MHP sözleşmeli (4/B) ve kadrolu (4/A) memurlar arasındaki farkları TBMM'de açıkladı

TBMM Genel Kurulda 27 Haziran 2019 Çarşamba günü konuşan MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, sözleşmeli (4/B) ve kadrolu (4/A) memurlar arasındaki sosyal ve ekonomik farkları şu konuşması ile açıkladı.

MHP sözleşmeli (4/B) ve kadrolu (4/A) memurlar arasındaki farkları TBMM'de açıkladı

MHP GRUBU ADINA ALİ MUHİTTİN TAŞDOĞAN (Gaziantep) -  Sayın milletvekilleri, liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin “Öğretmensiz bir toplum; ruhen, fikren, ahlaken ve vicdanen fakir düşecek, geride kalacak, bu yüzden canlılık emarelerini kaybedecektir.” sözünden hareket ederek, öğretmenlerimizin sorunlarını gelecek nesillerin sorunu olarak değerlendirmekteyiz. Bu nedenle Millî Eğitim Bakanlığımızın eğitim alanında, kamuda tek çalışma şekli kadrolu istihdam biçimi olmalı, kadrolu istihdam haricindeki; sözleşmeli öğretmenlik, 4/B ve 4/C gibi statülerde çalışan personel ivedilikle kadroya geçirilmelidir.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından son dönemde yapılan öğretmen alımlarının sözleşmeli öğretmenlik şeklinde yapıldığı görülmektedir. Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasından vazgeçilmeli ve tek istihdam şekli, kadrolu öğretmenlik olmalıdır. Kadroya geçirilme işlemleri gerçekleşene kadar sözleşmeli öğretmenlerin özür grubu tayin talepleri karşılanmalıdır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personelin farklı mevzuatlara tabi olması nedeniyle meydana gelen mali, sosyal ve özlük haklardaki farklılıkları gidermek ve kadrolu çalışanlarla eşitlemek amacıyla gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

1- Kadrolu öğretmenlerde olduğu gibi, sözleşmeli öğretmenlere de başarı, üstün başarı belgesi ve ödül verilmesinin yolu açılmalı, hiç değilse bu konudaki çifte standart ortadan kaldırılmalıdır.

2- Sözleşmeli öğretmenlere yapılacak öğretim yılına hazırlık ödeneği ödemelerinde SGK kesintisinin yapılmasının önüne geçilmelidir.

3- Sözleşmeli öğretmenlerin ücret hesaplamasında dikkate alınan hizmet sürelerinde özelde çalışılan sürelerinin de dikkate alınması gerekmektedir.

4- Sırasıyla 4/C’de çalışırken 4/B’ye ve 4/A’ya alınan ve genel bütçeden maaş alamayan kamu kurumlarındaki personellerin ortak bütçeden maaş alabilmeleri için düzenlemeler yapılmalı.

5- 4/B’li personellerin ek ödeme tutarları, emsali kadrolarda çalışanlarla aynı tutarda olacak şekilde artırılmalıdır.

6- 4/B’li personellerin hizmet sözleşmesinin 8’inci maddesinin (b) fıkrasındaki “5510 sayılı kanun hükümleri uyarınca yaşlılık ve malullük aylığına hak kazandıkları tarihte sözleşmesi sona erer.” ifadesinin diğer sözleşmeli çalışanlarda olduğu gibi “65 yaşını doldurduğu takdirde emekliliğe hak kazanır.” şeklinde değiştirilmesi gerekmektedir.

 7- Sözleşmeli öğretmenlerin hizmet süresinin hesabında özel öğretim kurumlarında geçen sürelerinin üçte 2’sinin dikkate alınarak hizmet sürelerinin hesabında değerlendirilmeli

8- Ücret ödemelerinde yeni belirlenen hizmet süreleri de dikkate alınmalıdır.

9- Sözleşmeli olarak görev yapmakta olan öğretmenlerimize de 2019 yılı Ağustos ayında yapılacak özür grubuna bağlı yer değiştirmelerde özür durumlarına göre yer değiştirme hakkı verilmelidir.

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cengiz 4 ay önce

Yhs için Gih kadrosu sözü verilmişti inşAllah üzerine getirilir.

Avatar
selim kocakoglu 4 ay önce

Allah razi olsun

Avatar
Y.HİZMETLİ 4 ay önce

sayın mhp yetkilileri y.hizmetlililere seçim döneminde verdiğiniz sözü tutun bizi memur kadrosuna geçirin söz sözdür unutmayın.