MHP'den yardımcı hizmetler sınıfı, sözleşmeli personel ve engelli memur ataması hakkında açıklama

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bütçe görüşmeleri esnasında konuşan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı: 'Kamuda güvencesiz, sözleşmeli, geçici, vekil, fahri, ücretli ve kısmi zamanlı personel çalıştırılması son bulmalıdır, mevcut çalışanlar kadrolara alınmalıdır. Yardımcı hizmetler sınıfı tümden kaldırılmalı ve bu sınıfta görev yapan personel kurumlarında genel idare hizmetleri kadrolarına alınmalıdır.  Kaynak: MHP'den eleştirel Bütçe Komisyonu açıklaması. ' dedi.

MHP'den yardımcı hizmetler sınıfı, sözleşmeli personel ve engelli memur ataması hakkında açıklama

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bütçe görüşmeleri ile ilgili açıklama yaptı. Kalaycı'nın konu başlıkları “Kamu çalışanları, emekliler, engelliler ve gazilerimizin sorunlarını” idi. 

İşte tam metin; 

Kamuda liyakati esas alacak personel rejimi uygulamaya konulmalı

Kamuda ücret adaletini sağlayacak, statü ve istihdam karmaşasını giderecek, işe girişte, ilerleme ve yükselmede objektif, liyakati esas alacak bir personel rejiminin uygulamaya konulması ihtiyacı devam etmektedir. Kamuda güvencesiz, sözleşmeli, geçici, vekil, fahri, ücretli ve kısmi zamanlı personel çalıştırılması son bulmalıdır, mevcut çalışanlar kadrolara alınmalıdır. Yardımcı hizmetler sınıfı tümden kaldırılmalı ve bu sınıfta görev yapan personel kurumlarında genel idare hizmetleri kadrolarına alınmalıdır. 

Sağlık hizmetlerinden alınan katılma payları emeklilerden alınmamalı

Emeklilerimizin yıllarca hizmet verdikten sonra geçim kaygısı duymadan onuruna yaraşır bir hayat sürmesini temin etmek devletin önemli ve öncelikli görevlerinden biridir. Emekli aylıkları arasındaki eşitsizlikler giderilmeli, emeklilere büyümeden tam pay verilmeli ve sağlık hizmetlerinde alınan bazı katılma payları emeklilerden alınmamalıdır. 

Kamuda engelli kotaları artırılmalı ve münhal kadrolara süratle atama yapılmalı

Engellilere yönelik birçok hizmet uygulamaya konulmuş olmakla birlikte, hâlen engellilerin sorunları bulunmaktadır. Engellilerin en önemli sorunlardan biri işsizliktir. Engellilerin işe yerleştirilmeleri, üretime katılmaları ve topluma kazandırılmaları temin edilmelidir. Bu amaçla kamuda engelli kotaları artırılmalı ve münhal kadrolara süratle atama yapılmalıdır. engelli öğretmen adaylarımız şubat ayı atamasında 1.200 kontenjan istiyor.  Sizin de buna destek vereceğinize inanıyorum. Muhtaç engelli aylığı bağlanmasında kendi geliri esas alınmalıMuhtaç engelli aylığı bağlanmasında kendi gelirinin esas alınmasına yönelik düzenleme yapılmalıdır. Ayrıca, doğuştan ya da işe girmeden önce engelli olanların malul sayılabilmesi sağlanmalıdır. 

Terörle mücadelede gazi olanlara da ÖTV'siz araç alma imkânı verilmeli

Gazilerimize ve şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkmak ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlamak devlet ve millet olarak hepimizin vazifesidir. Şehitlerin ve vefat eden gazilerin ana ve babalarına bağlanan aylık her biri için asgari ücretin net tutarından az olmamak üzere artırılmalıdır. Şehit çocuklarının hepsine iş hakkı verilmelidir. Terörle mücadelede gazi olanlara da ÖTV'siz araç alma imkânı verilmelidir. Gazilerimize ikinci istihdam hakkı verilmelidir. Maluliyetlerinden dolayı çalışma ortamında sıkıntı çeken gazilerimize 3.600 günde emekli olabilme hakkı tanınmalıdır. Kore ve Kıbrıs gazilerimizin gelir ve iş durumuna bakılmaksızın hepsine aynı tutarda şeref aylığı bağlanmalı, tümüne onurla ve gururla taşıyacakları madalyaları verilmelidir. 

Terörle mücadelede malul sayılmayan gazilerimize, gazilik madalyası verilmeli

Terörle mücadelede büyük kahramanlık gösteren, malul sayılmayan gazilerimize öncelikle gazilik madalyası verilmelidir. Kimseye muhtaç olmadan hayatlarını devam ettirebilmeleri sağlanmalı, özellikle de sağlık hizmetlerinde katılım muafiyeti tanınmalıdır. 

Çalışanların asgari ücret kadar geliri vergi dışı bırakılmalı

Ülkemizde asgari ücret belirlenirken Anayasa ve ilgili mevzuat hükümleri göz ardı edilmekte, TÜİK tarafından hesaplanan 1 işçinin geçim şartları için gerekli harcama tutarı dikkate alınmamaktadır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak net asgari ücretin açlık sınırının üzerine çıkarılması ve asgari ücretliye büyük şehirlerde ulaşım desteği verilmesi görüşündeyiz. Ayrıca, asgari ücretten vergi alınmamasını ve çalışanların asgari ücret kadar gelirinin vergi dışı bırakılmasını gerekli görüyoruz.
halktv

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YHS 9 ay önce

Hadi hayırlısı umarım 2020 yi görmez bu sınıfın atlatılması

Avatar
Yardımcı hizmetlileri 9 ay önce

Siz hükümetin hep arkasındasınız ama hükümet ve işci bakanı sizi hiç galeye almıyor sizin yhskalara sözünüz vardı sözünü yerine getirin artık hükümetin hicmi vijdanı yokmu yhskaların hiç ek göstergesi yok hala çok maaş alanlara ek gösterge vereceklermiş vijdanız hicmi sızlamıyor yhskara görmüyorsunuz mübaşirleri hemen bir gecede gördünüz yhskalarıda görün bakan benim memurum hak ediyor diyor ysklılar hak etmiyormu.

Avatar
Ozer 9 ay önce

Lafla pilav pismez

Avatar
Y.HİZMETLİ 9 ay önce

mhp y.hizmetlilere verdiği sözü tutmalı 109 bin y.hizmetlilerin sorunu çözmelisiniz yazıktır bize çok kaybımız oluyor bizlere verilen sözler hep havada kaldı artık son bulsun bu çile lafta kalmasın icraat bekliyoruz.

Avatar
yhs 9 ay önce

Allah yardımcımız olsun inşAllah yhs kaldırılır

Avatar
YHS 9 ay önce

YHS kaldırılmalı ek gösterge herkese eşit verilmeli

Avatar
Reel 9 ay önce

Yhs personel istihdam şekli, vatana ekonomik ihanettir,sabahtan akşama kadar çay demleyerek 6 bin TL bürüt maaşa calışmak vatana ihanettir,yazık günahtır

Avatar
Can suyu 9 ay önce

Aşamayız değişmeyiz