Memurlara Disiplin Affı Çıkarılması Hakkında Kanun Teklifi TMMM'de

Memurlar için disiplin affı çıkarılmasını içeren kanun teklifi 4 Mayıs 2020 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonuna sunuldu. 5525 sayılı Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Disiplin Cezalarının Affı hakkında Kanun teklifi 4 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla TBMM'ye verildi. Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel tarafından memurlara disiplin affı konusunda TBMM’ye verilen kanun teklifinin gerekçesi ve diğer detaylarını haberimizde.

Memurlara Disiplin Affı Çıkarılması Hakkında Kanun Teklifi TMMM'de

 Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurların uzun süredir dile getirdiği ve geçmiş yıllarda kendilerine verilen disiplin cezalarına ilişkin disiplin affı çıkartılması teklifi Meclise sunuldu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA 

Memurlar İle Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi ekte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim. Dr. Mustafa Adıgüzel /Ordu Milletvekili 

GENEL GEREKÇE 

Küresel pandemiye dönüşen Covid-19 ile mücadelede, halk sağlığı ve hatta ulusal güvenlik için sağlik çalışanlarının önemi bir kez daha hatırlanmıştır. Çeşitli sebeplerle disiplin cezası alıp kamu görevinden ihraç edilen ya da uzaklaştırılan pek çok kamu görevlisi bu zor günlerde aldıkları sağlık hizmetleri eğitimini kullanamadan atil durumdadır. 

Başta FETÖ ve bölücü terör örgütleri ile yüz kızarticı her tür suç ile ilişkisi o kişiler hariç tutulmak kaydıyla, kimi konulardan kamu görevinden ihraç edilen kişilerin affedilmesinin, özellikle sağlık sektöründe görev yapan tüm personelin moralini yükselteceği açıktır.. 

Salginla mücadelede, alanda eğitim görmüş her personele ihtiyaç vardır ve böylesi bir karar, özellikle sağlık sektörünün elini rahatlatacak ve kimi risk grubunda bulunan sağlık personelinin de virüsle yakın temasını azaltarak hayatlarını koruyacaktır. 

Ayrıca, cezaevlerindeki hükümlülerin önemli bir bölümünün affının gündeme geldiği bir süreçte sağlık çalışanlarına ve diğer tüm kamu görevlilerine böylesi bir affin hakkaniyetli olacağı düşünülmektedir. Kamu görevlileri için düşünülen bu düzenleme toplumdaki birlik beraberlik ve dayanışma ruhunu güçlendirecektir. 

Tüm bu gerekçelerle 14/2/2005 tarihinden 01/04/2020 tarihine kadar işlenen ve af kapsamına giren disiplin cezalarının verilmesini gerektiren fiillerden dolayı, ilgililer hakkında disiplin soruşturma ve kovuşturması yapılmaması; devam etmekte olan disiplin soruşturma ve kovuşturmalarının işlemden kaldırılması; kesinleşmiş olan disiplin cezalarının iptali gerekli görüşmüştür. 

MADDE GEREKÇELERİ 

MADDE 1 - Disiplin cezalarının affını düzenleyen 5525 Sayılı Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affi Hakkında Kanun'un 14.02.2005 tarihinden 01.04.2020 tarihine kadar işlenmiş fiiller için de uygulanması amaçlanmıştır. 
 
MADDE 2 - Yürürlük maddesidir. 

MADDE 3 - Yürütme maddesidir. 

5525 SAYILI MEMURLAR İLE DİĞER KAMU GÖREVLİLERİNİN BAZI DİSİPLİN CEZALARININ AFFI HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ 

MADDE 1 - 5525 Sayili Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun'a aşağıdaki madde eklenmiştir. 
"EK MADDE 2 - Bu kanunun 1'inci, 2'nci ve 3'üncü maddeleri, 14.02.2005 tarihinden 01.04.2020 tarihine kadar işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezaları için de uygulanır.” 
Yürürlük MADDE 2 - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 
Yürütme MADDE 3 - Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

 

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mağdur 4 ay önce

inşAllah af çıkar,mağdurlar artık gülsün

Avatar
Adaletci 4 ay önce

Memura disiplin affı gelsin haksız yere verilen cezalar kalksın.Magdurlar gülsün

Avatar
Dertli 3 ay önce

Hâlâ bekliyoruz ...

Avatar
dertli 4 ay önce

çıksın artık,suçsuz yere ceza aldık.haklıyken haksız duruma düşürüldük

Avatar
Üzgün memur 4 ay önce

Adalet ararken adaletsizliğe düştük.O yüzden af şart

Avatar
Memure 4 ay önce

Keşke suç işleyip alsaydık cezayı.Suc işleyen almıyor ama.Her türlü usulsüzlüğü yapar ama ceza almaz arkası olan.Sanki babalarının holdingi
ceza arkası ve suçu olmayana veriliyor.o yüzden Affff

Avatar
Mazlumlar 3 hafta önce

Fetöcüler ve art niyetli idarecilerin egolarını tatmin için masum insanlara verdiği disiplin cezalarının affedilmesini istiyorum. Düşünün kısacık sakalı var diye yevmiye kesim cezası alanı mı dersin, müdüre şahsi işini yapmadı diye kılıf uydurarak itaatsiz memur denilerek Kıdemi durdurulup sürgün cezası verileni mi dersin Gerçekten ekmeğinin peşinde koşan devletçi Kul hakkından korkan insanlar ceza yedi ve bahaneler üretilerek. Ramazan ayında herkes oruçluyken milletin içinde oruçlu insana hakaretler yağdıran amir elini kaldırdı diye bir memura sürgün artı yevmiye cezası vermiş amire saygısız davranıştan. Dava açsan temizlenmen 4 yıl sürüyor Kamu denetçiliğinin kararına kurumlar uymuyor çünkü tavsiye niteliğinde. Müdürler verdiği cezayı sınırlayan birşey yok artı müdür cezayı peşin kesiyor yaptığı haksızlığı giderecek makam yok çoğu polis intiharlarıda bu yüzden Bu insanlar evli barklı çocuğu olan insanlar, amir müdürün yetkisini kötüye kullanıyor.