MHP'den 4/B'li, vekil, sözleşmeli, fahri, geçici ve taşeron işçilere kadro için 4 kanun teklifi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Kalaycı, "Kamuda kadro alamayan taşeron işçiler, 4/B'li, vekil, sözleşmeli, fahri ve geçici statüde çalışanların kadroya geçirilmesi amacıyla hazırladığımız kanun tekliflerinin yasalaşmasını diliyorum." ifadesini kullandı

MHP'den 4/B'li, vekil, sözleşmeli, fahri, geçici ve taşeron işçilere kadro için 4 kanun teklifi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, TBMM'ye sundukları kanun tekliflerine ilişkin yazılı açıklamasında, tekliflerin içeriğinin seçim vaadi olarak beyannamelerinde yer aldığını belirtti.

Kamuda aynı yerlerde ve hizmetlerde aynı işi yapmalarına rağmen statülerinin farklı olması nedeniyle çalışanlar arasında idari, mali ve sosyal haklar yönünden birçok farklılık bulunduğunun altını çizen Kalaycı, bu tür uygulamalar sonucunda kamuda görevleri ve nitelikleri aynı olmasına rağmen farklı statülere sahip çalışanlar arasında ücret adaletine ve sosyal eşitliğe ulaşmanın imkansız hale geldiğini savundu.

Sözleşmeli öğretmenlik

Kalaycı, bu durumun, anayasa ile güvence altına alınan eşitlik ve adalet ilkelerine aykırı olduğunu, çalışanların motivasyonunu ve çalışma barışını olumsuz etkilediğini vurgulayarak, "Milli Eğitim Bakanlığında norm kadro sonucu ortaya çıkan öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmen istihdamıyla kapatılamaması hallerinde sözleşmeli öğretmenler istihdam edilmektedir. Devletin ihtiyaca yeterli kadro ihdas etmemesi, bu nedenle kadrolu öğretmen istihdam edemez duruma düşmesi ve bu açığı karşılamak üzere, yeni sorun ve eşitsizlikler yaratacak şekilde sözleşmeli öğretmenliği asli bir istihdam şekline çevirmesi kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.

Devletin asli görevlerinden birinin de aile birliğinin korunması olduğunu belirten Kalaycı, eş durumu nedeniyle yer değiştirme hakkının bulunmamasının ailelerin parçalanmasına, Anayasa'nın 41. maddesinde düzenlenen ailenin korunması ve çocuk haklarının kullanılmasının önüne geçilmesine neden olduğunu kaydetti.

Kalaycı, kamu görevlilerinin eş durumu, aile birliğinin sağlanması ve sağlık özrü nedeniyle tayinlerinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi, parçalanmış ailelerin bir araya getirilmesi gerektiğine değindi.

"Çalışanlar arasındaki eşitsizliğin giderilmesi amaçlanıyor"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Kalaycı, bugün, TBMM Başkanlığına sunduğu 4 kanun teklifinde, öğretmenlerin kadrolu olarak çalışması, sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması öngörüldüğünü, bunun yanı sıra, aynı yerlerde ve hizmetlerde aynı işi yapan çalışanlar arasındaki eşitsizliğin giderilmesini ve kamu hizmetlerinin daha etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamanın amaçlandığını bildirdi.

Böylece, kamu kurum ve kuruluşlarında görev, yetki ve sorumlulukları aynı veya benzer olan ve aynı unvanı taşımakla birlikte farklı statülerde istihdam edilen personelin statüsü, mali ve sosyal hakları ile diğer hakları konusunda farklılıkların ortadan kaldırılacağını savunan Kalaycı, "Milliyetçi Hareket Partisi olarak seçim beyannamemizde yer alan ve kamuda kadro alamayan taşeron işçiler, 4/B'li, vekil, sözleşmeli, fahri ve geçici statüde çalışanların kadroya geçirilmesi amacıyla hazırlanan bu kanun tekliflerinin bir an önce yasalaşmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

AA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HİZMETLİ 10 ay önce

SAYIN VEKİLİM . YHS PERSONELLERİ İÇİN TBMM YE VERMİŞ OLDUĞUNUZ TEKLİF İLE SORUNUMUZUN ÇÖZÜME KAVUŞACAĞINA İNANIYORUZ. TÜM YHS PERSONELLERİNE EĞİTİM ÜNVANLARINA UYGUN GİH KADROLARINA GEÇİŞİ SAGLANARAK, BU SORUNUN ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ

Avatar
657 10 ay önce

yhs içinde verilmişti hizmetli kadrosu eğitim durumuna göre bir defaya mahsus kaldırılsın

Avatar
Hakan 10 ay önce

İnşAllah artık kadro gelir ailemizden ayrıyız 5 yıl oldu 4+2,3+1 e bile tabi olmayan 4bli memurlar kadro bekliyor adaletsizlik son bulsun

Avatar
Fatma 10 ay önce

Artık umuyoruz ki Aile Bakanlığında çalışan Ekdersli personellere de kadro gelir

Avatar
Yasemin 10 ay önce

Aile Bakanlığında ek ders karşılığında calisanlar çok magduruz Bizde taseronlar gibi kadro istiyoruz

Avatar
Havva Aslan 10 ay önce

Fahri kuran kursu ögreticikeri olarak 7 yıldır bu çilemuzin bitmesini mağduruyetimizin giderilmesini istiyoruz

Avatar
Hatice 10 ay önce

AILE BAKANLIĞINDA YILLARDIR HICBIR ÖZLÜK HAKKI OLMADAN EKDERS KARŞILIĞI ÇALIŞAN ÖĞRETMEN SOSYOLOG VB MESLEK ELEMANLARININ MAGDURIYETININ GIDERILMESI VE BIR DÜZENLEME YAPILMASINI ISTIYORUZ

Avatar
Mutlu 10 ay önce

Askerlik doğum izinin de olan personelin yerine çalışan joker işçi yedek eleman diye tarif edilen benim gibi kamuda 4.5 ay çalışmış olar yine bu tekliften yararlanamayacak mi bizim başkasının yerine geçensene 10 gün dahi çalışmış olupta 4 aralığa denk gelenler kadro almışken şimdi yeni dünüm an teklifte açıkça belirtilmemiş olması ne kadar vicdani ne kadar adaletli bir durum olacak vicdanlara sesleniyorum konu hakkında bilgi sahibi olanlardan yorumlarını bekliyorum saygılar