MHP'den yardımcı hizmetler sınıfı için Cumhurbaşkanlığına flaş önerge

Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin özlük haklarının iyileştirilmesi ve bu sınıfın kaldırılarak personelin Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesi önerisine ilişkin MHP'den soru önergesi verildi. 31 no'lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde de görüldüğü üzere Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesi istikametinde yeni bir idari tasarruf planlanmakta mıdır? Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin ek gösterge, maaş, özlük hakları gibi sorunlarının giderilmesi için yapılan çalışmalar nelerdir?

MHP'den yardımcı hizmetler sınıfı için Cumhurbaşkanlığına flaş önerge

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Erkan AKÇAY/ Manisa Milletvekili

Kanuna tabi kurumlarda çalıştırılan memurların sınıflarının gösterildiği 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36 nci maddesinde Yardımcı Hizmetler Sınıfi şu şekilde gösterilmektedir: “Yardımcı hizmetler sinifi, kurumlarda her türlü yazı ve dosya dağıtmak ve toplamak, müracaat sahiplerini karşılamak ve yol göstermek; hizmet yerlerini temizleme, aydınlatma ve isitma işlerinde çalışmak veya basit iklim rasatlarını yapmak; ilaçlama yapmak veya yaptırmak veya tedavi kurumlarında hastaların ve hastanelerin temizliği ve basit bakımı ile ilgili hizmetleri yapmak veya kurumlarda koruma ve muhafaza hizmetleri gibi anahizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde her kurumun özel bünyesine göre ve yine bu mahiyette olmak üzere ihdasına lüzum gördüğü yardımcı hizmetleri ifa ile görevli bulunanlardan 4 üncü maddenin (D) bendinde tanımlananların dışında kalanları kapsar."

Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde önemli bir görev ve sorumluluğu olan yardımcı hizmetler sinifi Devlet Personel Başkanlığının Mart 2018 istatistiklerine göre 109 bin 279 kişiyi kapsamaktadır. Bu personel içinde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini de tamamlamış, kendisini yetiştirmiş personel de bulunmaktadır.

Yardımcı hizmetler sinifi personeli son derece önemli görevleri yerine getirmelerine rağmen maaş ve özlük hakları bakımından olumsuz bir tabloyla karşı karşıyadır. Bu olumsuz tablonun bertaraf edilmesi için son günlerde belirli kurumlardaki yardımcı hizmetler sınıfına dahil bazı personel Genel İdari Hizmetler sınıfına geçirilmiştir. Bu uygulamanın son örneği 6 Şubat 2019 tarihli ve 30678 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 31 no'lu Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 1'inci maddesinin 1'inci fıkrasının (c) bendinde de mübaşir unvanlı kadroların Genel İdari Hizmetler sınıfına geçirilmesiyle görülmüştür.

Yardımcı Hizmetler Sinifi personelinin yaşadığı sorunlar yıllardır kamuoyu gündemindedir. Örneğin, sendikalar ile imzalanan 2005 yılı Toplu Görüşme Mutabakat Metni’nin 11'inci maddesinde, “Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre diğer hizmet sınıflarına bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması” öngörülmüştür. Aynı mutabakat metninde, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması ya da bu hizmet sınıfında görev yapmakta olan personele de ek gösterge verilmesi konusunda görüş birliğine varılmıştı.

Yardımcı hizmetler sınıfı personeli ömür boyu aynı hizmet sınıfında, maddi ve manevi olarak olumsuz şartlarda görev yapmaktadır.

Buna göre;

1. 31 no'lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde de görüldüğü üzere Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesi istikametinde yeni bir idari tasarruf planlanmakta mıdır?

2. Yardımcı Hizmetler Sinifi personelinin ek gösterge, maaş, özlük hakları gibi sorunlarının giderilmesi için yapılan çalışmalar nelerdir?

3. Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılarak bu sınıftaki personelin Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesi yönünde yapılan çalışmalar nelerdir?

