MHP'den 3600 ek gösterge açıklaması! Kanun teklifi kimleri kapsıyor?

Memurlar için ek gösterge çok önemlidir. 3600 ek gösterge kritik eşiklerden birisidir. 3600 ek göstergenin özellikle emekli aylığına önemli yansıması bulunmaktadır. Bugün birçok görev ve meslek grubunda çalışan memurlar 1’inci derece kadroya geldikleri zaman 3600 ek göstergeyi almaktadır ancak ek gösterge uygulamasında adaletsizlikler bulunmakta, emsalleri aldığı hâlde birçok görev ve meslek grubunda çalışanlar 3600 ek göstergeden yararlanamamaktadır.

MHP'den 3600 ek gösterge açıklaması! Kanun teklifi kimleri kapsıyor?

MHP Grubu adına Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı'nın 3600 ek göstege kanun teklfi konusunda Meclis Genel Kurulunda yaptığı açıklama şu şekilde;

'Değerli milletvekilleri, memurlar için ek gösterge çok önemlidir. 3600 ek gösterge kritik eşiklerden birisidir. 3600 ek göstergenin özellikle emekli aylığına önemli yansıması bulunmaktadır. Bugün birçok görev ve meslek grubunda çalışan memurlar 1’inci derece kadroya geldikleri zaman 3600 ek göstergeyi almaktadır ancak ek gösterge uygulamasında adaletsizlikler bulunmakta, emsalleri aldığı hâlde birçok görev ve meslek grubunda çalışanlar 3600 ek göstergeden yararlanamamaktadır. Nitekim, öğretmenlerimiz 1’inci derece kadroya geldiklerinde 3600 ek göstergeyi alamamaktadır. Kamu avukatları ve hukukçuları 3600 ek göstergeyi alamamaktadır. Polisler 3600 ek göstergeyi alamamaktadır. Uzman çavuşlar ve uzman jandarmalar 3600 ek gösterge alamamaktadır. Mahallî idarelerde daire başkanları, üniversite genel sekreter yardımcıları 3600 ek gösterge alamamaktadır. Hemşire ve bazı sağlık çalışanları ile din görevlileri 3600 ek göstergeyi alamamaktadır. Gelir uzmanları, sosyal güvenlik denetmenleri, defterdarlar, uzmanları, araştırmacılar 3600 ek göstergeyi alamamaktadır. Müdürler, şube müdürleri 3600 ek göstergeyi alamamaktadır. Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar ise hiçbir surette ek gösterge almamaktadır.

24 Haziran seçim sürecinde hemen hemen tüm siyasi partiler bazı kadrolar için 3600 ek göstergeyi vadetmişlerdir, Milliyetçi Hareket Partisi olarak bizim de vaatlerimiz vardır, sözümüz sözdür. 24 Haziran seçim beyannamemizde ne söylemişsek gerçekleşmesi için çalışıyor, gereğini de yapıyoruz ve inşallah yapacağız. Esasen, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ek gösterge cetvellerinin bir bütün olarak yeniden ele alınması kaçınılmaz hâle gelmiştir. Türkiye KAMU-SEN ek gösterge konusunda kapsamlı bir çalışma yapmıştır. Bu çalışmadan da yararlanarak ve Milliyetçi Hareket Partisinin 3600 ek gösterge vaatlerini de içerecek şekilde hazırlayıp dün Meclis Başkanlığına verdiğim kanun teklifinde, 657 sayılı Kanun’un eki cetveller detaylı bir şekilde ele alınmış ve ek gösterge rakamları tüm hizmet sınıfları için hiyerarşik sırayla yeniden belirlenmiştir, yardımcı hizmetler sınıfında bulunan personel de ek gösterge kapsamına alınmıştır.

Ayrıca, üst derecelerde boş kadro bulunmaması nedeniyle derece yükselmesi yapamayan memurların, boş kadro olup olmadığına bakılmaksızın, öğrenim durumları itibarıyla yükselebilecekleri en üst kadro derecelerine kadar gidebilmeleri öngörülmüştür. Böylelikle, ek gösterge uygulamasındaki mevcut sorunlar ve adaletsizliklerin giderilmesinin yanında, memurlar ve emeklilerinin maaşlarında kısmi de olsa artış sağlanması amaçlanmıştır.

Ek gösterge uygulamasında yaşanan sorunlara ve eşitsizliklere köklü çözüm getiren kanun teklifimizin bir an önce gündeme alınarak yasalaşması için desteklerinizi bekliyoruz.'

Kamubiz.com ÖZEL / ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yhs 8 ay önce

yardımcı hizmetler neyi almışki onuda alsın

Avatar
ali 8 ay önce

şef kadrosunda çalışanlarda 3600 ek göstergeden faydalanmalıdır. Çünkü İdareci kadrosudur.

Avatar
İsmail Aslan 8 ay önce

Şef kadrosunda görev yapanlar neden unutuluyor. Bizlerde İdareciyiz.

Avatar
kadir 8 ay önce

Şef kadrosunu da unutmayalım. bizlerde idareciyiz.

Avatar
Alper 8 ay önce

Şube Müdürü ve Şef kadroları idareci kadrolarıdır. 3600 'ü hak ediyorlar.

Avatar
yhs 8 ay önce

ŞEF HAKEDİYOR O EDİYOR BU EDİYOR SİZ LER ZATİ EK GÖZTERGE ALIYORSUNUZ YA KARDEŞİM NEDEN BİRTANENENİZ ÇIKIP DEMİYOR Kİ YHS HİÇ BİR ŞEYDEN YARARLANMIYOR HİÇ EK GÖSTERGELERİ YOK DİYE BENCE HİÇ BRİNİZ HAK ETMİYOR MALESEF

Avatar
Alacalı 8 ay önce

Kadroya göre ünvan ve ek gösterge yerine eğitim durumuna göre ünvan ve kadro hakkaniyetli olandır. Yüksek lisans yapıpta ek gösterge nedir bilmeyen YHS personeli dahi var. Lâkin önlisans mezunu bir şefe 3600 ek göstergeden bahsediyorsunuz. Lütfen hakkaniyetli olalım. Eğitim durumuna göre ünvan ve ek gösterge şarttır.

Avatar
Ali 8 ay önce

Şef in altında uzman çalışmaz çalıştırılamaz!!!