez teşkilatı personeli olup olmama durumlarına farklı ücret sistemine tabi tutumuştur.

Mali Hizmetler Uzmanı ve Mali Hizmetler Uzman Yardımcısı olarak üniversitelerde, yargı organlarında ve mahalli idarelerde çalışanlar, diğer kamu kurumlarında çalışan aynı unvandaki meslektaşlarına göre düşük maaş almalarından dolayı konuyu Kamu Denetçiliği Kurumu taşımış; Kamu Denetçiliği Kurumu ise mevcut eşitsizliğin giderilmesi için mevzuat değişikliği yapılması konusunda bir tasarı oluşturması için ilgili kurumlara tavsiyede bulunmuştur.

Öte yandan, Mali Hizmetler Uzmanlarının taleplerine ilişkin olarak Mali Hizmetler Uzmanları Derneği tarafından hazırlanan raporda yer alan bilgilerden; Mali Hizmetler Uzmanı istihdamı amacıyla, kamu kurum ve kuruluşları tarafından merkezi veya özel yarışma sınavları ile 2006-2017 yılları arasında toplam 2.363 atama yapıldığı, ancak özlük hakları ve diğer sorunların yol açtığı durumlar nedeniyle meslekten ayrılmalar (istifa, terfi vb.) neticesinde 2017 yılına geldiğimizde görev yapan Mali Hizmetler Uzman/Uzman Yardımcısı sayısının 1.400 civarında olduğu anlaşılmaktadır.

Mali Hizmetler Uzmanlarının ücret ve özlük haklarına ilişkin sorunları

Mali Hizmetler Uzman ve Uzman Yardımcıları, ücret ve özlük haklarının;

-Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan ve merkez teşkilatı personeli sayılan diğer kariyer meslek mensuplarıyla eşit hale getirilmesini; 1.derecede 3600 ek gösterge ve 2000 makam tazminatı göstergesinden yararlanmayı, ücret ve tazminat göstergeleri arasındaki ayrımın kaldırılmasını,

-Aynı unvanda olmalarına rağmen, görev yaptıkları kurumlardan dolayı aralarında mevcut olan ücret farklılığının giderilmesini; görev yaptıkları kurumlar arasında ayrım yapılmaksızın mali hizmetler uzman ve uzman yardımcılarının maaşlarının ücret ve tazminat göstergesi esas alınarak ödenmesini

istemektedirler.

Kariyer meslek personelinden bazılarının aylık net maaşı

Mali Hizmetler Uzman ve Uzman Yardımcılarının aylık maaşları ile emeklilik haklarının diğer kariyer uzman ve uzman yardımcıları ile karşılaştırılabilmesi amacıyla memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir. Tabloda, ilgili unvanların sadece 1 ve 9 uncu derece kadrolarında olanlara ilişkin bilgiler yer almıştır.

Unvanlar

D/K

Hizmet Yılı

Aylık Net Maaş*

Emeklilik Hakları

Emekli maaşı

Emekli ikramiyesi

Defterdarlık Uzmanı

1/4

30

4.338 TL

2.386 TL

86.051 TL

İl Planlama Uzmanı

1/4

30

4.299 TL

2.386 TL

86.051 TL

Gelir Uzmanı

1/4

30

4.311 TL

2.386 TL

86.051 TL

Mali Hizmetler Uzmanı (merkez sayılmayan)

1/4

30

4.294 TL

2.386 TL

86.051 TL

Mali Hizmetler Uzmanı (merkez)

1/4

30

5.253 TL

2.386 TL

86.051 TL

Diğer (merkez) kariyer uzmanlar

1/4

30

6.465 TL

4.061 TL

107.927 TL

Defterdarlık Uzman Yrd.

9/1

0

3.546 TL

İl Planlama Uzman Yrd.

9/1

0

3.528 TL

Gelir Uzman Yrd.

9/1

0

3.535 TL

Mali Hizmetler Uzman Yrd. (merkez sayılmayan)

9/1

0

3.526 TL

 

 

Mali Hizmetler Uzman Yrd. (merkez)

9/1

0

3.690 TL

 

 

Diğer (merkez) kariyer uzman yardımcıları

9/1

0

4.359 TL

*Aile yardımı ödeneği bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

*2017 yılının ikinci altı aylık döneminde geçerli olan katsayılara göre hesaplama yapılmış olup, gelir vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

memurunyeri.com

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.