Memur Taban Aylığı Ne Kadar Oldu? (2018 yılı ilk yarısı)

Ocak 2018'de artan taban aylık ne kadar olacak? 2018 yılının ilk yarısında taban aylık ne kadar yükselecek? 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren artacak taban aylık artışından memur ne kadar faydalanabilecek?

Memur Taban Aylığı Ne Kadar Oldu? (2018 yılı ilk yarısı)

Ocak 2018'de artan taban aylık ne kadar olacak? 2018 yılının ilk yarısında taban aylık ne kadar yükselecek? 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren artacak taban aylık artışından memur ne kadar faydalanabilecek?

Devlet memurlarının aylık maaş ve emeklilik haklarını etkileyen ve miktarı her memur için aynı olan Taban Aylık, 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olarak arttı.

Taban aylığın miktarı memurların unvanına, kadrosuna, derecesine, eğitim durumuna ve diğer hususlara bağlı olarak değişmezken, aylıkları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre belirlenen memurların maaşını doğrudan, diğer memurların maaşını ise emekli primi/SGK primi kesintisi yoluyla dolaylı olarak etkilemektedir.

Taban aylık

657 sayılı Kanun hükümlerine göre aylık alanların maaş hesabında, taban aylık da kullanılmaktadır.

Öte yandan, aylık ücretleri farklı düzenlemelere göre belirlenen memurların (ücret ve tazminat göstergesine göre ya da kadro karşılığı sözleşmeye göre maaş alanlar) maaş hesabı sırasında, emekli kesintisi/SGK primi kesintisi belirlenirken taban aylık da göz önünde bulundurulmaktadır.

Taban aylığın (brüt) miktarı; 375 sayılı KHK’da “1000” olarak belirlenen Taban Aylık Göstergesi ile yıllık ya da belli dönemler için belirlenen Taban Aylık Katsayısıyla çarpımı suretiyle belirlenmektedir. Brüt taban aylık miktarı üzerinden damga vergisi, gelir vergisi ve emekli (SGK) primi kesilmektedir.

2018 yılının ilk yarısında taban aylık ne kadar olacak

Taban aylık katsayısı, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren %5,69 oranında artarak “1,699121” oldu. Bu katsayı yılın ilk altı aylık dönemi için geçerli olacak ve yapılacak maaş artışına bağlı olarak 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren yükselecek.

Taban aylık katsayısındaki artış, 657 sayılı Kanun hükümlerine göre maaş alanların net maaşlarına da artış olarak yansıyacak ve;

*01.10.2008 tarihinden önce işe girmiş olanların aylık net maaşlarının “1.200,28 TL”sini taban aylık oluşturacak (gelir vergisi oranı %15 olduğunda).

*01.10.2008 tarihinden sonra işe girmiş olanların aylık net maaşlarının “1.229,16 TL” sini taban aylık oluşturacak (gelir vergisi oranı %15 olduğunda).

memurunyeri

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.