Miadı Doldurmuş Olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılmalı!

Kamu kurumlarında çeşitli unvanlarda (teknisyen yardımcısı, hizmetli, aşçı, kaloriferci, dağıtıcı, mübaşir, terzi, berber, garson, bahçıvan, matbaacı vb.) görev yapan ve sayıları 111.000 olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli, bulundukları sınıftan kaynaklı olarak birçok maddi ve manevi mağduriyet yaşamaktadır.

Miadı Doldurmuş Olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılmalı!

Kamu kurumlarında çeşitli unvanlarda (teknisyen yardımcısı, hizmetli, aşçı, kaloriferci, dağıtıcı, mübaşir, terzi, berber,  garson,  bahçıvan,  matbaacı vb.) görev yapan ve sayıları 111.000 olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli, bulundukları sınıftan kaynaklı olarak birçok maddi ve manevi mağduriyet yaşamaktadır.

Yardımcı Hizmetler Sınıfında bulunan personelin kurumlardaki ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde çalıştırılabileceği gibi çok geniş bir tanımı olması ve bu sınıfın içinde bulunan yirmi iki unvanın ayrı ayrı görev tanımının da olmaması sebebiyle amirleri tarafından ünvanları göz ardı edilerek Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nda bulundukları gerekçe gösterilerek ünvanı ile uyumsuz işlerde çalıştırılmaktadırlar. Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personelin kadro unvanlarına ilişkin görevlerin sınırının belirtilmemiş olması bu personele kurumlarında pek çok işin gördürülebileceği personel olarak bakılmasına neden olmaktadır. Ayrıca hukuki yönü olmamasına rağmen bazı görev ve işlerin yardımcı hizmetler sınıfı personeline gördürülmesi, zaman içinde söz konusu görevlerin ilgililerin unvanı ile özdeşleşmesi ve haklı olarak bu görevi yapmak istememelerinde ise sorunlu personel olarak düşünülmesine sebep olmaktadır.

YHS personelinin yükselebileceği kadrolara (teknisyen, bilgisayar işletmeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, memur) kurumlar tarafından genellikle ilk defa atama yoluyla personel alımına gittiklerinden ve kurumların periyodik olarak Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavı açmamalarından dolayı üniversite mezunu olsalar dahi sınıf değiştirme imkanı bulamamaktadır.

657 sayılı DMK’ da bahsedilen hizmet sınıfları arasında sadece Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil personel için ek gösterge belirlenmemiştir. Ek gösterge belirlenirken bir hizmet sınıfına dahil personelin tamamının dışarıda tutulmasının rahatsızlık yaratmasının yanı sıra, ek göstergeden yararlanamadıkları için Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin aylık ücretleri ve emeklilik hakları (emekli aylığı ve emekli ikramiyesi) memurlar arasında oldukça düşük seviyede bulunmaktadır.

Bilindiği gibi 2005 yılında memur sendikaları ile hükümet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; “Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması” için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır.

Taşeron firmalara bağlı olarak kamu kurumlarında çalışan taşeron personelin devlet kadrolarına işçi olarak geçirilmeleri ile birlikte ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerin bu personel eliyle gördürülmesi sonucunda YHS personeline ihtiyaç da kalmayacaktır. 

Gelişen ülkemizde kamu personel yönetimi anlayışı kuralcı, hiyerarşik, mekanik ve geleneksel yönetim anlayışı iken bu yönetim anlayışı değişerek yerini etkinlik, verimlilik, tutumluluk dinamiklerini esas alan, ücret dengesizliğini gidermeyi hedefleyen, performansa göre değerlendirme üzerinde duran, esnek yapılanma ve katılımcı yönetime uygun bir kamu personel yönetimine bırakmaktadır.
Bu sebeplerle günümüzde miadı dolmuş olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nın kaldırılarak bu hizmet sınıfındaki mevcut personelin, eğitim durumlarına ve ihraz ettikleri unvanlara uygun hizmet sınıflarına geçirilmeleri gerekmektedir.

Ahmet SAĞLAM
Esim-Sen Genel Başkanı

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dhmi tek.yar. 10 ay önce

yhs kadrosun dayım 30 senedır memur gorevı yaptırıyorlar ve sorumluluk verıyorlar bu adaletsızlık kalksın artık kamubız olarak sesımızı duyurun teşekkur ederız tek yar. ızzet çalışkan

Avatar
Ali Ayaz 10 ay önce

Memur Sen anlamını yitirmiş içi boşaltılmış bir sendikadır 110 bin civarı YHS li çoğunluğu memur sen üyesi olmasına rağmen bu güne kadar memur sen YHS lilerin sorunlarını gündemine almamış nede hiçbir kazanım yapmamıştır.sayısı
110 bin olan YARDIMCI HİZMETLER SINIFI çalışanları memur seni bırakıp kendi sendikasını kurma zamanı gelmiştir.

Avatar
izzet çalış tek yrd. 10 ay önce

25 senedır memurluk yapıyorum sorumluluk var kadro yok maaş az yhs dan kurtulmak ıstıtoruz kamubiz ses getırdı teşekkur ederiz sagolsun

Avatar
mehmet 10 ay önce

Kamu Bize Çok teşekkür ederim. İnşAllah gih'e dahil oluruz

Avatar
hiz 10 ay önce

sendikalar biraz utanın kamubizin yarısı kadar bizle ilgilenseydiniz şimdi her şey hal olmuştu

Avatar
Yrd 10 ay önce

Arkadaşlar kamu bize cami gönülden teşekkür ederim. Sizde duygularınız yazın.inşaAllah yetkililer sesimizi duyacaktır

Avatar
yüksel 10 ay önce

Teşekürler Ahmet başkan emeğine sağlık kamubiz ailesinede teşekür ediyorum.

Avatar
SEKO 10 ay önce

YA BU HABERLERİ YETKİLİLER GÖRMÜYO MU NEDEN BU HABERLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMIYORLAR SADECE HABER OLARAK KALIYO Bİ GELİŞME YOK...