Memur Sen'den 20 maddelik toplu sözleşme teklifi! Sözleşmeli, emekli, zam, KİT'ler, ek gösterge vs. talepleri

2019 ve 2020 yılına yönelik toplu sözleşmelerde hükümet ile masaya oturacak yetkili sendika Memur Sen, toplu sözleşme taleplerini açıklamaya devam ediyor. Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, memurların toplu sözleşme taleplerini açıkladı. Memur-Sen’in 6.Olağan Genel Kurulunda konuşan Yalçın, 2019 yılı toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin, sözleşmeli memurların, emeklilerin, KİT personelinin, 3600 ek gösterge bekleyen çalışanların taleplerini sıraladı. İşte Memur Sen'in 20 maddelik toplu sözleşme beklentisi!

Memur Sen'den 20 maddelik toplu sözleşme teklifi! Sözleşmeli, emekli, zam, KİT'ler, ek gösterge vs. talepleri

Memur-Sen’in 6.Olağan Genel Kurulunda Memur-Sen olarak çatışmadan kazanılabildiğini tüm dünyaya gösterdiklerini söyleyen Genel Başkan Ali Yalçın, sendikal mücadeleye yeni soluk getirerek, saygınlık ve itibar kattıklarını kaydetti. Mali ve sosyal hakların yanı sıra çalışma şartlarını da iyileştirdiğini belirten Yalçın, “Toplu Sözleşme hakkının mimarı Memur-Sen; Kamu görevlilerinin sorunlarına çözüm üreten, Beklentilerinin karşılanmasını sağlayan hükümler içeren, Demokratik ve sendikal hakların genişlemesine yön veren Toplu sözleşmelerin de mimarı oldu, olmaya da devam edecek” şeklinde konuştu.Tüm bunların yanı sıra ana gündemlerinden de kopmadıklarını söyleyen Yalçın, ana gündemlerinin kamu görevlilerinin sorunları ve talepleri olduğunu belirtti. Yalçın Talepleri Sıraladı; 

1- Sözleşmeli istihdam konusu… Kamuda tek istihdam şekli kadrolu olmalı; sözleşmeli istihdam son bulmalı diyoruz. Sözleşmeli istihdam kaldırılıncaya kadar; Mevcut bütün sözleşmeliler arasındaki izin, sosyal hak ve tazminatlar eşitlenmeli. 

2- 3600 ek gösterge, tüm kamu görevlilerini kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmeli; kadro ve derece sınırlamaları kaldırılmalı. 

3- 4688 Sayılı Toplu Sözleşme Kanunu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine uyumlu hale getirilmeli. Hem masa, hem de yasa daha adil bir toplu pazarlık düzeneğine kavuşmalı. 

5- Kamu görevlilerinin bütçeden aldığı pay artmalı, Enflasyon farkı 6 aylık dönemlerde değil, Eşel Mobil sistemine göre verilmeli.”

6- Kamuya personel alım sisteminde karşılaşılan sorunların da artık giderilmesi gerektiğini belirten Yalçın, 

7- Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının tüm kurumlarda açılması gerektiğini de sözlerine ekleyerek talepleri sıralamaya devam etti: 

8- Fiili Hizmet Zammının Kapsamı Genişlemeli, 

9- KİT’lerde de sicil uygulamasına son verilmeli; bir defaya mahsus olmak üzere başarı ücreti oranı olan %8 temel ücrete eklenmeli. 

10- KİT’lerde fazla çalışma ücreti ödenmesinde 30 saat sınırlaması kaldırılmalı, fazla çalışmaya karşılık; ücret veya izin kullanılmasına imkan sağlanmalı. 

11- Emekliye ayrılan kamu görevlileri, Aile Yardımı Ödeneği almaya devam etmeli, 

12- Gelir Vergisinde Oran %15’de sabitlenmeli, 

13- Kamu görevlilerine, emeklilerde olduğu gibi Dini Bayram İkramiyesi verilmeli. 

14- Bayramlarda görev yapan personele fazla mesai verilmeli; fazla mesai ücretleri günün şartlarına göre belirlenmeli. 

15- Harcırahlar, günün şartlarına göre yenilenmeli, harcırah ve gündelik gibi haklar bütçe kanunuyla değil toplu sözleşme hükümleriyle belirlenmeli. 

16- Kamu görevlileri il içi veya il dışı hastalık ve tedavilerinde refakatçi oldukları süre izinden sayılmalı. 

17- İzinler iş günü esasına göre verilmeli. 

18- Kamu personel sisteminde sıkıntı olan performans, rotasyon gibi uygulamalara son verilmeli. 

19- Mazerete dayalı tayin talepleri öncelikli olarak değerlendirilmeli. 

20- Devlet memurlarının siyaset ve grev hakları tanınmalı.”

Kamubiz.com ÖZEL

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rasim 4 ay önce

Yardımcı hizmetler acilen ele alınmalı. Birçok haktan mahrum bir sınıf, ezilenler sınıfı, eğer adalet, hak, hukuk varsa lütfen buraya baksınlar...

Avatar
Rıdvan kızıltunç 4 ay önce

Yardımcı hizmetler için genel kadroya geçmek istiyoruz bir defaya mahsus imtihansız sözleşmelilere sahip çıktığınız kadar biraz da yardımcı hizmetlere sahip çıkın lütfen toplu görüşmeye gözden geçirin bizi de değerlendirin

Avatar
Hizmetli 4 ay önce

Yine yhs sinifini unuttun ali bey helal olsun sizin gibi sendikaya iste yhs sinifi sendikaya uye olmaya devam etsin oylede ortada kalsin

Avatar
Hizmetli 4 ay önce

Memursen acaba niye hiç hizmetlileri gündeme almıyor yoksa bizi üvey evlat dan sayıyor

Avatar
Fatih 4 ay önce

Memuru değilde kendi koltuğu düşünüyor yardımcı hizmetler memur değilmi

Avatar
Rasim 4 ay önce

Yardımcı hizmetler acilen ele alınmalı. Birçok haktan mahrum bir sınıf, ezilenler sınıfı, eğer adalet, hak, hukuk varsa lütfen buraya baksınlar...

Avatar
Yhs 4 ay önce

Yardımcı hizmetler sınıfı memurları es geçmeyin 1965 model olan yhs sınıfı memurların hic ek göstergesi yok mesleki-teknik görevleri icra eden memurlar yhs sınıfı sebebiyle vasıfsız olarak görülüyor Teknik hizmetler sınıfına geçiş istiyor.yetkili sendika olarak memursen den bir çalışma bekliyoruz

Avatar
Dertli 4 ay önce

Bu maddelerde samimi misiniz? Bana inandırıcı gelmiyor. Masada her şey boşuna çıkıyor .

Misafir Avatar
ferman 3 ay önce @Dertli

disiplin affı ne oldu

Beğenmedim! (0)