Memur ve Emekli Aylıklarının Ne Kadarı Haciz Edilebilir?

Memurlar, emekliler ve bunların dul ve yetimleri, çeşitli sebeplerle borçlarını ödeme konusunda sıkıntıya düştüklerinde, almakta oldukları aylıkların haczi gündeme gelebilmektedir.

Memur ve Emekli Aylıklarının Ne Kadarı Haciz Edilebilir?

Memurlar, emekliler ve bunların dul ve yetimleri, çeşitli sebeplerle borçlarını ödeme konusunda sıkıntıya düştüklerinde, almakta oldukları aylıkların haczi gündeme gelebilmektedir.

Maaş ve ücretlerin ne kadarının haczedilebileceği hususu 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununda düzenlenirken, emekli aylıklarının haczine ilişkin olarak da 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda düzenleme yapılmıştır.

Maaş ve ücretlerin haczedilebilecek kısmı

İcra ve İflas Kanunu “Kısmen haczi caiz olan şeyler” başlığı altında ücret ve maaş gelirlerine de yer verirken, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda da bazı ödemelerin hacze konu edilmeyeceği hükme bağlanmıştır.

Bu düzenlemeler göre;

**Maaş veya ücret, borçlunun ve ailesinin geçinebilmesi için gerekli olan miktar indirildikten sonra haczolunur. Maaş veya ücretten indirilecek miktarın ne kadar olacağı ise icra memuru tarafından takdir edilir.

**Haciz miktarının maaş veya ücretin dörtte birinden az olduğu durumlarda, maaş veya ücret haczedilmez.

**Maaş veya ücrete ilişkin birden fazla haciz işlemi varsa, hacizler sıraya konulur ve ön sırada olan haczin kesintisi bitmedikçe sonraki haciz için kesinti yapılmaz.

**Borçlunun kabul etmesi halinde bile, aldığı maaş veya ücretin tamamı haczedilmez.

**Memurlara, eş ve çocuk durumlarına göre her ay aylık ücretleri ile birlikte ödenen aile yardımı ödeneği haczedilmez.

**Memurun ölümü halinde yakınlarına, eş ve çocuklarının ölümü haline ise kendisine ödenen ölüm yardımı haczedilmez.

**Haczedilen maaş veya ücretten kesinti yapılmaya başlandıktan sonra, borçlunun maaş veya ücretinde değişiklik olması durumunda, bu durum memurun kurumu tarafından icra dairesine bildirilir.

İstisnai haller dışında emekli aylıkları haczedilemiyor

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan düzenlemeye göre, emeklilerin ya da dul ve yetimlerinin aylıkları;

-nafaka borçları için haczedilebilir.

-sosyal güvenlik prim borçları için haczedilebilir.

-bunların dışındaki herhangi bir sebeple haczedilebilmesi ise ancak aylığı alan kişinin bu konuda isteğinin bulunması halinde mümkün olabilir. Emekli aylığından yararlanan kişi tarafından izin verilmedikçe, emekli maaşı haczedilemez ve bu gibi durumlarda haciz talepleri ilgili icra müdürlükleri tarafından reddedilir.

memurunyeri.com

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.