Maliye’nin Kurum İçi Sınavla Uzman Atama Uygulaması Nasıl?

Yasal düzenlemelere istinaden, Maliye Bakanlığında Gelir İdaresi Başkanlığı personeline yönelik olarak geçmiş yıllarda dört defa yapılan kurum içi uzmanlık sınavının bir benzerinin Bakanlığın diğer birimlerini de kapsayacak şekilde yeniden yapılması gündemde.

Maliye’nin Kurum İçi Sınavla Uzman Atama Uygulaması Nasıl?

Maliye Bakanı Naci AĞBAL’ın, geçtiğimiz günlerde twitter üzerinden yaptığı açıklamada,  Maliye Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatında görev yapan personel için kurum içi uzmanlık sınavı açılması amacıyla hazırlanan kanun tasarısı taslağını Başbakanlığa gönderdiklerini ifade etmesi, Maliye Bakanlığı personelini heyecanlandırdı.

Bakanın açıklamasına göre, hazırlanan taslağın yasalaşması durumunda, kurum içi sınavın yapılacağı tarih itibariyle Kurumda en az 3 yıllık görev süresi bulunan personel bu sınava girebilecek ve sınavda başarılı olan Bakanlık personeli Defterdarlık Uzmanı kadrolarına, Gelir İdaresi Başkanlığı personeli ise Gelir Uzmanı kadrolarına atanacak. Ayrıca, daha önce sadece Gelir İdaresi Başkanlığı personeli için açılan kurum içi uzmanlık sınavları, bu defa Bakanlık merkez ve taşra personelini de kapsayacak şekilde yapılmış olacak.

Daha önce aılan kurum içi uzmanlık sınavlara ilişkin bazı bilgiler

Maliye Bakanlığında daha önce toplam 4 defa kurum içi uzmanlık sınavı açıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı personeline yönelik olarak yapılan bu sınavlar neticesinde, Kurumda çeşitli unvanlarda görev yapan toplam 15.620 kişinin Gelir Uzmanı kadrolarına atanması sağlandı.

**16/05/2005 tarihinde yürürlüğe giren 5345 sayılı Kanunun Geçici 3 üncü maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan; “Başkanlığın merkez veya taşra teşkilatı kadrolarında görev yapan ve son üç yılda Bakanlıkta olumlu sicil almış olan personel, yaş ve öğrenim alanı şartları hariç Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik ile Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü Gelir Uzmanlığı Görev, Çalışma ve Atama Yönetmeliğindeki şartları taşımaları kaydıyla, bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren beş yıl içinde açılacak özel sınavlardan en fazla üçüne girme hakkına sahiptir. Bu sınavı kazananlar gelir uzmanı olarak atanırlar.“ hükmü uyarınca 2006, 2007 ve 2010 yıllarında olmak üzere 3 defa sınav yapıldı.

**25/02/2011 tarihinde yürürlüğe giren 6111 sayılı Kanunun Geçici 9 uncu maddesinde yer alan; “Gelir idaresi Başkanlığının merkez veya taşra teşkilatı kadrolarında en az üç yıl görev yapan (başka kurumlarda geçici görevli olanlar dâhil)ve son üç yılda olumlu sicil almış olan personel, yaş ve öğrenim alanı şartları hariç Kamu Görevlerine İlk Defa Atananlar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik ile Gelir idaresi Başkanlığı Gelir Uzmanlığı Yönetmeliğindeki Şartları taşımaları kaydıyla, bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde açılacak özel sınava girme hakkına sahiptir. Bu sınavı kazananlar gelir uzmanı olarak atanırlar. Sınava ilişkin usul ve esaslar Gelir idaresi Başkanlığınca belirlenir.” hükmü uyarınca 2012 yılında 1 defa sınav yapıldı.

Bu düzenlemelere istinaden açılan kurum içi Gelir Uzmanlığı Özel Sınavlarına toplam 29.464 personel başvurmuş ve bunların toplam 15.620’si Gelir Uzmanı kadrosuna atanmıştı.

Sınav Yılı

Başvuran Personel

Atanan Personel

2006

8.122

2.500

2007

8.495

3.226

2010

9.688

7.386

2012

3.159

2.508

29.464

15.620

Yeniden sınav açılması

Kurum içi gelir uzmanlığı özel sınavı açılmasına imkan veren 5345 ve 6111 sayılı Kanunların ilgili hükümlerinin geçerlilik süresi dolduğundan, yeniden benzer bir sınavın açılabilmesi ancak bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapılması halinde mümkün olabilecek.

Başbakanlığa gönderildiği söylenen kanun tasarısı taslağının kanun haline geleceği tarih ve içereceği hükümlere göre, yapılacak kurum içi uzmanlık (gelir uzmanı ve defterdarlık uzmanı) sınavı şekillenmiş olacak.

memurunyeri

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.