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hizmetli 1 yıl önce

SAYIN VEKİLİM . MAĞDURİYETİ GİDERİLMEYEN YHS PERSONELİNE VERMİŞ OLDUĞUNUZ DESTEK SÖZLERİNİZİ HATIRLATARAK HAKKIMIZ OLAN G.İ.H KADROSU İSTİYORUZ . Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERMENİZİ BEKLİYORUZ.

Avatar
hizmetli 1 yıl önce

ALLAH RAZI OLSUN VEKİLİM BAŞARILAR BU KONU MHP NİN SEÇİM VAADİNDE VAR

Avatar
Cengiz 1 yıl önce

Mhp seçim beyanemesinde vardı hani nerde boş laflar aynı hikaye

Avatar
Mazhar 1 yıl önce

Allah ne muradiniz varsa versin sayın vekilim.

Avatar
Sapla saman belli olsun 1 yıl önce

Yıllardır soru önergeleri veriliyor,kanun teklifleri veriliyor ama ne cevap alınıyor? Koca bir HİÇ. Şahsım adına yazıyorum bunları. Bizim hayatımızı kolaylaştırmak,devlet düzenini etkili ve verimli sağlamak için seçtiklerimiz seçimden sonra bizleri unutuyor. Gün ola harman ola. Herkes yaptığının yada yapmadığınin hesabını ahirette verecek. Benim, çocuklarımın,ailemin hakkını aramayana ne kadar hakkım varsa haram olsun

Avatar
Ali 1 yıl önce

unvan degisikligi sınavını uzun zamandır acmayan kurumlar var buda maddi manevi çalışan kişileri olumsuz etkilemektedir.Bu konuda bir çalışma yapılması gerekir ya belli bir yıl çalışan personele sınavsız atama yapılabilir yada herkese kendi diploma ünvanına göre ataması yapılabilir (şu anda SHÇEK de yetişenler sınavsız kendi kadrolarına atanabiliyorlar) sonucta kimse makam istemiyor sadece diplomasında yazan ünvanını istiyor. Teknisyen Teknisyen kadrosuna geçsin Mühendis Mühendis kadrosuna.

Misafir Avatar
ahmet 1 yıl önce @Ali

shçek genellemesi yapma ,düz lise mezunlarına verilmedi ,ama benim inancım kalmadı çünkü hep aynı şeyi yapıyolar çifte standart verilirse herkese verilmeli verilmiyosa kimseye verilmemelydi mübaşirler nasıl alındı genel idari hizmetlere demekki yargıdaki yöneticiler yönetici nasılda yaptırdılar helal olsun yoksa yetkili sendikadan bi cacık cıkmaz boş.

Beğenmedim! (0)
Avatar
SÖZLEŞMELİ YHS 1 yıl önce

Sayın vekilim ben bir SÖZLEŞMELİ YHS olarak size neden hiç inanıp güvenmiyorum acaba. Siz (MHP) seçim beyannamenizdeki verdiğiniz sözlerin hangisini yerine getirebildiniz? Siz (MHP) sözünüzün erimisiniz yoksa köprüyü geçinceye kadar mantığıylamı siyaset yapıyosunuz

Misafir Avatar
VAY BE GÖZLERİM YAŞARDI GÜNAYDIN 1 yıl önce @SÖZLEŞMELİ YHS

İCRAAT YOK KARDEŞİM GÖRÜNTÜ VAR SES YOK HEPSİ SEÇİM BİTENE KADAR.GENEL SEÇİMDE BEYANNAMEDEYDİ SEÇİM BİTTİ UNUTULDU.ŞİMDİDE YEREL SEÇİMLERDE BİTER ODA RAFA KALKAR.İTFAİYE ERLERİ ÖZ MÜBAŞİRLER ÖZ DİĞERLERİ ÜVEY.BU ÜLKEDE SINAVSIZ MÜDÜR ATIYANLAR SINAVLA KAZANILAN VHKİ KADROSUNU VERMİYORLAR.BU KADAR BASİT İŞTE.BUNU ANLAMAK İÇİNDE DAHİ OLMAYA GEREK YOKKİ.

Beğenmedim! (0)
Avatar
yakup 1 yıl önce

sivil şehit yakınlarınada bir hak yokmu